Satversmes tiesa šodien nolasīja spriedumu tā saucamajā Krājbankas lietā. Tiesa atzina, ka apstrīdētās Kredītiestāžu likuma normas atbilst Satversmei. Jāatgādina, ka ar sūdzību tiesā bija vērsies komponists Raimonds Pauls, Santa Anča, Jevgēnija Dimpere.
Konstitucionālās sūdzības iesniedzēji ir maksātnespējīgās Latvijas krājbankas kreditori. Viņi savā sūdzībā norādīja, ka apstrīdētās normas liedz viņiem tiesības lemt ar viņu īpašumu saistītus jautājumus, jo, atstājot lēmuma pieņemšanu par sanācijas piemērošanu administratora un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) ziņā, lēmuma pieņemšanā netiek iesaistīti kreditori. Tāpat viņiem liegta pieeja tiesai, jo neesot iespējams pārsūdzēt lēmumu par atteikšanos piemērot sanāciju.
Tomēr Satversmes tiesa atzina apstrīdēto Kredītiestāžu likuma 179.panata pirmo daļu par atbilstošu Satversmei, savukārt daļā par Kredītiestāžu likuma 179.panta otrās daļas atbilstību Satversmei, lietu izbeigt. Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stājas spēkā pasludināšanas brīdī.
Pēc sprieduma komponists R. Pauls norādīja: «Tā ir viena no lielākajām zādzībām, kas Latvijā ir notikusi, no bankas ir nozagti 350 milj. Ls. Tagad juridiski ir noformulēts, ka viss ir izdarīts pareizi. Ko mēs te vēl varam komentēt?»
Viņš arī piebilda, ka vairs nav nekādas iespējas vēl kaut kādiem līdzekļiem mēģināt atgūt savu naudu. Uz jautājumu, vai ir kāda skaidrība, kurš pēc kārtas viņš ir kreditoru rindā, R. Pauls atzīmēja, ka viens no pēdējiem. «Ko tad tur var pārdot? Lidmašīnu un kaut kādas vecas mašīnas, dzīvokļus, ko tad vairs var savākt, tikai kapeikas. Es neceru, ka savu naudu dabūšu atpakaļ,» piebilda R. Pauls.
Savukārt S.Anča norādīja, ka līdzekļu zaudēšana finansiāli uzņēmējdarbību neietekmēs, bet jēgu dzīvot un strādāt, tas gan ietekmēs.
«Īpaši dzīvot un strādāt Latvijā. Tās ir daudz eksistenciālākas pārdomas nekā par naudu. Par to man ir ļoti skumji, jo uzskatīju, ka valsts man ir partneris, bet tagad valsts mani ir apbižojusi. Jautājums ir kā ar to tiec galā un kā atrisini iekšēji,» skaidroja S.Anča.
Jau vēstīts, ka bankas administrators paudis, ka neviens no Krājbankas sanācijas priekšlikumiem nav praktiski realizējams un iesniedza FKTK Latvijas Krājbankas maksātnespējas risinājumu – bankrotu.
Krājbanku par maksātnespējīgu tiesa pasludināja 2011. gada 23. decembrī, bet 8. maijā tiesa lēma par labu Krājbankas bankrota uzsākšanai.