15.novembrī Liepājā paredzēta SIA Liepājas enerģija jaunbūvētās biokoģenerācijas stacijas atklāšana.
Jaunā stacija ir pirmais nozīmīgais solis Liepājas siltumapgādē, lai diversificētu kurināmā veidus, izmantojot ražošanā atjaunojamu vietējo resursu – šķeldu. Tas deva iespēju ar inovatīvām tehnoloģijām modernizēt ražošanas procesu un jau no šā gada novembra par 13% samazināt siltumenerģijas gala tarifu patērētājiem, norāda SIA Liepājas enerģija.
Pie pašreizējās dabasgāzes cenas – 230 lati par 1000 kubikmetriem, siltumenerģijas gala tarifs ir samazināts par 13%, no 53,17 uz 46,06 Ls/MWh. Šis ir jau trešais siltumenerģijas tarifa samazinājums Liepājā pēdējo divu gadu laikā, kā arī lielākais SIA Liepājas enerģija vēsturē.
Biokoģenerācijas stacija gadā saražos aptuveni 60 tūkst. megavatstundas (MWh) siltumenerģijas un 12 tūkst. MWh elektroenerģijas. Visu saražoto elektroenerģiju uzņēmums nodod Latvenergo kopējā tīklā, bet siltumenerģiju izmanto pilsētas centralizētās siltumapgādes nodrošināšanai. Zaļās enerģijas īpatsvars ir 20% no visa saražotā siltuma daudzuma.
Projekts dos vairākus būtiskus ieguvumus:
– samazināsies importētās dabas gāzes patēriņš un tās īpatsvars ražošanā;
– ražošanā kā kurināmo izmantos atjaunojamo vietējo energoresursu – šķeldu;
– jaunizbūvēta stacija ir ekonomiski izdevīga gan pilsētas iedzīvotājiem, kuri ir ieguvuši samazinātu siltumenerģijas tarifu, gan mežistrādes uzņēmumiem, kuriem ir iespēja piegādāt kurināmo.
– samazināsies kaitīgo izmešu daudzums, un jaunā stacija būs vairāk videi un cilvēkiem draudzīga, projekta ieguvumus uzskaita SIA Liepājas enerģija valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs.
Savukārt būvnieki - a/s UPB - atzīst, ka 11 mēnešos realizēts tehnoloģiski sarežģīts projekts, kas ietver sevī pilnu projektēšanas un būvniecības ciklu, iekārtu piegādi, uzstādīšanu, noregulēšanu un nodošanu ekspluatācijā. «Tas neapšaubāmi bija liels izaicinājums UPB un tā darbiniekiem,» norāda Aa/s UPB valdes priekšsēdētājs Uldis Pīlēns.
Galveno iekārtu ražotāji un piegādātāji ir Kohlbach (Austrija) un Turboden (Itālija). Kohlbach projektēja un ražoja tehnoloģiskās iekārtas biokoģenerācijas stacijai, bet Turboden, viens no vadošajiem ORC tehnoloģiju ražotājiem pasaulē, izgatavoja un uzstādīja turbīnu elektroenerģijas ražošanai.
SIA Liepājas enerģija biokoģenerācijas stacijas būvniecību uzsāka 2011. gada novembrī, un šā gada 28. septembrī tā ir nodota ekspluatācijā. Projekta izmaksas ir aptuveni 7,4 milj. latu, tai skaitā ES Kohēzijas fonda atbalsts 2,2 milj. latu.