Ekonomika

ASV ievedmuitas tarifi tēraudam un alumīnijam Latviju ietekmēs netieši

LETA,12.02.2025

Jaunākais izdevums

Latvija uz ASV tiešā veidā eksportē ļoti maz tērauda un alumīnija preces, tāpēc ieviestie tarifi vairāk atstās ietekmi caur galvenajiem tirdzniecības partneriem, norādīja Latvijas Bankas ekonomists Matīss Mirošņikovs, komentējot ASV prezidenta Donalda Trampa plānu noteikt 25% muitas tarifus tērauda un alumīnija importam valstī.

Viņš norādīja, ka uz Latviju tas atstās ietekmi caur mūsu galvenajiem tirdzniecības partneriem, piemēram, Vāciju, kura no Eiropas Savienības (ES) valstīm eksportē visvairāk tērauda un alumīnija uz ASV. Vācijas kopējā preču eksportā dzelzs, tērauda, alumīnija un to izstrādājumu eksporta īpatsvars ir nepilni 3%, un tas noteikti nepalīdzēs jau tā stagnējošajai Vācijas tautsaimniecībai.

Jau ziņots, ka Tramps plāno noteikt 25% muitas tarifus tērauda un alumīnija importam valstī.

"Jebkuram tēraudam, kas nonāks ASV, tiks piemērots 25% tarifs," Tramps sacīja intervijā žurnālistam.

Atbildot uz žurnālista jautājumu par tarifiem alumīnija importam, Tramps norādīja: "25% abiem."

Tramps līdzīgus tarifus noteica arī savas iepriekšējās prezidentūras laikā, lai aizsargātu ASV rūpniecību, kas, viņaprāt, saskārās ar negodīgu Āzijas un Eiropas valstu konkurenci.

Tāpat Tramps apstiprināja ieceri tuvākajās nedēļās noteikt arī papildu muitas tarifus.

"Ļoti vienkārši - ja viņi nosaka tarifus mums, mēs tos noteiksim viņiem," sacīja Tramps, piebilstot, ka tie spēkā stāšoties gandrīz nekavējoties.

Tramps jau iepriekš parakstījis rīkojumu, ar kuru noteikti muitas tarifi Kanādai, Meksikai un Ķīnai.

Trampa administrācijas noteiktie 10% tarifi Ķīnas preču importam spēkā stājās 4.februārī, taču gan Kanādai, gan Meksikai jauno tarifu piemērošana atlikta uz 30 dienām pēc šo valstu solījumiem palielināt robežu drošības pasākumus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pakalpojumi

Latvijas pakalpojumu eksporta atpalicība no Lietuvas un Igaunijas ir palielinājusies

LETA,03.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas pakalpojumu eksports ir audzis strauji, tomēr kaimiņvalstīm līdzi netiekam, un plaisa ar Igauniju un Lietuvu ir palielinājusies, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomists Matīss Mirošņikovs.

Ekonomists norāda, ka Baltijas valstis kā mazas un atvērtas ekonomikas ir atkarīgas no tirdzniecības ar citām valstīm un pret tautsaimniecību apmēru tirgojas salīdzinoši daudz - Latvijas eksporta vērtība 2023.gadā bija 67% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Lietuvā un Igaunijā šis rādītājs ir pat vēl augstāks - attiecīgi 76,5% un 77,9% no IKP, savukārt Eiropas Savienībā (ES) kopumā - 51,9%.

Par spīti grūtiem laikiem preču eksportā, lielākā atšķirība starp Baltijas valstīm izveidojusies pakalpojumu eksportā - ja preču eksports visā Baltijā ir ap 50% no IKP, tad pakalpojumu eksports Latvijā ir vien 19% no IKP, salīdzinot ar Lietuvas 27% un Igaunijas 31%. Mirošņikovs uzsver, ka šī plaisa būtiski palielinājusies pēdējo gadu laikā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vairāk nekā 2,5 gadus pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā Latvijas eksports uz Krieviju joprojām ir salīdzinoši liels - kopējā preču eksportā šogad līdz augustam Krievija veidoja 5,7%, ierindojoties ceturtajā vietā aiz Lietuvas, Igaunijas un Vācijas un dalot pozīciju ar Zviedriju, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomists Matīss Mirošņikovs.

Eksperts skaidro, ka Latvija eksportē lielākoties dažādas luksusa preces, uz kurām eksporta ierobežojumi attiecas, vien sākot ar noteiktu preces vienības vērtību. Pēdējo divu gadu laikā šo preču īpatsvars Latvijas eksportā ir krietni pieaudzis, Latvijai kļūstot par alkohola eksporta lielvalsti vismaz Krievijas virzienā. Tā kā šo preču eksportu uz Krieviju ierobežo preces vērtība, eksporta vērtība ir augusi tieši uz apjomu rēķina. Tomēr Mirošņikovs norāda, ka šo preču kontekstā visbiežāk nav runa par Latvijā ražotām precēm - tas ir citur ražotu preču reeksports.

