ASV un Eiropas Savienības (ES) tarifu dēļ Lietuvas ekonomikas izaugsme nākamajos četros gados sliktākajā gadījumā varētu palēnināties par 1%, otrdien paziņoja Lietuvas centrālās bankas vadītājs Ģedimins Šimkus.
"Runājot par iespējamo ietekmi uz Lietuvu, ja ES precēm tiktu ieviests 20-25% tarifs un tiktu veikti noteikti atbildes pasākumi, sliktākajā gadījumā (..) tas varētu samazināt IKP par 1% nākamo četru gadu laikā," Šimkus teica Lietuvas sabiedriskajam radio.
Lietuvas Bankas prezidents paskaidroja, ka ietekme būtu nedaudz ierobežota, jo Lietuvas eksports uz ASV veido tikai aptuveni 5% no kopējā eksporta apjoma, turklāt pastāv arī izņēmumu saraksts, kas nozīmē, ka apmēram trešdaļai no šī eksporta netiktu piemēroti tarifi.
Viņš arī norādīja, ka Lietuva uz ASV eksportē augstākas vērtības produktus, kur peļņa ir nedaudz lielāka, un tarifu slogs tiktu sadalīts starp ražotājiem, pārdevējiem un pircējiem.
Pēc Šimkus sacītā, nav iespējams precīzi novērtēt tarifu ietekmi uz Lietuvu.
"Lietuva ir dziļi integrēta dažādās ražošanas ķēdēs. Ietekme uz citām ES valstīm būtu lielāka (..). Tā kā mēs eksportējam uz šīm valstīm un piedalāmies ražošanas ķēdēs, netieša ietekme būtu arī uz mums, un, iespējams, tā būtu pat nedaudz spēcīgāka," viņš teica.
Pēc Šimkus domām, tieši nenoteiktība, nevis tarifi, ir tas, kas visvairāk negatīvi ietekmē ekonomiku.
Pirms mēneša centrālās bankas vadītājs sacīja, ka gadījumā, ja ASV ES precēm piemērotu 25% importa tarifus un bloks piemērotu pretpasākumus, šāds scenārijs četru gadu laikā Lietuvas ekonomikas izaugsmi varētu samazināt par 0,33 līdz 1,3%.
Ekonomikas un inovāciju ministrija prognozē, ka tarifi trīs līdz četru gadu laikā varētu samazināt Lietuvas ekonomikas izaugsmi par aptuveni 0,65%.
Lietuvas tiešais eksports uz ASV pagājušajā gadā sasniedza 1,6 miljardus eiro, kas veido aptuveni 6,8% no kopējā Lietuvas izcelsmes preču eksporta.