Joprojām Eiropā sievietes biznesu uzsāk retāk nekā vīrieši, jo īpaši - informācijas tehnoloģiju un komunikāciju jomā; lai veicinātu sieviešu iesaistīšanos uzņēmējdarbībā un startup biznesā, daudzās valstīs ir dažādas programmas un organizācijas, piemēram, Riga TechGirls, she codes, koprades telpa Women led ventures (WMN)
«Eiropā sieviešu skaits, kuras nodibina savu uzņēmumu, ir teju puse no vīriešu uzņēmēju skaita,» saka Anna Martineza (Ana Martínez), FACE Entrepreneurship preses sekretāre. FACE Entrepreneurship ir Eiropas Komisijas projekts, kas izstrādāts, lai veicinātu informācijas un komunikāciju tehnoloģiju uzņēmējdarbību, strādājot ar tādiem aspektiem kā izvairīšanās no riska, noturība un izpratne par neveiksmi. A. Martineza domā, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc uzņēmēju vidū sieviešu ir mazāk nekā vīriešu, ir tas, ka sievietes bieži vien ir mazāk pārliecinātas par sevi, nekā viņu vīriešu dzimuma kolēģi. Uzņēmējas, kuras piedalās FACE Entrepreneurship, bieži vien ir uztraukušās par to, vai viņām ir gana labas zināšanas, spējas un kontakti, lai veidotu veiksmīgu uzņēmējdarbību. Pašapziņas trūkums retāk novērojams vīriešu vidū, kuriem galvenās bažas parasti ir saistītas ar finansējuma piesaisti un sociālo atzīšanu. Sašaurinot aplūkojamo tēmu un analizējot IKT biznesu, redzams, ka 19% uzņēmēju šajā jomā ir sievietes. «Iespējams, tas ir saistīts ar to, ka daudzām sievietēm šķiet, ka tehnoloģijas nav domātas viņām. Palēnām mainās sieviešu un vīriešu attiecība Eiropas biznesā. Tas varētu būt saistīts ar iniciatīvām un programmām, kas stimulē startup aktivitāti sieviešu vidū. Taču tik un tā priekšā vēl tāls ceļš un ir svarīgi rādīt paraugus, ar kuriem sievietes var identificēties, lai rosinātu viņas uzņemties iniciatīvu ne tikai tehnoloģijās, bet arī sabiedrībā kopumā,» saka A. Martineza.
Dažādu skatījumu par izaicinājumiem, ar ko sastopas uzņēmējas sievietes, iespējams aplūkot galerijā.
#1/14
Merava Orena (Merav Oren), Izraēlas startup Culiz.Market dibinātāja un koprades telpas Women Led Ventures (WMN) dibinātāja:
«Būt uzņēmējam ir grūti kā sievietēm, tā vīriešiem. Taču sievietēm tas ir nedaudz grūtāk. Sieviešu izaicinājumi sākas jau agrā bērnībā – izglītības sistēma (un armija Izraēlā) joprojām pret sievietēm izturas atšķirīgi, nekā pret vīriešiem. Ne tikai startup, bet arī biznesā kopumā ģimenes kapitāls parasti tiek izmantots, lai atbalstītu vīra, nevis sievas biznesu. Tāpat lielākajā daļā ģimeņu bērnu audzināšana un rūpes par mājsaimniecību tradicionāli joprojām ir sieviešu darbs. Līdz ar to sievietēm ir grūtāk uzsākt biznesu, jo tas prasa resursus, laiku, zināšanas un sapratni par tehnoloģijām.
Vismaz Izraēlā šodien ir daudz atbalsta sistēmu sievietēm, kas dod spēku ticēt sev, apzināties, ka tas ir iespējams un redzēt piemērus, kam tas ir izdevies. Daudzas no šīm sievietēm apvienojas, lai palīdzētu un atbalstītu citas un izplatītu informāciju. Mēs piedzīvojam pārmaiņas, un uzņēmējdarbībā ir arvien vairāk sieviešu. Es esmu ļoti optimistiski noskaņota un redzu pozitīvus procesus notiekam Izraēlā un WMN.»
#2/14
Ajala Maromi-Kejnana (Ayala Maromi-Keynan), Izraēlas startup Cercle līdzdibinātāja:
«Es domāju, ka lielākais jautājums ir kontaktu loks un tīklošana, kas ir ārkārtīgi svarīga, veidojot startup. Startup kopienā dominē vīrieši un sievietēm ir daudz grūtāk iekļūt šajos kontaktu lokos.»