Eiropas Savienība (ES) kopumā gan ar Krieviju tirgojas krietni mazāk nekā agrāk - sankcijām pakļautās preces netiek eksportētas, un arī luksusa preces veido salīdzinoši mazu daļu no preču eksporta uz Krieviju, informē ekonomists. No pārējām precēm lielākā preču grupa ir dažādi farmaceitiskie produkti, tomēr eksportēti tiek arī dažādi mehānismi, optiskie un precīzijas instrumenti, organiskie ķīmiskie savienojumi un kosmētika. Attiecīgi ne viss ir pirmās nepieciešamības preces vai tādas, kuras vajadzētu turpināt piegādāt Krievijai humānu apsvērumu dēļ.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Iespējamajiem ASV ievedmuitas tarifiem tiešā ietekme uz Latvijas preču eksportu varētu būt neliela

LETA,03.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iespējamajiem ASV ievedmuitas tarifiem produkcijai no Eiropas Savienības (ES) tiešā ietekme uz Latvijas preču eksportu varētu būt neliela, kamēr pakalpojumu eksportu tarifi varētu neietekmēt, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Bankas ekonomists Matīss Mirošņikovs.

Viņš skaidroja, ka Latvijas preču eksports uz ASV pērn 11 mēnešos bija 483 miljoni eiro, kas ir 2,8% no kopējā Latvijā preču eksporta apmērā. ASV attiecīgajā periodā bija ārpus top10 Latvijas eksporta partneriem. Uz ASV galvenokārt tiek eksportēti koksnes izstrādājumi, mehāniskās ierīces, elektriskās iekārtas un precīzijas instrumenti.

Mirošņikovs norādīja, ka tiešā veidā uz preču eksportu ietekme varētu būt neliela, bet būtiskāka tā varētu būt caur galvenajām Latvijas tirdzniecības partnervalstīm, kuras ar ASV tirgojas krietni vairāk, piemēram, Vācija un Skandināvija.

Tāpat viņš atzīmēja, ka savukārt pakalpojumu eksports uz ASV pērn deviņos mēnešos veidoja 340 miljonus eiro jeb 6% no kopējā pakalpojumu eksporta.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien solīja noteikt muitas tarifus Eiropas Savienības (ES) precēm un piebilda, ka 10% muitas nodeva Ķīnas preču importam var tikt ieviesta jau no 1.februāra.

Tramps, runājot ar reportieriem Baltajā namā dienu pēc stāšanās amatā, atsaucās uz nepieciešamību labot ES tirdzniecības nelīdzsvarotību ar ASV, kā arī vēlreiz kritizēja Ķīnu par fentanila kontrabandu.

"Viņi izturas pret mums ļoti, ļoti slikti. Tāpēc viņiem tiks noteikti tarifi," sacīja Tramps, runājot par ES. "Jūs nevarat gaidīt taisnīgumu, ja paši tā nerīkojaties."

Dienu pirms tam Tramps apsūdzēja ES, ka tā neimportē pietiekami daudz ASV produkcijas, un solīja "to izlabot", nosakot muitas nodevas vai aicinot pirkt vairāk naftas un gāzes.

Runājot par Ķīnu, Tramps otrdien atkārtoja savus draudus noteikt 10% muitas tarifu, sakot, ka tie "pamatoti ar faktu, ka viņi sūta fentanilu uz Meksiku un Kanādu".

Komentāri

Pievienot komentāru
Politika

Tramps paziņo par savstarpēju tarifu piemērošanu plašākam skaitam valstu

LETA/AFP/AP,14.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien parakstīja plānus par muitas tarifu piemērošanu plašākam skaitam valstu.

Šis solis saskaņos ASV tarifu likmes preču importam ar tām tarifu likmēm, ko citas valstis piemēro ASV precēm.

"Taisnīguma labad esmu nolēmis, ka piemērošu savstarpējus tarifu. Tas ir godīgi pret visiem. Neviena valsts nevar sūdzēties," parakstot dokumentus, Baltā nama Ovālajā kabinetā paziņoja Tramps.

Prezidenta izziņotie savstarpējie tarifi skars kā ASV pretiniekus, tā sabiedrotos. Tramps žurnālistiem sacīja, ka ASV sabiedrotie tirdzniecības jautājumos bieži vien ir "sliktāki nekā mūsu ienaidnieki".

