Bažas par iespējamo izmaksu paaugstināšanos mudinājušas pārtikas ražotājus atgriezties pie diskusijas par dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šopavasar paziņoja, ka ir atteikusies no šīs sistēmas ieviešanas, kaut gan iepriekš par to bija gadiem ilgas diskusijas, piektdien raksta laikraksts Diena.
2013. gada aprīlī tika parakstīts memorands starp ražotājiem, tirgotājiem un VARAM par dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu. To pagājušajā nedēļā atgādināja SIA Cido grupa, izplatot paziņojumu, ka VARAM ir jāatgriežas pie šīs ieceres. Cido grupas pārstāve Inese Lielpinka norāda, ka iesaistītās puses – ražotāji un tirgotāji – bija gatavas ieviest sistēmu jau no šī gada. «Mūs kā ražotājus nepārliecina atbildīgās ministrijas argumenti pēkšņai politikas maiņai, pie kuras kopīgi ar nozari strādāts jau daudzus gadus un kura jau tika iepriekš pieņemta valdībā. Esam pārliecināti, ka nav par vēlu ministrijai pārskatīt savu lēmumu par labu depozīta sistēmas ieviešanai,» viņa paziņoja. Telefonsarunā ar Dienu I. Lielpinka izteicās, ka patlaban top arī Eiropas Savienības (ES) direktīva, pēc kuras pieņemšanas, visticamāk, tiks paaugstinātas normas ražotājiem attiecībā uz viņu tirgū laistā iepakojuma savākšanu. Tieši šo normu pieaugums, kas pašlaik vēl nav precīzi zināms, satrauc ražotājus, jo tas nozīmē izmaksu palielinājumu. Ja minētais memorands starp ražotājiem, tirgotājiem un VARAM stātos spēkā, ražotāji kopā ar tirgotājiem kontrolētu, vai izmaksas ir samērīgas, – pašlaik ražotājiem un tirgotājiem tas faktiski nav iespējams.
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) jurists Pēteris Liniņš Dienai saka – nebūtu pareizi teikt, ka jautājums tiek aktualizēts, jo LPUF nostāja joprojām nav mainījusies. «Nedrīkst pieļaut, ka izmaksas nekontrolēti aug,» viņš uzsver un uzdod arī jautājumu, vai Latvija vispār varēs ES direktīvas prasības izpildīt un vai nenāksies secināt, ka ar šo uzdevumu valsts netiek galā. «Daļēji diskusija turpinās, nevar teikt, ka tā ir viļņveida,» piesardzīgi komentē P. Liniņš.
Lēmums atteikties no depozīta sistēmas tapis darba grupā, ko šā gada februārī izveidoja VARAM ministra Kaspara Gerharda uzdevumā. Kā Dienai skaidro VARAM pārstāve Laura Jansone, darba grupa veidota tāpēc, ka 2013. gadā virzītie priekšlikumi depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā līdz pat 2015. gada sākumam nebija guvuši atbalstu Saeimā.
Plašāk lasiet rakstā Negrib atteikties no depozīta piektdienas, 25.septembra laikrakstā Diena (4.lpp)!