Rīgā vērojama piesardzība no privāto investoru puses, investējot jaunos nekustamo īpašumu projektos, tāpēc pašvaldība patlaban ir lielākais pasūtītājs būvniecības un nekustamo īpašumu jomā, šodien konferencē Starptautiskās investīcijas nekustamajos īpašumos Latvijā 2015 sacīja Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR).
«Mēs redzam, ka neviens investors nevēlas ieguldīt līdzekļus attīstībai paredzētos lielos zemesgabalos. Dome investoriem ir piedāvājusi attīstībai teritorijas Lucavsalā, 40 hektārus pie lidostas, bet investoriem par tiem nav intereses,» sacīja Ameriks.
Viņš norādīja, ka privātos investorus patlaban Rīgā interesē tikai objekti ar stabilu klientu loku, kas rada pastāvīgu naudas plūsmu un ģenerē peļņu.
«Līdz ar to izveidojusies situācija, ka Rīgā pašvaldība ir lielākais pasūtītājs būvniecības un nekustamo īpašumu tirgū. Pēdējos piecos gados esam investējuši aptuveni 150 miljonus eiro dažādos objektos, pārsvarā infrastruktūrā - skolās, bērnudārzos un tamlīdzīgi,» sacīja Ameriks.
Viņš piebilda, ka pašvaldībai ir vēlme investoriem piedāvāt zemesgabalus attīstībai, kā arī sacīja, ka patlaban situācija jau sāk uzlaboties un vairāki investori paziņojuši par saviem attīstības plāniem. Ameriks kā piemērus minēja Lietuvas Akropolis Group plānus veikt aptuveni 100 miljonu eiro investīcijas Ķengaragā, attīstot tirdzniecības, izklaides un biroju kvartālu, kā arī NCH veiktās investīcijas dzīvojamo ēku būvniecībā.
Lietuvas nekustamo īpašumu projektu attīstītāja Hanner Group vadītājs Arvīds Avulis norādīja Amerikam, ka būtisks traucēklis investoru piesaistei Rīgā ir ļoti ilgais laiks, kas investoram jāgaida līdz būvatļaujas saņemšanai.
«Samaziniet šo laiku un jūs piesaistīsiet daudz vairāk investoru un lielākas investīcijas. Hanner patlaban Latvijā jau ir investējis ap 100 miljoniem eiro, un esam gatavi investēt vairāk, taču vienlaikus domājam, vai ir vērts tik ilgi gaidīt uz kārtējās atļaujas saņemšanu. Investors vienmēr meklē valstis, kur tas savas investīcijas var realizēt ātrāk un ātrāk gūt no tām atdevi,» uzsvēra Avulis.
Avulis uzsvēra, ka Rīgā pašvaldībai jāuzlabo dialogs ar investoriem un minēja piemēru, ka nesen Hanner zaudēja investoru, kas Rīgā vēlējās radīt 5000 jaunas darbavietas.«Investors vienkārši nebija gatavs ilgi gaidīt, jo mēs viņam nevarējām garantēt, ka varēs laicīgi saņemt būvatļauju biroju centra būvniecībai,» sacīja Avulis.