Vašingtona sāks ar to valstu izvērtēšanu, ar kurām Savienotajām Valstīm ir lielākais deficīts vai visnopietnākās problēmas, norādīja kāda Baltā nama amatpersona, piebilstot, ka izvērtēšana varētu ilgt pāris nedēļas vai mēnešus, bet ne ilgāk.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

ES valstu līderi sola reaģēt, ja Tramps blokam noteiks muitas tarifus

LETA/AFP,03.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līderi pirmdien brīdināja, ka tirdzniecības karā ar ASV uzvarētāju nebūtu, vienlaikus uzsverot, ka bloks īstenos pretpasākumus, ja Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps noteiks muitas tarifus ES preču importam.

ES dalībvalstu līderi, kā arī Lielbritānijas premjers Kīrs Stārmers un NATO ģenerālsekretārs Marks Rite pirmdien pulcējušies Beļģijas galvaspilsētā Briselē uz neformālu Eiropadomes sanāksmi, kuras galvenā tēma ir aizsardzība, taču šīs diskusijas aizēnojis Trampa lēmums noteikt muitas tarifus Kanādai, Meksikai un Ķīnai.

Vienlaikus Tramps draudējis tarifus noteikt arī ES.

Francijas prezidents Emanuels Makrons sacīja, ka ES ir jāparāda savs spēks, ja Tramps īstenos savus draudus un blokam noteiks muitas tarifus.

Tikmēr pašreizējās bloka prezidējošās valsts Polijas premjerministrs Donalds Tusks uzsvēra, ka ir jādara viss iespējamais, lai izvairītos no "pilnīgi nevajadzīga un muļķīga" tirdzniecības kara.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Leiena: ASV tarifi nepaliks bez atbildes

LETA--AP,11.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena otrdien solīja, ka ASV noteiktie muitas tarifi tērauda un alumīnija importam nepaliks bez atbildes, un Eiropas Savienība (ES) īstenos stingrus pretpasākumus.

"ES rīkosies, lai aizsargātu savas ekonomiskās intereses," norādīja Leiena, reaģējot uz ASV prezidenta Donalda Trampa pirmdien parakstītītajiem izpildrīkojumiem, kas paredz no 12.marta noteikt 25% muitas tarifus tērauda un alumīnija importam.

Tramps nosaka 25% tarifus tērauda un alumīnija importam 

ASV prezidents Donalds Tramps parakstījis izpildrīkojumus, kas paredz no 12.marta noteikt 25%...

"Tarifi ir nodokļi - tas ir slikti uzņēmumiem, vēl sliktāk patērētājiem," sacīja Leiena. "Nepamatoti tarifi, kas vērsti pret ES, nepaliks bez atbildes - tie izraisīs stingrus un samērīgus pretpasākumus."

Tikmēr Vācijas kanclers Olafs Šolcs uzrunā valsts parlamentam teica: "Ja ASV mums neatstās citas iespējas, tad ES reaģēs vienoti. Viņš piebilda, ka "tirdzniecības kari galu galā vienmēr negatīvi ietekmē abu pušu labklājību."

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Ķīna ievieš atbildes tarifus ASV oglēm un sašķidrinātajai dabasgāzei

LETA--AP,04.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ķīnas Tirdzniecības ministrija otrdien paziņoja, ka tā ievieš atbildes tarifus vairākām ASV precēm, tostarp oglēm, sašķidrinātajai dabasgāzei un jēlnaftai.

Ķīnas valdība paziņoja, ka tā ieviesīs 15% tarifu akmeņoglēm un sašķidrinātās dabasgāzes produktiem, kā arī 10% tarifu jēlnaftai, lauksaimniecības tehnikai, pikapiem un sporta automobiļiem ar liela tilpuma dzinējiem.

Šie jaunie tarifi ir kā atbildes reakcija muitas tarifiem, ko nedēļas nogalē vienpusēji ieviesa ASV, norāda Ķīnas valdība.

Šie ASV ieviestie tarifi "nopietni pārkāpj Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumus, nekādi nerisina valsts problēmas un traucē normālai ekonomiskai un tirdzniecības sadarbībai starp Ķīnu un ASV," piebilst Pekina.

Ķīnas ieviestie muitas tarifi spēkā stāsies pirmdien.

Bija paredzēts, ka 10% tarifs, ko prezidents Donalds Tramps noteica Ķīnas precēm, stāsies spēkā otrdien, lai gan Tramps plāno tuvākajās dienās runāt ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV prezidents Donalds Tramps parakstījis izpildrīkojumus, kas paredz no 12.marta noteikt 25% muitas tarifus tērauda un alumīnija importam valstī.

