Latvijas finanšu koncerns un Banknote lombardu tīkla īpašnieks AS DelfinGroup rudenī plāno sākotnējo publisko akciju piedāvājumu (IPO) un iekļaut akcijas Nasdaq Riga biržas regulētajā sarakstā.
Par potenciālajiem investoru ieguvumiem un uzņēmuma tālākajām iecerēm intervijā stāsta DelfinGroup valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš.
Lūdzu, pastāstiet potenciālajiem investoriem, kas ir DelfinGroup un kādu mērķu sasniegšanai ir nepieciešams papildu kapitāls?
DelfinGroup ir finanšu sektora uzņēmums, kas dibināts 2009. gadā. Kompānijas darbības pamatā ir divi pīlāri – patērētāju kreditēšana un mazumtirdzniecība. Patēriņa kreditēšanas virzienu veido patēriņa aizdevumi, lombarda aizdevumi un preču nomaksas produkts „pērc tūlīt, maksā vēlāk” (buy now, pay later – BNPL). Mazumtirdzniecības jomā koncentrējamies uz lietotu preču pirkšanu un pārdošanu. Visi biznesa tiek virzieni aktīvi attīstīti gan klātienē, gan tiešsaistē tādējādi nodrošinot klientiem maksimāli elastīgas daudzkanālu pakalpojumu saņemšanas iespējas.
AS DelfinGroup ir labi pazīstami kapitāla tirgi un atbildība pret ieguldītājiem. Mēs esam veikuši vairākas veiksmīgas obligāciju emisijas gan regulētajā, gan alternatīvajā Nasdaq Riga tirgū. IPO ietvaros piesaistītie līdzekļi tiks izmantoti uzņēmuma bilances (pašu kapitāla) nostiprināšanai, lai samazinātu finansējuma izmaksas un paātrinātu uzņēmuma izaugsmi perspektīvajā Latvijas patēriņa kreditēšanas tirgū, kā arī izstrādātu jaunus finanšu tehnoloģiju (FinTech) kreditēšanas produktus. Pēc IPO kapitāla izmaksas samazināsies, jo dažādosies finansēšanas avoti, samazinot atkarību gan no tiešsaistes platformām, gan iespējamo obligāciju ienesīgumu.
Papildus augstākā līmeņa korporatīvās pārvaldības procesu ieviešanai, kas veicina pārdomātu biznesa lēmumu pieņemšanu, uzņēmums koncentrējas arī uz uzņēmējdarbības, produktu un pakalpojumu ilgtspējības aspektiem. Īstenojot un popularizējot aprites ekonomikas principus, DelfinGroup veicina zaļās domāšanas attīstību gan uz vietas reģionos, gan arī valstī kopumā. DelfinGroup nākotnes redzējums ir balstīts idejā par ilgtspējīgas sabiedrības veidošanu, veicinot finansiālo iekļaušanu un paplašinot finanšu pakalpojumu pieejamību.
Vai varētu paskaidrot tuvāk, kāds sakars lombardiem ar ilgtspēju un aprites ekonomiku?
Atkārtota preču izmantošana ir ļoti efektīvs veids, kā mazināt nevajadzīgu patēriņu un pārmērīgu dabas resursu izsaimniekošanu, kā arī palīdz cilvēkiem ietaupīt un efektīvāk rīkoties ar saviem finanšu resursiem. Banknote lombardos iedzīvotāji mantas ne vien ieķīlā pret lombarda aizdevumu, bet arvien biežāk atnes pašiem vairs nevajadzīgās tālākai pārdošanai. To veicina arī DelfinGroup stratēģija aktīvi turpināt attīstīt filiāļu tīklu reģionos, lai iedzīvotājiem visā Latvijā būtu ērti pārdot un iegādāties lietotas un pārbaudītas preces. Banknote lombardu tīkls jau ir viens no vadošajiem lietoto un pārbaudīto preču tirdzniecības kanāliem Latvijā, kas iedzīvotājiem visā valstī palīdz apmainīties ar lietām, kas pašiem vairs nav nepieciešamas. Savukārt Banknote interneta veikals ir viens no visstraujāk augošajiem lietoto preču tirdzniecības kanāliem Latvijā.
Plašais filiāļu tīkls kombinācijā ar tiešsaistes pakalpojumiem nodrošina to, ka moderni finanšu pakalpojumi būtībā ir pieejami visā valsts teritorijā. Tas ir īpaši svarīgi reģionu iedzīvotājiem, kur mūsdienīgi finanšu risinājumi ir mazāk pieejami, kā arī sociāli mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, kā, piemēram, senioriem. Daudzviet reģionos klātienē nav pieejami nedz banku pakalpojumi, nedz bankomāti. Līdz ar to pieejamība alternatīviem finanšu risinājumiem kļūst par svarīgu jautājumu arvien nozīmīgākai Latvijas iedzīvotāju daļai.