#3/14
Karita Seppa (Caritta Seppä), Tespack līdzdibinātāja un Start Tel Aviv 2016 uzvarētāja no Somijas:
«Viens no lielākajiem izaicinājumiem jebkurai sievietei startup dibinātājai ir tas, ka viņa vienmēr būs zināma kā sieviete, nevis vienkārši uzņēmēja. Mums vajadzētu būt redzamām ar savu talantu, zināšanām un prasmēm un zināmām kā inženierēm, programmētājām un dibinātājām, nevis sievietei inženierei, sievietei programmētājai utt. Galu galā viens no mūsu lielākajiem izaicinājumiem ir būt zināmiem kā lieliskiem, talantīgiem cilvēkiem, kuri sākuši savu biznesu. Mēs parasti tā neuzsveram vīriešus uzņēmējus, kas, protams, ir tāpēc, ka joprojām vairāk uzņēmumu dibina vīrieši. Domāju, ka sievietes vairāk baidās no neveiksmes, nekā vīrieši, un tāpēc nav tik drosmīgas uzsākt savu biznesu. Mums vajadzētu atbalstīt sievietes sākt savu biznesu, iedrošinot viņas un saprotot, ka pat tad, ja neizdosies, tas ir normāli.»
#4/14
Annika Salaka (Annika Salak), Leansite līdzdibinātāja un Start Tel Aviv 2016 uzvarētāja no Igaunijas:
«Sievietes saskaras ar tiem pašiem izaicinājumiem, ar kuriem saskaras uzņēmēji vīrieši. Es neesmu pamanījusi, ka sievietes sastaptos ar citiem izaicinājumiem vai viņām to būtu vairāk. Veidot startup jebkurā gadījumā ir liels izaicinājums un ne katrs to var izdarīt. Manā skatījumā nav nozīmes, vai esi vīrietis vai sieviete. Vienīgā lieta, kas sievietes tiešām vairāk ietekmē, ir bērni – es nespēju iedomāties iespēju veidot startup un vienlaikus audzināt bērnu, bet esmu redzējusi, ka daudzas sievietes to dara, tāpēc domāju, ka viss atkarīgs no katra paša skatījuma un vēlmes to darīt, kā arī, protams, partnera un ģimenes atbalsta.»
#5/14
Kinga Marata (Kinga Marat), SiDLY e-komercijas vadītāja un Start Tel Aviv 2016 uzvarētāja no Polijas:
«Katra sieviete kādā savā karjeras daļā sastop lielāko izaicinājumu – neticību no ģimenes un draugu puses. Ir dažādi stereotipi par to, ko sievietes dara un drīkst un kas joprojām ir dzīvi tādās valstīs kā Polija. Sievietes nevar vienkārši izveidot uzņēmumus, viņas tāpat saskaras ar to, ka dzimuma dēļ tiek uzskatīts, ka viņas kaut ko nespēj. Līdz ar to viņas saskaras ar lielākiem izaicinājumiem, iegūstot uzticību un ticību savām spējām. Sievietes joprojām tiek uzskatītas par neefektīvākām, mazāk orientētām uz lēmumiem un ne tik spējīgām kā vīrieši, jo īpaši vadības pozīcijās. Viņas saskaras ar šaubām par privātās dzīves un darba dzīves līdzsvaru, jo īpaši, ja viņām ir ģimenes. Tāpat varbūt ir grūtāk atrast investorus, kuri gribētu ieguldīt t.s. sieviešu biznesā.»
#6/14
Liata Cinamona (Liat Cinamon), Izraēlas startup ATP Labs biznesa attīstības vadītāja:
«Es nedomāju, ka sievietēm ir atšķirīgi izaicinājumi, nekā citiem uzņēmējiem. Sievietes biznesam dod kaut ko spēcīgu un jutīgu, ko es drīzāk tulkoju kā spēku, nevis izaicinājumu. Arī vīriešiem ir daudz izaicinājumu veidojot biznesu un piesaistot finansējumu, bet ne mazāk.»
#7/14
Marija Janjuseviča (Marija Janjusevic), Kidster vadītāja un Start Tel Aviv 2016 uzvarētāja no Serbijas:
«Sievietēm uzņēmējām nepieciešams ieguldīt vairāk spēka, lai viņas uztvertu nopietni, piemēram, kad viņas vēlas piesaistīt investīcijas. Šādos gadījumos biežāk tiek uzskatīts, ka vīriešu uzņēmumiem būs labāki panākumi pat tad, ja skaitļi saka ko citu. šāda veida vide var ietekmēt to, ka sievietes jūtas nepārliecinātākas.»
#8/14
Renāta Tamasi-Irsai (Renáta Tamási-Irsai), Samebug līdzdibinātāja un Start Tel Aviv 2016 uzvarētāja no Ungārijas:
«Lielākais izaicinājums – neatkarīgi no uzņēmēja dzimuma – ir finansējums un piemērotu cilvēku trūkums.