"Šodien es vienkāršoju mūsu tarifus tēraudam un alumīnijam," Tramps pirmdien sacīja Ovālajā kabinetā. "Tie ir 25% bez izņēmumiem vai atbrīvojumiem."

Pēc tam Trampa izdotajā izpildrīkojumā teikts: "No 2025.gada 12.marta visam alumīnija izstrādājumu un alumīnija atvasināto izstrādājumu importam no Argentīnas, Austrālijas, Kanādas, Meksikas, ES valstīm un Apvienotās Karalistes tiks piemērots papildu vērtībai atbilstošs tarifs."

Tramps izdeva arī atsevišķu izpildrīkojumu par tēraudu, kurā teikts, ka muitas tarifs tiks piemērots tērauda importam no šīm pašām valstīm, kā arī no Brazīlijas, Japānas un Dienvidkorejas.

Tramps līdzīgus tarifus noteica arī savas iepriekšējās prezidentūras laikā, lai aizsargātu ASV rūpniecību, kas, viņaprāt, saskārās ar negodīgu Āzijas un Eiropas valstu konkurenci.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Aizliegto Krievijas un Baltkrievijas produktu importa sarakstā vēlas iekļaut zivju produktus

LETA,09.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemkopības ministrijai (ZM) nepieciešams izveidot priekšlikumu par papildu pārtikas produktu grupām, kuras jāiekļauj aizliegto Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu sarakstā un starp kurām varētu būt arī zivju produkti, 8.oktobrī valdības sēdē norādīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) piekrita, ka ir jāpaplašina aizliegto produktu saraksts un piebilda, ka ZM patlaban strādā pie pozīcijas paplašināšanas un to turpinās darīt.

Viņš pastāstīja, ka no 2022.gada maija līdz 2024.gada maijam no Krievijas un Baltkrievijas Eiropas Savienībā (ES) importēta pārtikas produkcija 3,1 miljarda eiro apmērā, tostarp no Krievijas - 2,9 miljardu eiro apmērā un no Baltkrievijas - 175 miljonu eiro apmērā. Savukārt lielākā no agresorvalstīm ievestās pārtikas produktu grupa bija zivju produkcija - 2,01 miljarda eiro apmērā.

Tāpat Krauze minēja, ka agresorvalstīm uzliktās sankcijas bieži apiet, ievedot spirta produkciju, piebilstot, ka spirts ar vairāk nekā 80% alkohola saturu ir ievietots sankciju sarakstā, bet ir atļauts ievest spirtu ar alkohola saturu zem 80%. Tāpēc daudzi uzņēmēji pievieno spirtam vairāk ūdeni un šādu produkciju sankcijas neietekmē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

UPB: Iespējamie tarifi var ietekmēt ES ražotāju konkurētspēju nākotnē

LETA,05.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iespējamie ASV ievedmuitas tarifi Eiropas Savienības (ES) produkcijai var ietekmēt ES ražotāju konkurētspēju nākotnē, pauda būvniecības un ražošanas holdinga AS "UPB" valdes priekšsēdētājs Dainis Bērziņš.

"Ja šie tarifi tiks ieviesti, tie neizbēgami ietekmēs ES ražotāju konkurētspēju nākotnē, jo palielināsies pasūtītāju izmaksas. Tomēr pagaidām ir pāragri spriest par to ietekmes apmēru, jo nav skaidrs, vai jaunie noteikumi attieksies uz visām precēm, vai tikai uz daļu no tām," teica Bērziņš.

Viņš informēja, ka "UPB" uz ASV eksportē mašīnbūves izstrādājumus, kas veido salīdzinoši nelielu daļu no kopējā "UPB" eksporta apjoma. Arī pašlaik "UPB" īsteno projektu ASV tirgū, taču tā realizāciju iespējamie ievedmuitas tarifi neskars.

Jau ziņots, ka ASV prezidents Donalds Tramps atkārtoti draudējis noteikt ievedmuitas tarifus produkcijai no ES, un apsūdzējis bloku par negodīgu tirdzniecības praksi. Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps minēja plānus ieviest 10-20% tarifus importam no ES, sakot, ka tie palielinātu vietējo rūpniecību un risinātu tirdzniecības deficīta problēmu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

ASV ievedmuitas tarifi var radīt nopietnus izaicinājumus starptautiskajai tirdzniecībai

LETA,06.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iespējamie ASV ievedmuitas tarifi Eiropas Savienības (ES) produkcijai var radīt nopietnus izaicinājumus starptautiskajai tirdzniecībai un globālajām piegādes ķēdēm farmācijas un citās nozarēs, sacīja Latvijas zāļu ražotāju asociācijas izpilddirektore Raina Dūrēja-Dombrovska, komentējot ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumu par potenciālu ievedmuitas tarifu noteikšanu ES eksporta produktiem.