Esam priecīgi, ka šogad piedaloties Ilgtspējas indeksa novērtējumā, jau pirmajā dalības gadā saņēmām augstu novērtējumu, ierindojoties indeksa sudraba kategorijā.
Vai DelfinGroup akcijas būs dividenžu vai izaugsmes akcijas?
Plānojam, ka DelfinGroup akcijas būs abu šo faktoru kombinācija – regulāri dividenžu ienākumi, kā arī stabila ilgtermiņa izaugsme. Mūsu dividenžu politika cita starpā paredz ceturkšņa dividenžu izmaksu līdz 50% no iepriekšējā ceturkšņa peļņas, kas nodrošinās regulārus ienākumus no akcijām (jāteic, ka ļoti nedaudzi reģiona uzņēmumi izmaksā ceturkšņa dividendes). Tāpat pēdējo desmit gadu uzņēmuma rezultāti ir apliecinājuši, ka spējam nodrošināt stabilu apgrozījuma un peļņas pieaugumu.
Kādi ir jūsu galvenie darbības mērķi nākamajos trīs gados?
Plānojam darboties trīs galvenajos virzienos. Finansiālā iekļaušana (orientēšanas uz near prime un banku nepienācīgi apkalpotajiem klientiem), aprites ekonomikas un ilgtspējas attīstīšana (lietoto preču tirdzniecības un aprites veicināšana), inovatīvu un digitālo pakalpojumu pieejamība (FinTech piedāvājums).
Esam izvirzījuši mērķi šī gada rudenī veikt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO), kas sniegs iespēju uzņēmumam nostiprināt savu tirgus pozīciju, koncentrēties uz pašreizējo produktu attīstību, kā arī izstrādāt jaunus patēriņa kreditēšanas produktus dažādām sabiedrības grupām. Piesaistītais finansējums mums sniegs iespēju būt efektīvākiem un augt gan patēriņa aizdevumu segmentā, gan arī lombarda aizdevumu segmentā. 2024. gada beigās salīdzinot ar 2020. gadu plānojam konsolidēto neto kredītportfeli palielināt divas reizes, tam sasniedzot 70 miljonus eiro. Veiksmīga IPO rezultātā un ar turpmāku klātbūtni kapitāla tirgos plānojam pakāpeniski samazināt uzņēmuma piesaistītā finansējuma izmaksas. Kopumā, 2024. gadā mūsu mērķis ir sasniegt 12,9 miljonus EUR peļņu pirms uzņēmuma ienākuma nodokļa.
Kāda ir jūsu dividenžu politika un cik lielu dividenžu ienesīgumu ieguldītājs var sagaidīt katru gadu?
Dividenžu politika paredz ik ceturkšņa dividenžu izmaksu 50% apmērā no iepriekšējā ceturkšņa peļņas, kas tiks izmaksātas līdz nākamā ceturkšņa beigām. Pēc gada auditēto finanšu pārskatu publicēšanas, uzņēmumam ir iespēja izmaksāt papildus dividendes, ja pēc uzņēmuma izaugsmei nepieciešamā finansējuma nodrošināšanas, tiek uzturēts pašu kapitāla rādītājs vismaz 20% apmērā pret kopējiem uzņēmuma aktīviem. Dividenžu ienesīgumu noteiks akciju tirgus cena biržā, tomēr sākotnējam publiskajam piedāvājumam mēs plānojam piedāvāt pievilcīgu akciju cenu, kas nodrošinās dividenžu ienesīgumu gan mazajiem (retail), gan arī institucionālajiem investoriem.
No vienas puses, jums ir nepieciešama nauda izaugsmei, no otras puses, jūs maksājat dividendes investoriem – vai nebūtu vieglāk visu savu peļņu izmantot izaugsmes finansēšanai?
DelfinGroup jau ir pieredze regulāru dividenžu maksāšanā akcionāriem, tostarp pateicoties spēcīgajai pašu kapitāla atdevei (pēdējo piecu gadu laikā tā svārstījās no 37% līdz 94% gadā), un regulāras dividendes ir svarīgs mūsu uzņēmuma kopējās stratēģijas elements.
Kā jūs noteiksiet vienas akcijas cenu?