Mans gadījums ir unikāls, jo es esmu netehniska persona, kas vada tehnoloģiju startup. Manam vīram bija kolosāla ideja, man bija biznesa zināšanas un es vēlējos viņu atbalstīt šajā dzīves posmā. Es domāju, ka viens no izaicinājumiem, ar ko saskaras startup dibinātājas, ir sievišķīgas idejas, kas ir lieliskas, bet kuras nevarēs pārdot vīriešiem. Es esmu iesaistīta Samebug trīs gadus un es nekad neesmu jutusi nekādus traucēkļus, jo esmu sieviete. To, ka es daru unikālu lietu, es saprotu, kad esmu vienīgā sieviete sapulcē, bet kopumā man nav problēmu ar to. Man patīk strādāt ar vīriešiem.»
#9/14
Ruta Polačeka (Ruth Polachek), she codes dibinātāja un finanšu tehnoloģiju uzņēmuma FinCheck līdzdibinātāja:
«Visi uzņēmēji sastopas ar lieliem izaicinājumiem – sievietēm ir līdzīgi izaicinājumi, kā vīriešiem. Papildu tiem, viens no izaicinājumiem ir kopiena un līdzīgi domājoši cilvēki. Sieviešu uzņēmēju tādu vidū ir krietni mazāk un tāpēc kopiena ir mazāka. Tieši ar to she codes palīdz līdzās citām lietām. Labi uzņēmēji tiek galā ar šiem izaicinājumiem, smagi strādājot, lai sasniegtu savus mērķus un neļaujot šķēršļiem traucēt.»
#10/14
Anna Andersone, Froont līdzdibinātāja un Riga TechGirls iniciatore:
«Es domāju, ka sieviešu lielākie izaicinājumi neatšķiras no tiem, ar ko saskaras vīrieši uzņēmēji un arī startup dibinātāji – kā pārdot, kā veidot komandu, kā finansēt produkta attīstību, kā atrast labus līdzdibinātājus, darbiniekus utt. Lielākais izaicinājums nav būt sievietei uzņēmējai, bet, esot jomā, kur ir vairāk vīriešu nekā sieviešu, sievietei varbūt jābūt uzmanīgākai. Daudzas sievietes jūtas pārāk kā uz delnas, ja ir vienīgās sapulcē vai telpā un sāk uztraukties.»
#11/14
Egija Gailuma, Poker Art idejas līdzautore:
«Manuprāt, startup vide sievietēm ir vispateicīgākā, ja viņas vēlas uzsākt biznesu, jo šajā jomā dzimums un vecums netiek ņemts vērā. Galvenais ir ideja, enerģija un spēja paveikt sacīto. Šī joma ir citādāka, nekā klasiskā biznesa vide, kurai bieži vien no Padomju laikiem vēl jūtama vecmodīgā un konservatīvā pieeja. Sievietēm uzsākot biznesu, nākas iemācīties, kā panākt, lai viņās klausītos tad, ja vidē ir daudz pretējā dzimuma pārstāvju, jo klasiski konservatīvajā biznesā vēl joprojām pastāv stereotips, ka vīrietis domā racionālāk. Startup vidē ne tikai sieviete atbalsta sievieti, bet jebkurš vīrietis iet cauri tieši tam pašam procesam un atbalstīs.»
#12/14
Gunita Kuļikovska, Gunita Kuļikovska, SIA Go VR īpašniece:
«Manuprāt, jebkuras iniciatīvas uzsākšanai vajadzīga drosme iniciēt, uzņemties atbildību un noturēt kursu. Lielākais izaicinājums ir pastāvīgi noturēt sevī drosmes instinktu. Tas kopā ar disciplīnu un fokusu ir katra veiksmīga uzņēmēja komplekts.»
#13/14
Elena Donets, Telavivas universitātes Uzņēmējdarbības centra StarTAU vadītāja un Izraēlas sieviešu uzņēmējdarbības programmas We Dream dibinātāja:
«Lielākais izaicinājums ir spert pirmo soli – ir ļoti grūti pieņemt lēmumu kļūt par uzņēmēju. Sievietes ir mazāk pārcietinātas par sevi, tāpēc viņām vajadzīgs laiks, lai izlemtu un visu izplānotu.»
#14/14
Ilze Zaharāne, CheeksUp dibinātāja un Start Tel Aviv 2016 uzvarētāja no Latvijas:
«Izaicinājumi katram vienmēr ir savi. Mans minējums ir, ka, iespējams, ja ambīcijas un plānu paziņo sieviete, ir skeptiskāka attieksme un citi mazāk tic, ka viņa izdarīs, ko sola. Objektīvi grūti to komentēt, jo nezinu, vai saruna būtu atšķirīga, ja es būtu vīrietis.»