Elektroenerģijas tirgus atvēršanas atlikšana pati par sevi nerisinās pastāvošās problēmas, pauda Jānis Bethers, Enefit valdes priekšsēdētājs.
Elektroenerģijas tirgus liberalizācija Latvijā varētu tikt atlikta vismaz līdz šā gada beigām, nevis tikt īstenota no aprīļa sākumā, kā plānots iepriekš, trešdien raidījumā 900 sekundes pauda Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Patlaban viņa juristiem un ekonomikas konsultantiem ir lūgusi izvērtēt iespējas atlikt elektrības tirgus liberalizāciju un iespējamos risinājumus.
«Tikai termiņu pārcelšana nenovērsīs škēršļus, kas liedz tirgus atvēršanai Latvijā kļūt par efektīvu un uz patērētāju ieguvumiem vērstu procesu - kā īstermiņā, tā ilgtermiņā,» norādīja Igaunijas kompānijas Enefit vadītājs J. Bethers.
Viņš pauda, ka būtiskāko tirgus problēmu risināšana jāsāk jau tagad. «Pārvades sistēmas operatoriem jānodrošina instrumenti, kas ļautu fiksēt izmaksas elektroenerģijas pārvadei pāri Igaunijas-Latvijas robežai. Tāpat arī nepieciešams pārskatīt mājsaimniecību tirgus darbību regulējošo likumdošanu - jānovērš situācija, ka tirgotājiem tiek uzspiests konkrēts klientu apkalpošanas modelis un funkcijas. Jau tagad redzams, ka šīs problēmas rada nozīmīgas barjeras tirgotāju interesei par dalību tirgū un savus piedāvājumus divus mēnešus pirms tirgus atvēršanas ir izteikuši vien divi tirgotāji,» pauda J. Bethers.
Situācija, ka tirgus atvēršana būtu jāatceļ, rosina uzdot jautājumu par to, kādu informāciju politiķi izmantoja, lai analizētu izvēlēto tirgus atvēršanas plānu un likumdošanas izmaiņas, pauda J. Behters.
«Piemēram, sagaidāmais cenu kāpums nebūtu pārsteigums, ja to prognozējot, netiktu manipulēts ar salīdzinājumu pret Pamata tarifu, nevis Starta tarifu, pēc kura norēķinās aptuveni puse mājsaimniecību un Ekonomikas ministrija cenu prognozēm izmantotu plašāku elektroenerģijas tirgus speciālistu viedokli,» pauda J. Bethers.
Viņš norādīja, ka «šādi pēkšņi atklājumi par tirgus atvēršanas ietekmi tikai parāda zemo izpratni par elektroenerģijas tirgus darbību un visaptverošas informācijas trūkumu lēmumu pieņēmēju vidū».
Patlaban paredzēts, ka Latvijas mājsaimniecībām elektroenerģija būs jāpērk brīvajā tirgū no 1. aprīļa. Elektrības cena atsevišķām mājsaimniecībām varētu sadārdzināties par 40%. Šobrīd ar savu piedāvājumu brīvajā tirgū klājā ir nākuši divi uzņēmumi – Latvenergo un Baltcom. Baltcom piedāvās iegādāties vienu kilovatstundu (kWh) elektroenerģijas par 16,5 – 16,65 eiro centiem. Savukārt Latvenergo mājsaimniecībām elektrību tirgos par cenu no 16 līdz 16,9 centiem par kWh.