Taču viņa atzīmēja, ka ir pāragri precīzi prognozēt, kā ASV tarifu politika ietekmēs Latvijas zāļu ražošanas nozari un ekonomiku kopumā.

Dūrēja-Dombrovska norādīja, ka Latvijā ražotās zāles tiek eksportētas uz vairāk nekā 100 valstīm visā pasaulē, tāpēc izmaiņas tirdzniecības nosacījumos ar ASV varētu negatīvi ietekmēt Latvijas uzņēmumu konkurētspēju un iespējas paplašināt darbību šajā tirgū.

"Tas var ietekmēt arī globālos ekonomikas procesus un starptautisko sadarbību," viņa uzsvēra.

Dūrēja-Dombrovska atklāja, ka daži Latvijas ražotāji jau ir sākuši attīstīt produktus tieši ASV tirgum, ieguldot būtiskus resursus, un jaunie tarifi var apgrūtināt šo uzņēmumu izaugsmes plānus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien paziņoja, ka ir iecerējis noteikt iespaidīgus muitas tarifus precēm no Meksikas, Kanādas un Ķīnas, reaģējot uz nelegālo narkotiku tirdzniecību un imigrāciju.

Tramps vairākos ierakstos savā sociālo mediju platformā "Truth Social" solīja noteikt nodevas visām precēm, kas ASV tiek ievestas no šīm valstīm.

"20.janvārī vienā no maniem daudzajiem pirmajiem izpildrīkojumiem es parakstīšu visus nepieciešamos dokumentus, lai noteiktu 25% tarifu visai produkcijai, kas ienāk ASV no Meksikas un Kanādas, un to smieklīgajām atvērtajām robežām," rakstīja Tramps.

Citā ierakstā Tramps paziņoja, ka noteiks 10% tarifu "virs jebkādiem papildu tarifiem" visai produkcijai, kas ienāk ASV no Ķīnas, lai to sodītu par nespēju novērst fentanila kontrabandu.

Tarifi ir svarīga Trampa ekonomiskās programmas daļa. Viņa pirmo prezidentūras termiņu raksturoja agresīva un protekcionistiska tirdzniecības politika, kas bija vērsta pret Ķīnu, Meksiku, Kanādu un Eiropu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps piektdien draudēja Eiropas Savienībai (ES) piemērot muitas tarifus, ja bloks nesamazinās Savienoto Valstu ārējās tirdzniecības deficītu ar ES, iepērkot naftu un gāzi.

"Es pateicu Eiropas Savienībai, ka tai jāsamazina milzīgais deficīts ar ASV, lielā apjomā iepērkot naftu un gāzi," Tramps rakstīja savā sociālo mediju platformā "Truth Social".

"Pretējā gadījumā tiks noteikti TARIFI!!!" viņš brīdināja.

ASV Tirdzniecības ministrijas dati liecina, ka valsts preču imports no ES 2022.gadā veidoja 553,3 miljardus dolāru, bet eksports uz bloka valstīm veidoja 350,8 miljardus dolāru.

Tādējādi ASV preču ārējās tirdzniecības bilancē ar ES tajā gadā bija 202,5 miljardu dolāru deficīts.

Trampa novembra beigās paziņoja, ka viņš iecerējis noteikt iespaidīgus muitas tarifus precēm no Meksikas, Kanādas un Ķīnas. Tarifi ir svarīga Trampa ekonomikas programmas daļa. Viņa pirmo prezidentūras termiņu raksturoja agresīva un protekcionistiska tirdzniecības politika, kas bija vērsta pret Ķīnu, Meksiku, Kanādu un Eiropu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Tesla un BMW vēršas ES Tiesā saistībā ar papildu muitas nodevām Ķīnā ražotajiem elektroauto

LETA/AFP,27.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV elektroauto ražotājs "Tesla" un Vācijas autobūves uzņēmums BMW vērsušies Eiropas Savienības (ES) augstākajā tiesā ar mēģinājumu apstrīdēt bloka lēmumu piemērot papildu muitas nodevas Ķīnā ražotajiem elektriskajiem automobiļiem, pirmdien paziņoja Eiropas Komisija (EK).

"Tesla" un BMW vērsušies ES Tiesā, jo automobiļus ražo arī Ķīnā.

Papildu tarifu piemērošanu bloka augstākajā tiesā centušies apstrīdēt arī Ķīnas autoražotāji BYD, "Geely" un "SAIC".

ES oktobra beigās ieviesa papildu muitas nodevas Ķīnā ražotajiem elektriskajiem automobiļiem.

