Virtuālās valūtas Bitcoin cena var samazināties līdz nulles līmenim, taču var arī sasniegt vairākus miljonus dolāru, intervijā DB sacīja BHB Network vadītājs Džakomo Zuko.
«Mums visā pasaulē ir viens internets, un mums nav nepieciešami pieci vai seši dažādi interneti. Kad mēs runājam par produktu, mums ir nepieciešama konkurence, kas virza evolūciju. Internetam pašam par sevi nav nepieciešama konkurence un evolūcija, tam ir nepieciešamība stabilitāte, viendabīgums un konverģence. Bitkoins nav produkts, tas ir protokols, un kā protokolam tam ir labāk, kad viss notiek atbilstoši vienam vienkāršam un labi izstrādātam standartam, kā pats internets. Ja runājam par bitkoinu kā par zeltu, tad šajā gadījumā biznesam nav cerību. Lai uzbūvētu daudz perspektīvāku finansiālo bāzi, iespējams, ir nepieciešams kaut kas savādāks, nevis bitkoins. Kaut kas, kas būvēts uz bitkoina,» viņš uzskata.
Eksperts pastāstīja, ar kādiem nosacījumiem strādā bitkoins. «Es domāju, ka bitkoina likme ir iespējama divējāda – vai nu ļoti zema, vai ļoti augsta. Bitkoina cenai 9000 dolāru apmērā nav nekādas nozīmes, būtiskāk ir, ja tā vērtība ir tuvu nullei vai tuvu vairākiem miljoniem dolāru. Tad bitkoins strādā. Es nevaru iedomāties reālu un ilgtermiņa scenāriju valsts tautsaimniecībā, kur izmanto bitkoinus, taču varu iedomāties, ka to izmanto ekonomikas ēnas zonā, interneta tirdzniecībā, starptautiskajā tirdzniecībā, inovācijām vai līgumu slēgšanā. Ja šo valūtu izmantos šiem mērķiem, tad varu prognozēt, ka viens bitkoins var maksāt vairākus miljonus dolāru. Ja šis princips nestrādās, tad tā vērtība būs tuvu nullei.»
Viņš uzskata, ka tehniski bitkoins nav nauda. «Nauda ir kapitāls, bitkoins ir lielisks kapitāls, nauda ir apmaiņas līdzeklis, un arī bitkoins tāds ir, taču ar specifisku mērķi. Lai samaksātu kafejnīcā par kafiju, bitkoins nav labākais līdzeklis. Tajā pašā laikā, lai izmantotu bitkoinu interneta tirdzniecībā, tas darbojas lieliski. Jūs bitkoinu veidā varat nosūtīt 2 miljonus dolāru. Nauda – tas ir apmaiņas līdzeklis, bet bitkoins – nē. Neviens neliek cenas bitkoinos, un, ja tā dara, tad uzreiz tie tiek pārvērsti citā valūtā, piemēram, dolāros. Ja dolārs tuvāko 5 gadu laikā sabruks, iespējams, to var arī nomainīt bitkoins, bet tad tā būs cita situācija. Īsāk sakot, ja jūs izmantojat bitkoinu kā naudu, tad to var saukt arī par naudu,» uzsver eksperts.
Viņš uzskata, ka bitkoins var ātri padarīt cilvēkus bagātus, taču tas bija nepieciešams, lai veidotu tīklu. «Tagad tas ir kā Klondaika, zelta skriešanas sacensības, kas padara bitkoinu labāku un labāku. Problēma ir tā, ka cilvēki domā, ka viņi ir nokavējuši un nevar vairs kļūt bagāti ar bitkoinu palīdzību, tādēļ meklē citas alternatīvas. Patiesībā, ja bitkoina vērtība kritīs, tad būs par vēlu. Ja nē – tad ir reāli, ka bitkoin cena sasniedz vairākus miljonus dolāru. 1000 vai 9000 dolāru – tur nav nekādas atšķirības. Es pēdējo gadu laikā esmu iegādājies nedaudz šīs valūtas un nesatraucos par cenu, jo es neesmu brokeris. Esmu iegādājies bitkoinu par pīķa cenu, un krituma laikā, taču kriptovalūta ir mūsu nākotne, un pagaidām daudzi cilvēki vēl nav tajā ieguldījuši. Šis ir tikai sākums – kā internets 1992.-1994.gadā,» viņš uzskata.