SIA Hansa Internets attīstībai piesaistīto kredītu nevar izmantot, jo Latvijas Garantiju aģentūra (LGA) pārtraukusi garantiju izsniegšanu.
Sākotnēji attīstība finansēta no saimnieciskās darbības naudas plūsmas, izvairoties no ārējiem finansējuma avotiem (kredīts, līzings, investīcijas). Taču šāda veida dzīvošana no «rokas mutē» ne tikai kavēja attīstību, bet arī radīja problēmas uzņēmuma likviditātē. Izstrādāts biznesa plāns, uzņēmumu grupā kopumā 2007. gadā attīstībā ieguldīti ap 100 tūkst. Ls, 2008. gadā - 105 tūkst. Ls. Bez garantijām
Bez garantijām
Kavējas ministrija
Pēc telefoniskas sarunas ar LGA pārstāvi Hansa Internets ieguvis informāciju, ka visi nepieciešamie dokumenti EM ir iesniegti, bet EM kavējas ar to apstiprināšanu. «Mūsu skatījumā valdības darbi ir pilnīgi pretēji vārdiem, ka nepieciešams pēc iespējas ātrāk un vairāk kreditēt uzņēmējdarbību, lai «sildītu ekonomiku»,» uzskata uzņēmējs. Uzņēmums, viņaprāt, kļūst pats par savu un birokrātijas ķīlnieku. «Varētu jau kādu laiku apturēt attīstību, bet ko darīt ar darbiniekiem - atlaist? Nauda projekta rakstīšanai arī iztērēta. Turklāt pašreiz interneta provaidēšanā ir «aizejošā vilciena brīdis» - vēl ir iespēja tajā ielēkt,» skaidro M. Kalniņš. Viņš norāda, ka, liekot klientam, kas pieteicies pakalpojumam, gaidīt rindā uz pieslēgšanu, tas aiziet pie konkurenta, kā arī izplata antireklāmu par uzņēmuma «bankrotēšanas plāniem». Pašreizējā ekonomiskā situācija tā jau neesot medusmaize, un kavēšanās, birokrātiska laika vilkšana ir galīgi nevietā, uzskata uzņēmējs.
Nerealizē projektu
2008. gadā atbalstu saņēma grupas Latgales uzņēmuma - SIA Silvernet projekta pieteikums interneta apraides izveidei Latgalē, bet naudu projekta īstenošanai pēc līguma noslēgšanas ar LIAA līdz šim nav izdevies piesaistīt, jo uzņēmuma pamatlīdzekļus (antenas, raidītājus utt.) bankas neuzskata par vērā ņemamu ķīlu, turklāt investīciju fondos pašlaik projekti tiek vērtēti ārkārtīgi piesardzīgi. «Lai vidēji mazs moderno tehnoloģiju uzņēmums saņemtu kaut cik pienācīgu kredītu, pat valsts atbalsta programmas ietvaros no valstij piederošas bankas tam tik un tā novelk piecas ādas,» uzskata M. Kalniņš. Tiek apķīlāti uzņēmuma aktīvi - komercķīlu noformē uz visu mantu. Ja tas ir meitas uzņēmums, tiek apķīlātas mātes uzņēmuma daļas šajā uzņēmumā, mātes uzņēmumam jākļūst par galvotāju, galvojums jāsaņem arī no Latvijas Garantiju aģentūras. Turklāt galvojums tiek prasīts arī no lielākā uzņēmumu daļu īpašnieka personīgi (ja uzņēmumam rodas maksātspējas problēmas, banka var vērsties uzreiz pie visas galvotāja mantas, ienākumiem).