EK veiktajā izmeklēšanā tika konstatēts, ka Ķīnas valsts subsīdijas rada negodīgu konkurenci Eiropas autoražotājiem.

Jaunie tarifi būs spēkā piecus gadus.

Dažādu ražotāju produkcijai likmes atšķiras.

Jaunie tarifi attiecas arī uz ārvalstu koncernu Ķīnā ražotajiem elektroauto, Piemēram, "Tesla" Ķīnā ražotajiem elektriskajiem transportlīdzekļiem tiks piemērots 7,8% tarifs.

Ķīnas autobūves gigantam "Geely", kas ir viens no valsts lielākajiem elektrisko transportlīdzekļu ražotājiem, tiks piemērots papildu tarifs 18,8% apmērā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Latvija rosinās paaugstināt ievedmuitu ES plašākam Krievijas un Baltkrievijas preču klāstam

Db.lv,15.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien, 18.novembrī, Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Ģirts Krūmiņš piedalīsies ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē, kurā Zemkopības ministrija rosinās ES dalībvalstis paaugstināt ievedmuitu vēl plašākam lauksaimniecības un pārtikas produktu klāstam no Krievijas un Baltkrievijas.

Šā gada pirmajā pusē Latvija ierosināja un panāca importa tarifu ievērojamu paaugstināšanu virknei Krievijas un Baltkrievijas izcelsmes lauksaimniecības produktu. Šā gada jūlijā - septembrī (salīdzinājumā ar aprīli - jūniju) Latvijā ievērojami samazinājās šo lauksaimniecības produktu imports no Krievijas un Baltkrievijas. Tas nozīmē, ka ES paaugstinātie muitas tarifi pilda savu mērķi un to īstenošana ir ievērojami mazinājusi līdzšinējo importu no Krievijas un Baltkrievijas.

Zemkopības ministrija ir sagatavojusi sarakstu ar jauniem Krievijas un Baltkrievijas produktiem, kam muitas tarifus būtu nepieciešams palielināt bez kavēšanās. Tāpēc Latvija aicinās citas ES dalībvalstis atbalstīt šo ierosmi un pēc iespējas drīzāk paaugstināt muitas tarifus arī citiem Krievijas un Baltkrievijas produktiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Janvāris finanšu tirgos: akcijas uzrāda kāpumu, bet Ķīnas AI inovācija maina spēles noteikumus

Voldemārs Strupka, Signet Bank ieguldījumu eksperts,11.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ne bez pāris pārsteigumiem janvāra beigās – pasaules akciju tirgi mēnesi noslēdza ar solīdu, pozitīvu atdevi, Eiropas indeksiem pārspējot savus Amerikas sāncenšus, gūstot labumu no bažu mazināšanās par jauniem ASV tarifiem un investoru novirzes no dārgām ASV tehnoloģiju akcijām. S&P 500 janvārī pieauga par 2,7%, Russell 2000 par 2,5%, Nasdaq-100 pakāpās par 2,2% un Dow Jones uzrādīja 5,0% pieaugumu.

Kā jau minēts, Eiropas akcijām klājās labāk – STOXX 600 pieauga par 6,3%, sasniedzot labāko mēneša rezultātu salīdzinājumā ar S&P 500 desmit gadu laikā.

Janvāra FOMC sanāksmē bija nolemts saglabāt dolāra procentu likmes 4,25-4,5% līmenī. FOMC komentāri pašlaik neliecina par likmju samazināšanu tuvākajā nākotnē, norādot uz jauno/veco tarifu negatīvo ietekmi, bezdarba līmeņa stabilizēšanos, ekonomiskās aktivitātes paplašināšanos un stabilu darba tirgu, turklāt, ASV inflācijai joprojām esot augstā līmenī. ECB savukārt samazināja savas galvenās likmes par 25 bāzes punktiem – no 3,15% līdz 2,90%, baņķieriem vērtējot, ka inflācija stabilizēsies vidējā mērķa līmenī – tuvu 2%. Gaidāms, ka ECB turpinās pakāpeniski samazināt likmes, rūpīgi sekojot līdzi sliktām ES ekonomisko datu tendencēm.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pekina iesniegusi sūdzību Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) par ASV noteiktajiem tarifiem Ķīnas precēm, teikts trešdien izplatītajā PTO paziņojumā.

"Ķīna ir pieprasījusi PTO strīdu izšķiršanas konsultācijas ar ASV saistībā ar jaunajiem muitas tarifiem, ko ASV piemēro Ķīnas izcelsmes precēm," norāda organizācija.

PTO skaidro, ka "šīs konsultācijas sniedz pusēm iespēju apspriest šo jautājumu un rast apmierinošu risinājumu, neturpinot tiesvedību."