Akciju cena tiks vērtēta pēc dažādiem faktoriem, tostarp tiks vērtēti vadlīnijās ietvertie finanšu mērķi, dividenžu ienesīgums, ieņēmumu prognozes un bilances vērtība.
Kāpēc izvēlējāties ar IPO startēt Nasdaq Riga biržā? Vai nebaida biržas zemā likviditāte un zemā aktivitāte?
Izvērtējot kurā biržā startēt, uzņēmumi visbiežāk izvēlas savas valsts kapitāla tirgu, ja vien nav kādi citi iemesli, kas liek rīkoties savādāk. Mūsu tirgus ir Latvija. Savukārt minētie Nasdaq Riga potenciālie izaicinājumi ar kopējo tirgus likviditāti zināmā mērā ir pašu radīti – ja neviens neko nedarīs, nekas arī nemainīsies. Vēlamies parādīt citiem Latvijas uzņēmumiem, ka kapitāla tirgus iespēju izmantošana ir laba lieta, jo tādejādi iespējams samazināt kopējās kapitāla izmaksas, radīt papildu ilgtermiņa izaugsmes iespējas uzņēmumam, kā arī laika gaitā palielināt ieguvumus akcionāriem un valsts ekonomikai kopumā. Pie tam Latvijā šobrīd ir jūtams arī valsts institūciju un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas aktīvs atbalsts vietējā kapitāla tirgus attīstības veicināšanai. Pieejami arī ES fondu granti kapitāla piesaistei. Līdz ar to vietējo uzņēmumu vidū ir jūtama intereses palielināšanās par kapitāla tirgus iespējām.
Kādi kopumā varētu būt lielākie riski DelfinGroup investoriem?
Līdzīgi kā lielākajai daļai citu uzņēmumu, lielākais potenciāls ietekmēt uzņēmuma darbību ir makroekonomiskajiem un juridiskajiem riskiem. Latvija ir ES un eirozonas dalībniece, valsts vispārējie makroekonomiskie rādītāji ir labi. Prognozes un tiesiskā vide ir stabila, tāpēc uzskatu, ka šobrīd bažām nav pamata. Lai arī Covid-19 pandēmija īstermiņā ietekmēja uzņēmuma darbību, tomēr šī ietekme bija mazāka, nekā sākotnēji bija paredzēts. Visdrīzāk mums par labu nostrādāja spēja vienlīdz labi strādāt gan klātienē filiālēs, gan arī digitāli tiešsaistē.
Finanšu nozare ir ļoti regulēta un ar sīvu konkurenci – kādas ir jūsu galvenās priekšrocības?
Mums ir plašs filiāļu tīkls visā Latvijā – 93 filiāles 38 pilsētās (lielākais tīkls Baltijā) apvienojumā ar spēcīgiem tiešsaistes pakalpojumiem. Paralēli pastāvīgi uzlabojam esošo pakalpojumu piedāvājumu un izstrādājam jaunus pakalpojumus. Kā piemēru varu minēt mūsu fintech piedāvājumu, BNPL (pērc tūlīt, maksā vēlāk) pakalpojumu, ko piedāvājam izmantot arī citiem mazumtirgotājiem jaunu klientu piesaistīšanai. Pastāvīgi pilnveidojot un ieviešot jaunus pakalpojumus, mums izdodas būt soli priekšā konkurentiem. Arī pieejamā finansējuma diversifikācija dos mums papildus konkurences priekšrocības.
Kas ir uzņēmuma kredītportfeļa pieauguma pamatā?
Mums jau tagad ir būtiska klātbūtne lombardu aizdevumu pakalpojumu jomā, tomēr, turpinot attīstīties, mēs plānojam palielināt savu tirgus daļu patēriņa aizdevumu jomā. Šajā segmentā DelfinGroup aug straujāk nekā tirgus, kas liecina par to, ka mūsu pakalpojumi ir konkurētspējīgāki salīdzinājumā ar citiem tirgus spēlētājiem.
Kad būs pieejams DelfinGroup IPO prospekts?
IPO plānojam 2021. gada rudenī, tāpēc šobrīd prospekts jeb IPO ceļvedis priekš potenciālajiem investoriem jau ir izstrādes noslēguma stadijā. To gatavojam kopā ar profesionāļiem no advokātu biroja Eversheds Sutherland Bitans. Pēc tam prospekts vēl būs jāapstiprina Latvijas finanšu regulatoram – Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK). Līdz ar to par konkrētu datumu runāt ir pāragri, tomēr IPO veikšana gada otrajā pusē noteikti ir mūsu šāgada galvenā stratēģiskā prioritāte.