Laikā, kad ir ekonomikas krīze, iedzīvotāju ienākumi neaug, bet izdevumi palielinās, kā arī arvien lielāks kļūst nodokļu slogs, noskaņojums cilvēkiem nereti ir depresīvs. Acīmredzot tāpēc Latvijā ir izdomāta nebeidzamā stāsta cienīga cīņa starp premjeru Valdi Dombrovski (Vienotība) un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) šefu Normundu Vilnīti.
Vienīgi labuma valstij no tā nav nekāda, un ļoti jācer, ka tādējādi netiek nodarīts kāds kaitējums.
Jāteic, ka šajā ziepju operas cienīgajā stāstā notikušā jau ir pietiekami daudz, savukārt dažu pēdējo sēriju īsais atstāsts varētu būt aptuveni šāds… Vilnītis, uzskatīdams, ka viņa vietnieks Alvis Vilks nepilda savus darba pienākumus, atstādina viņu no darba, Dombrovskis paziņo, ka tā nedrīkstēja darīt un ieveļ Vilku darbā KNAB, bet Vilnītis, uzstājot, ka Dombrovskis tā nemaz nedrīkstēja darīt, atkal atstādina Vilku. Ir skaidrs, ka Dombrovskis ar Vilnīti nevar un, šķiet, arī nemaz negrib saprasties. Šajā sakarā būtu jāņem vērā viens otrs būtisks aspekts.
Pirmkārt, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainārs Latkovskis, kurš, starp citu, pārstāv to pašu partiju, kuru Dombrovskis, ir skaidri norādījis - pat tad, ja KNAB šefs nedēļu no vietas vilktos uz darbu piedzēries, premjers viņam neko padarīt nevarētu. To viņam vienkārši neļauj darīt valstī pastāvošā likumdošana.
Otrkārt, ja Dombrovskis tomēr uzskata, ka Vilnīša lēmumi nekam neder, viņam ir iespēja iniciēt lēmuma virzīšanu Saeimā par pašreizējā KNAB vadītāja izmešanu no darba. Tomēr tas netiek darīts, jo acīmredzot premjers diezgan labi saprot, ka vairumam parlamenta pret Vilnīša darbu tā īsti iebildumu nemaz nav.
Treškārt, der paskatīties, par ko tad Vilnītis «piesienas» Vilkam un kāpēc tik uzstājīgi atstādina viņu no darba - Vilks neizsniedzot ar PHARE projektu saistītos dokumentus un pēc būtības atsakoties sniegt paskaidrojumus disciplinārlietas izmeklēšanas komisijai. Šajā kontekstā jāatgādina, par ko tad savulaik no KNAB izmeta tā kādreizējo vadītāju Alekseju Loskutovu, kurš šobrīd, starp citu, ir Saeimas deputāts, arī pārstāvot to pašu politisko apvienību, kuru premjers. Viņš nebija pienācīgi uzraudzījis savus darbiniekus, kā rezultātā KNAB strādājošie bija sākuši bāzt kabatā sev nepiederošu naudu. Tātad var teikt, ka Vilnītis vienkārši cenšas nepieļaut Loskutova kļūdas.
Būtu arī beidzot jāatzīst, ka KNAB ir kāda būtiska problēma - šis birojs jau kopš laika gala ir pārāk politizēts. Nu, nav normāli, ja izmeklējošā iestādē priekšnieks ar vietniekiem nepārtraukti cīnās par to, kuram lielāka ietekme, pamanoties iesaistīt politiķus līdz pat valdības vadītāja līmenim. Tādējādi, iespējams, būtu jālemj par šā biroja vadības pilnīgu izformēšanu, esošo trīs līderu (Normunds Vilnītis, Alvis Vilks, Juta Strīķe) vietā ieceļot augsta ranga juristus, izmeklēšanas speciālistus, nevis vienas vai otras politiskās partijas simpātijas, kā tas diemžēl ir bijis līdz šim.