"Ja strīds 60 dienu laikā netiek atrisināts, sūdzības iesniedzējs var pieprasīt, lai strīdu izskata komisija," piebilst organizācija. Pēc tam eksperti izvērtē, vai tarifi atbilst PTO noteikumiem, un šis process var ilgt vairākus mēnešus.

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas noteiktie 10% tarifi Ķīnas preču importam spēkā stājās otrdien.

Savukārt Ķīnas Tirdzniecības ministrija otrdien paziņoja, ka tā ievieš atbildes tarifus vairākām ASV precēm, tostarp oglēm, sašķidrinātajai dabasgāzei un jēlnaftai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV prezidents Donalds Tramps sestdien parakstījis rīkojumu, ar kuru noteicis muitas tarifus Kanādai, Meksikai un Ķīnai.

Tramps paziņoja, ka ASV no otrdienas piemēros 25% tarifus importam no Kanādas un Meksikas, kā arī 10% tarifus precēm no Ķīnas. Energoresursiem no Kanādas tiks piemērots zemāks 10% tarifs.

"Prezidents Tramps rīkojas drosmīgi, lai panāktu, ka Meksika, Kanāda un Ķīna pilda savus solījumus apturēt nelegālo imigrāciju un apturēt indīgā fentanila un citu narkotiku ieplūšanu mūsu valstī," paziņoja Baltais nams.

Trampa parakstītajā rīkojumā norādīts, ka gadījumā, ja trīs valstis veiks pretpasākumus, tarifi var tikt palielināti vai paplašināti.

Pēc Trampa paziņojuma Kanādas premjerministrs Džastins Trudo platformā "X" pavēstīja, ka apspriedis šo situāciju ar Meksikas prezidenti Klaudiju Šeinbaumu. "Mēs to negribējām, bet Kanāda ir gatava," paziņoja Trudo.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju cenas Volstrītā otrdien pieauga līdz jauniem rekordiem, investoriem nepievēršot uzmanību Donalda Trampa solītajiem muitas tarifiem, bet Eiropas biržās akciju cenas kritās.

Tramps, kurš stāsies prezidenta amatā 20.janvārī, pirmdienas vakarā sociālajos medijos paziņoja par plāniem noteikt ievērojamus muitas tarifus precēm no Kanādas, Meksikas un Ķīnas, ja tās neapturēs nelegālo imigrāciju un narkotiku kontrabandu.

Volstrītas indeksi "Dow Jones Industrial Average" un "Standard & Poor's 500" sasniedza jaunus rekordus, jo investori uzskatīja Trampa teikto par sarunu trumpi.

"Augstāki tarifi teorētiski nebūtu laba ziņa akcijām. Bet, ziniet, es domāju, ka tirgus ir izvēlējies tos uzskatīt par sarunu taktiku," sacīja "Interactive Brokers" analītiķis Stīvs Sosniks.

Tomēr autobūvnieka "General Motors", kas importē automašīnas no Meksikas uz ASV, akcijas cena kritās par 9,0%. Tā konkurenta "Ford" akcijas cena saruka par 2,6%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju cenas pasaules biržās ceturtdien pārsvarā pieauga, investoriem cerot uz mieru Ukrainā un ASV prezidentam Donaldam Trampam paziņojot par muitas tarifu piemērošanu plašākam skaitam valstu.

Londonas biržas indekss izņēmuma kārtā samazinājās, ko noteica lielo uzņēmumu akciju cenu krasi kritumi. Starp šiem uzņēmumiem bija "Unilever", "Barclays" un "British American Tobacco".

Visi trīs galvenie ASV biržu indeksi pieauga, un ievērojams kāpums bija arī Parīzes un Frankfurtes biržu indeksiem.

Lai gan Tramps paziņoja par savstarpēju muitas tarifu piemērošanu plašākam skaitam valstu, investori bija atviegloti par faktu, ka šie tarifi vēl nav stājušies spēkā un var tikt apspriesti.

ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" ceturtdien pieauga par 0,8% līdz 44 711,43 punktiem, indekss "Standard & Poor's 500" kāpa par 1,0% līdz 6115,07 punkti, bet indekss "Nasdaq Composite" palielinājās par 1,5% līdz 19 945,64 punktiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Tramps draud BRICS valstīm noteikt 100% tarifus, ja tās mazinās dolāra pozīcijas

LETA/AFP,02.12.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps draudējis noteikt 100% muitas tarifus BRICS valstīm, ja tās negatīvi ietekmēs amerikāņu dolāra pozīcijas pasaulē.

