Atbilstoši Zviedrijas aplēsēm finanšu krīzes novēršana valstij izmaksā aptuveni 2,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas nozīmē, ka Latvijai šādu uzkrājumu izveidošanai būtu nepieciešami 77 gadi.
Aprēķinus Finanšu ministrija (FM) veikusi, ņemot vērā esošo finanšu stabilitātes nodevas likmi. Finanšu stabilitātes nodeva Latvijā tika veidota, analizējot citu valstu, tostarp Zviedrijas, pieredzi un pielāgojot identificētos risinājumus Latvijas situācijai.
Zviedrija izvēlējusies izveidot Finanšu stabilitātes fondu, ar mērķi pārskatāmā periodā sasniegt uzkrājumu 2,5% apmērā no IKP, kas ir aptuvenās tiešās izmaksas ekonomikai finanšu krīzes seku novēršanai. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2011.gadā IKP Latvijā bija 14,2 miljardi latu. Tādējādi pie esošās nodevas likmes, gadā uzkrājot aptuveni 0,032% no IKP (atbilstoši 4,6 milj. latu 2012.gadā), lai fondā uzkrātu rezervi 2,5% apmērā no IKP, būtu nepieciešami 77 gadi.
Saskaņā ar Starptautiskā valūtas fonda aplēsēm finanšu krīze valstij izmaksā vidēji 4-6% no IKP, pirmdien Ministru kabineta komitejas sēdē norādīja FM Nodokļu politikas stratēģijas nodaļas vadītāja vietniece Dace Avotiņa.
Latvijā finanšu stabilitātes nodeva ieviesta kopš 2011. gada sākuma, bet no šā gada dubultota nodevas likme – no 0,036% līdz 0,072%. Pērn finanšu stabilitātes nodevas maksājumi veidoja 2,4 miljonus latu.
Pašlaik ieņēmumi no finanšu stabilitātes nodevas tiek novirzīti kopējos budžeta ieņēmumos. Diskutējot par finanšu stabilitātes nodevas ietekmi, ir izskanējis priekšlikums nodalīt un uzkrāt ieņēmumus Finanšu stabilitātes fondā, tomēr FM secinājusi, ka, ņemot vērā nodevas uzkrājumu apjomu un atsevišķa fonda izveidošanas lietderību, uzkrājumi atsevišķā fondā pārskatāmā laika periodā nebūtu pietiekami, lai reaģētu uz iespējamu nākotnes finanšu krīzi. Turklāt vēl nav skaidrs Eiropas Savienības ietvars finanšu krīžu risināšanai.
Ministru kabineta komiteja atbalstīja esošās kārtības saglabāšanu, tomēr pēc gada diskusiju plānots turpināt, lai krīzes gadījumā finanšu sektors nebūtu jāstabilizē no nodokļu maksātāju naudas. Jāpiebilst, ka kopš 2008. gada novembra banku sektors Latvijā no valsts ir saņēmis atbalstu 1,2 miljardu latu apmērā.