Lai vecumdienās nepaliktu vien ar valsts pensiju, kas var nebūt ne puse no darba gados gūtajiem ikmēneša ieņēmumiem, arvien vairāk cilvēku sāk krāt pensiju privātajos pensiju plānos, kas turklāt sākuši uzrādīt pieklājīgu ienesīgumu.
Pēdējā gada laikā 3.līmeņa jeb privāto pensiju fondu plānos iemaksas sāktas veikt 6715 jaunu dalībnieku labā un šā gada oktobra beigās dalībieku skaits sasniedza 203 816, kas ir vairāk nekā 10% no ekonomiski aktīviem cilvēkiem. Plānu dalībnieku kontos uzkrātais kapitāls šajā periodā palielinājies par 17,7 miljoniem latu, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas Privāto pensiju fondu komitejas apkopotie dati. Šā gada oktobrī vien iemaksas sākuši veikt 820 jauni dalībnieki, t.i., viena mēneša laikā 0,4% no visu plānu dalībnieku skaita. Kopumā oktobra beigās Latvijā reģistrētajos septiņos privātajos pensiju fondos uzkrātā kopējā aktīvu vērtība bija 134,969 miljoni latu.
Šobrīd plānos ar sabalansētu ieguldījumu politiku plānu pēdēo 12 mēnešu ienesīgums ir robežās no 6,29% līdz 7,88%, bet šo plānu ienesīgums kopš to darbības sākuma svārstās 2,81% līdz 7,55% robežāš. Šajos kopskaitā četros plānos dalībnieku skaits gada laikā ir palielinājies par 5481 jauniem dalībniekiem. Pensiju plānos, kas piedāvā aktīvu ieguldījumu politiku, papildus iesaistījušies 1096 jauni dalībnieki. Kopskaitā aktīvos plānus izvēlējušies 58,5% no visiem dalībniekiem. Aktīvo pensiju plānu 12 menešu ienesīgums oktobrī bija no 1,81% līdz 9,43%, bet ienesīgums kopš darbības sākuma, kas dažiem plāniem ir pirms 14 gadiem, dažiem pirms četriem gadiem – ir robežās no negatīviem 5,1% līdz pozitīvam ienesīgumam 5,68% apjomā.
«Piedalīšanās pensiju trešajā līmenī var sniegt nodrošinātas vecumdienas. Lai pilnībā izmantotu nodokļu atvieglojumus (nodokļu atvieglojumu limits kopā ar darba devēja iemaksām ir 10 % no gada bruto darba samaksas), katrs pats var veikt individuālās iemaksas trešajā pensiju līmenī papildus darba devēja iemaksām. Piemēram, ja darba devējs darbinieka labā maksā 5% no bruto darba samaksas, tad darbinieks var papildus iemaksāt vēl 5%, un par savu daļu saņemt atpakaļ iedzīvotāju ienākuma nodokli. Šādā veidā tiek nodrošinātas vecumdienas un novērsta atkarība tikai no valsts pabalstiem,» norāda asociācija.