"Mēs pieprasām apņemšanos, ka viņi nedz neveidos jaunu BRICS valūtu, nedz arī atbalstīs kādu citu valūtu, lai aizstātu vareno ASV dolāru, citādi viņiem tiks piemēroti 100% tarifi," Tramps rakstīja savā sociālo mediju platformā "Truth Social".

Šādus komentārus Tramps izteicis pēc pagājušajā mēnesī Kazaņā notikušā BRICS samita, kurā valstis apsprieda iespējas veicināt darījumus, kas netiek veikti dolāros, un stiprināt nacionālās valūtas.

Tramps brīdināja, ka, gadījumā ja BRICS valstis turpinās īstenot savus plānus, tās "varēs atvadīties no savu preču pārdošanas brīnišķīgajā ASV ekonomikā".

BRICS sākotnēji tika izveidota, lai veicinātu investīcijas, taču kopš tā laika tā pāraugusi ģeopolitiskā organizācijā. Tās sākotnējiem locekļiem - Brazīlijai, Krievijai, Indijai, Ķīnai un Dienvidāfrikai - pievienojušies Apvienotie Arābu Emirāti, Ēģipte, Etiopija un Irāna.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV jauno tarifu piemērošana Kanādai tiks atlikta uz 30 dienām, pirmdien paziņoja Kanādas premjerministrs Džastins Trudo pēc telefonsarunas ar ASV prezidentu Donaldu Trampu.

Trudo šajā telefonsarunā solīja pastiprināt robežapsardzes pasākumus, lai apturētu migrantu un nelegālu narkotiku kustību pāri abu valstu robežai.

"Man nupat bija laba telefonsaruna ar prezidentu Trampu," Trudo paziņoja sociālo mediju platformā "X". "Ierosinātie tarifi tiks iepauzēti uz vismaz 30 dienām, kamēr mēs strādājam kopā," sacīja Trudo.

Trudo pavēstīja, ka Kanāda īstenos 1,3 miljardus Kanādas dolāru (0,9 miljardu eiro) vērtu plānu robežapsardzes nodrošināšanai, kas paredz palielināt robežsargu skaitu līdz 10 000. Decembrī Kanādas varas iestādes bija paziņojušas, ka dislocējušas 8500 robežsargu.

Trudo sacīja, ka robežapsardze arī tiks pastiprināta ar jauniem helikopteriem un citu tehnoloģiju, kuru viņš sīkāk neraksturoja.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju cenas pasaules biržās otrdien pieauga pēc ASV prezidenta Donalda Trampa stāšanās amatā iepriekšējā dienā un vairākiem viņa paziņojumiem, kas skar globālo ekonomiku.

Volstrītā akciju cenas palielinājās, tirgiem atzinīgi novērtējot Trampa pirmos izpildrīkojumus un izteikumus, kas vairoja cerības, ka jaunie muitas tarifi nebūs tik briesmīgi, kā bija gaidīts.

Naftas cenas kritās, ko veicināja prognoze par naftas ieguves kāpumu ASV.

"Goldman Sachs" analītiķi konstatēja, ka Trampa sākotnējie paziņojumi prezidenta amatā bija "labdabīgāki, nekā bija gaidīts".

"Trampa izteikumi par Ķīnu bija izteikti mazāk kareivīgi nekā prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā vai pat pēc šīm vēlēšanām," atzīmēja "Goldman Sachs" analītiķi.

Tas veicināja arī akciju cenu kāpumu Ķīnas tirgos, un Honkongas biržā akciju cenas pieauga par aptuveni 1%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Savienība (ES) piektdien solīja stingri un nekavējoties reaģēt uz ASV muitas tarifiem pēc tam, kad Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps ceturtdien parakstīja plānus par tarifu piemērošanu plašākam skaitam valstu.

Eiropas Komisija (EK) norāda, ka Trampa plāni "ir solis nepareizajā virzienā", kas palielina ekonomisko neskaidrību un traucē globālo tirgu efektīvai darbībai.

"ES stingri un nekavējoties reaģēs uz nepamatotiem šķēršļiem brīvai un godīgai tirdzniecībai," teikts komisijas paziņojumā.

Trampa izziņotie savstarpējie tarifi skars kā ASV pretiniekus, tā sabiedrotos. Tramps ceturtdienb žurnālistiem sacīja, ka ASV sabiedrotie tirdzniecības jautājumos bieži vien ir "sliktāki nekā mūsu ienaidnieki".

"Taisnīguma labad esmu nolēmis, ka piemērošu savstarpējus tarifu. Tas ir godīgi pret visiem. Neviena valsts nevar sūdzēties," parakstot dokumentus, Baltā nama Ovālajā kabinetā paziņoja Tramps.

Komentāri

Pievienot komentāru