Bizness aicina jauno valdību domāt par finanšu pieejamību un neuzskatīt uzņēmējus par slaucamām govīm, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Nodokļu politikas stabilitāte, investoru aizsardzība, savu interešu aizstāvība starptautiski – šie ir tikai daži no jautājumiem, ko uzņēmēji min kā prioritārus jaunajai valdībai. Arvien skaļāk izskan arī aicinājumi domāt par finanšu pieejamību. Šodien Saeima ārkārtas sēdē lems par uzticības izteikšanu jaunizveidotajam Ministru kabinetam, kuru, tāpat kā līdzšinējo valdību, vadīs Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Raksta tapšanas laikā vēl nebija pieejama jaunās valdības deklarācija – to plānots parakstīt šodien. Iepriekš publiskotā informācija liecina, ka deklarācijas melnrakstā par prioritātēm nosaukta Latvijas tautsaimniecības izaugsme, drošība un iedzīvotāju pārticība. Deklarācijas pamatmērķis ir strauja, bet ilgtspējīga ekonomikas izaugsme.
Jaunajai valdībai nevajadzētu pildīt populistiskos solījumus, kas bija vērsti uz konkrētu vēlētāju grupas piesaisti, jo tos ir neiespējami īstenot, atzīst SIA Leilands & Putnis valdes priekšsēdētājs Dzintars Putnis. «Tāpat nevajadzētu nepārdomāti mainīt nodokļu politiku un vienlaikus uzskatīt uzņēmējus par slaucamām govīm, no kurām vienmēr var nosaukt vairāk,» viņš saka. Nevajadzētu arī iesaldēt reformas, kas nepieciešamas valsts pārvaldē un izglītības jomā. Arī a/s Brīvais vilnis valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris norāda, ka jaunajai valdībai nevajadzētu paaugstināt nodokļus un veikt nevajadzīgas reorganizācijas, kurām nav nekāda efekta. Viņš arī atkārtoto jau iepriekš teikto, ka valsts pārvaldē ir jāievieš personīgā atbildība (DB par to rakstīja 31.10.2014.). «Valdībai būtu kardināli jāsamazina valsts pārvaldes aparāts, bet atlikušajiem būtu būtiski jāpalielina atalgojums, lai tas būtu konkurētspējīgs ar privāto sektoru,» piebilda A. Babris. Neapliekamo minimumu viņš rosina palielināt līdz 300 eiro, jo «vārdos cīnoties pret nabadzību, mēs ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekam ienākumus, kas pašlaik pārsniedz 75 eiro». Pēc A. Babra teiktā, pašlaik ir jāveido saraksts ar lēmumiem, kas radījuši zaudējumus Latvijas tautsaimniecībai pēdējo 20 gadu laikā, nosaucot konkrētus vārdus un uzvārdus, kas šos lēmumus pieņēmuši. No tā būtu daudz lielāks efekts salīdzinājumā ar komisiju, kas pēta padomju okupācijas nodarītos zaudējumus.
Visu rakstu Sākas Straujumas otrais piegājiens lasiet trešdienas, 5. novembra, laikrakstā Dienas Bizness (6. lpp.)!