«Tipiskākā kļūda – sociālie mediji tiek izmantoti kā sludinājuma dēļi. Vienkāršais patērētājs ir bloķējis reklāmu. Ko tu dari TV reklāmas paužu laikā? Cik reizes esi nospiedis internetā reklāmas baneri? Ir tikai viens veids kā uzrunāt auditoriju – dalīties ar vērtībām. Tikai tad veidojas uzņēmēja autoritāte. Pārdošana var sākties tikai tad, kad uzņēmēju atzīst par ekspertu noteiktā jomā,» uzskata sociālo tīklu eksperts Rolands Laķis.
Viens no maniem klientiem man paziņoja, ka arī viņam steidzīgi vajag atvērt profilus sociālajos tīklos, piemēru stāsta sociālo tīklu eksperts Viktors Duks.
«Es viņam uzdevu pretjautājumu, ar ko viņš domā sačivināties, tusēt draugos un facebookā, ja viņa klienti ir lielie uzņēmumi, pašvaldības un valstis? Parastais patērētājs nav tiešais viņa pakalpojuma patērētājs. Viņam tāda veida sociālie tīkli nav vajadzīgi. Viņam sevi ir jāizrāda, jāparāda, kā darbojās tā tehnoloģijas, jāparāda viņa sasniegumi un projekti, kādus tas ir realizējis. Rezultātā, viņš izvēlējās savus darbus un tehnoloģijas parādīt YouTube,» tā viņš.
Šobrīd Latvijā biznesa un sociālo tīklu mijiedarbība ir straujā attīstības stadija. «Vidējie uzņēmumi pārliek savus reklāmas un PR budžetus no tradicionāliem mēdijiem uz interneta mēdijiem. Tādēļ, ka tā sasniedz specifisku auditoriju, tie ir bezmaksas vai nelielas maksas, tie neprasa sākuma periodā specifiskas zināšanas, tie ir ātri, tos var nepārtraukti mainīt un uzlabot,» novērojis R. Laķis.
Uzņēmēji sociālajos tīklos saskaras arī ar problēmām, piemēram, tādām kā bailes riskēt, ierobežots priekšstats par sevi un savu kompāniju, nelielas iemaņas veiksmīga satura izveidē, uzskaita R. Laķis.
«Saturs un vēl reiz saturs. Darbinieki, kuri ir atbildīgi par tīklu uzturēšanu... un, ja kompānijā nekas interesants nenotiek, es domāju skandālus, kas interesē medijus un tautu... tad darbinieki prātā jūk, lai izdomātu kaut kādas muļķības, ko iebarot saviem sekotājiem. Ir jābūt interesantai tēmai, lai auditorijai būtu interesanti sekot,» līdzīgās domās ir V. Duks.
No interesantām tēmām baidās, turpina V. Duks, tajā pašā laikā uzņēmumi ir gatavi stulbā reklāmas kampaņā izmest tūkstošus. «Tāpēc, ka mārketinga cilvēki ir mācījušies, ka 1985. gadā šāda veida akcija un loterija bija ļoti veiksmīga, bet 2000. gadā 80% no kompānijām lietoja šo mārketinga triku, un tāpēc šo triku lieto arī tagad, bet rezultātā neviena firma nespēja sasniegt tos rādītājus, kādi bija 25 gadus atpakaļ. Ir ļoti maz marketinga cilvēku, kuri pielieto jaunās tehnoloģijas un atļaujas aizstāvēt savu viedokli, jo viņus vada viena, mazliet pārtaisīta patiesība- nekļūdās tie, kuri dara zināmas un pārbaudītas lietas, jo viņi, kampaņu neveiksmes vienmēr spēs novelt uz kopējo ekonomisko krīzi,» tā viņš.
Vienlaikus eksperti akcentē lielo video nozīmi esošajā tehnoloģiju laikmetā. «Ieejiet Facebook un apskatieties jaunumu lentu. Katrs piektais ieraksts ir ar video. Šobrīd video mēs varam izveidot ar saviem mobiliem telefoniem. Pirmā poga – filmēt, otrā poga – publicēt. Un tas ir viss. Trīs minūtes un tu jau esi izstāstījis savu unikālo stāstu,» skaidro R. Laķis.
Tagad, kad aktualizējās politika, es intereses pēc izanalizēju vienu no vadošo Latvijas partijas video kanāliem. Rezultātā man palika kauns par viņiem, norāda V. Duks.
«Mani aprēķini – 10% no politiķiem to dara saprotot, 20% - dara, bet formāli, 20% politiķu vietā dara palīgi, 50% vēl nav sapratuši, kas tas ir un ko ar to darīt,» atzīmē R. Laķis.