Finanšu stabilitātes nodevai būtu jāveido speciāls fonds, kurā šī nodeva jāuzkrāj finanšu stabilitātes nodrošināšanas mērķim, uzskata Latvijas Komercbanku asociācija (LKA).
Tādējādi bankas neatbalsta turpmāku nodevas ieskaitīšanu valsts budžeta vispārējos ieņēmumos.
Ministru kabineta komiteja (MKK) šonedēļ izskatīja Finanšu ministrijas sagatavoto informatīvā ziņojuma projektu par finanšu stabilitātes nodevas ietekmi, apmēru un priekšlikumiem turpmākai rīcībai, ar kuru paredzēts saglabāt esošo kārtību finanšu stabilitātes nodevas ieskaitīšanai valsts budžeta ieņēmumu kontā un turpmāko finanšu stabilitātes nodevas piemērošanas un izlietošanas kārtību skatīt Eiropas Savienības (ES) iniciatīvu kontekstā.
MKK atbalstīja šo nostāju un nolēma dokumentu virzīt tālāk izskatīšanai Ministru kabineta sēdē.
LKA pārstāvji uzskata, ka nodeva būtu jāuzkrāj atsevišķā fondā, un valdības argumenti par ieņēmumu mazo apjomu un ES regulējuma gaidīšanu nav pamatoti.
Jebkurš uzkrājums, piemēram, arī Noguldījumu garantiju fonds, sākas ar salīdzinoši nelielu summu, kas ilgākā laika periodā pieaug. Tāpat arī vairākas ES valstis jau ir ieviesušas nacionālo regulējumu finanšu stabilitātes maksājumu (nodevu, nodokļu) uzkrāšanai, nesaskatot problēmas tā integrēšanai nākotnē ar ES nosacījumiem, uzsver banku pārstāvji.
Kā liecina FM informatīvais ziņojums, finanšu stabilitātes nodeva banku sektoram pagājušajā gadā izmaksāja 4,04 miljonus latu, kas ir 3,3% no banku sektora 122,3 miljona latu peļņas.
Nodevas mērķis ir stiprināt finanšu sistēmu, lai nepieciešamības gadījumā finansētu pasākumus, kas mazinās grūtībās nonākušo kredītiestāžu negatīvo ietekmi uz citiem finanšu tirgus dalībniekiem, kā arī vismaz daļēji kompensētu valsts budžeta līdzekļus, kas novirzīti situācijas stabilizēšanas pasākumiem finanšu sektorā.
Finanšu stabilitātes nodeva tika ieviesta 2011.gada sākumā, bet 2011.gada 15.decembrī Saeima pieņēma grozījumus Finanšu stabilitātes nodevas likumā, kas paredzēja no 2012.gada 1.janvāra dubultot nodevas likmi no 0,036% uz 0,072% no nodevas objekta.