Eiropas Savienības (ES) valstu vairākums ir vienojušās iesaldēt Ungārijai paredzētus ES budžeta līdzekļus 6,3 miljardu eiro apmērā, ņemot vērā bažas par likuma varas neievērošanu Ungārijā, pirmdienas vakarā paziņoja ES prezidējošā valsts Čehija.
Summa, par kuru tika panākta vienošanās dalībvalstu pastāvīgo pārstāvju sanāksmē Briselē, tomēr ir par 1,2 miljardiem eiro mazāka, nekā sākotnēji ierosināja Eiropas Komisija (EK).
Briselē pastāv bažas par ES līdzekļu nepiemērotu izmantošanu Ungārijā nepietiekamu pretkorupcijas pasākumu dēļ.
Īsi pirms šīs vienošanās EK atjaunoja rekomendāciju, saskaņā ar kuru Ungārijai paredzētie līdzekļi 7,5 miljardu eiro apmērā jāsaglabā iesaldēti, līdz Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna valdība būs pilnībā izpildījusi savus solījumus par reformu īstenošanu likuma varas uzlabošanai.
EK gaida ES dalībvalstu atļauju samazināt ES budžeta līdzekļus Ungārijai.
Saskaņā ar pirmdien panāktu kompromisu iesaldējamo līdzekļu apjoms ir 6,3 miljardi eiro 7,5 miljardu eiro vietā, lai atzītu, ka Ungārija jau ir īstenojusi dažus no ES pieprasītajiem pasākumiem.
Lai apturētu līdzekļu piešķiršanu, tas jāatbalsta ES valstu kvalificētajam vairākumam, tas ir, vismaz 15 no 27 dalībvalstīm, kurās kopējais iedzīvotāju skaits ir vismaz 65% no ES iedzīvotāju skaita.
Šis priekšnosacījums tika panākts pēc Pastāvīgo pārstāvju komitejas vienošanās, bet tā tagad jānoformē rakstiskā procedūrā pirms ceturtdien paredzēta ES samita Briselē.
Komiteja pirmdienas sanāksmē arī atbalstīja EK priekšlikumu oficiāli apstiprināt Budapeštas plānus par 5,8 miljardu eiro lielās Ungārijai paredzētās Covid-19 palīdzības tērēšanu. Komisija gan uzsvēra, ka šie līdzekļi netiks izmaksāti pirms visu pieprasīto reformu pabeigšanas.