Finansēšanas modelis «nauda seko skolēnam» darbojas labi un korekti, taču, lai skolotāju darbu apmaksātu pilnībā, papildus nepieciešami 56 miljoni latu, atzīst izglītības un zinātnes ministrs Rolands Broks (ZZS).
Ministrs atgādināja, ka esošās valdības deklarācijā, kas netika rakstīta deviņiem mēnešiem, bet gan četriem gadiem, bija plānots ieviest 40 stundu darba nedēļu un vienotu pedagogu pienākumu izpildes uzskaiti atbilstoši pedagogu kvalifikācijas pakāpēm, kas tiek noteiktas, īstenojot Eiropas Sociālā fonda (ESF) finansēto projektu «Pedagogu konkurētspējas veicināšana izglītības sistēmas optimizācijas apstākļos». Ja mērķdotācijas skolotāju algām palielinātu par 56 miljoniem latu, tad varētu pāriet uz darba samaksas sistēmu atbilstoši 40 stundu darba nedēļai.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kuru pārstāv Broks, priekšvēlēšanu programmā vienīgais priekšlikums izglītības jomā ir turpināt pedagogu darba samaksas pilnveidošanu. Runājot par pedagogu darba samaksas pilnveidošanu, Broks skaidroja, ka pašlaik valstī nepietiek naudas, lai skolotājiem samaksātu par visu viņu padarīto.
«Mēs maksājam 255 latus par vienu likmi, kas ir 21 kontaktstunda nedēļā, un līdz 40% piemaksu par klases audzināšanu, mājas darbu labošanu, konsultācijām. Lai pilnībā samaksātu par darbu, pārejot uz darba samaksas sistēmu atbilstoši 40 stundu darba nedēļai, ir nepieciešams papildu finansējums. Manuprāt, naudas sadales mehānisms ir jāatstāj,» teica ministrs.
Ministrs neuzskata, ka skolotāji par vienu un to pašu darbu dažādās pašvaldībās saņem ļoti atšķirīgu atalgojumu, lai gan atzīst, ka atalgojums ir ļoti diferencēts pa visu valsti. «Ir novadi, kur algas ir ļoti zemas, un ir novadi, kur ir ļoti augstas, taču lielākajā daļā pašvaldību ir vidējs atalgojums. Augstāks atalgojums ir tajās pašvaldībās, kur jau 2009.gadā tika optimizēts skolu tīkls. Piemēram, Salacgrīvā, vidējā likme ir 450 lati par vienu slodzi,» skaidroja Broks.
Runājot par izdienas pensijām pedagogiem, Broks sacīja, ka tā ir Labklājības ministrijas kompetence, piebilstot, ka, zinot nākamā gada budžeta konsolidācijas provizoriskos apjomus, viņš domā, ka tuvākajā laikā nav īstenojams papildu slogs sociālajam budžetam.