Tā sauktais «bagātnieku nodoklis» tuvojas, jo ieceres to aizvietot ar progresīvās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes ieviešanu vai sociālās apdrošināšanas griestu atcelšanu neguva atsaucību
Tāds ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes rezultāts. Kategoriski pret šāda nodokļa ieviešanu iestājās Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), norādot, ka tādējādi tiek palielināti nodokļu maksājumi no legāliem nodokļu maksātājiem, kuri maksā lielas algas augsta līmeņa speciālistiem. «Latvijai ir vajadzīgas darba vietas un tieši tādas – ar augstu ienākumu līmeni, taču valsts vēlme šai kategorijai uzlikt vēl īpašu papildu nodokli neveicinās ne jaunu darba vietu radīšanu, ne ekonomikas izrāvienu,» brīdināja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Viņš pat prognozēja, ka Finanšu ministrijas sarēķināto šī nodokļa 40 milj. eiro vietā varētu iegūt mazāk, jo daļa atradīs legālas iespējas, kā to apiet. Protams, šādu iespēju nebūs lielo valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību vadītājiem un arī daļai uzņēmumu vadītāju.
Rosina atcelt griestus
Jau iepriekš vairāki DB aptaujātie pieļāva iespēju, ka valsts vēlme par katru cenu saņemt vairāk var novest līdz tam, ka tiek «sakārtoti dokumenti» un attiecīgie cilvēki atalgojumu saņems kā dividendes, par ko uzņēmums samaksā 15% lielo peļņas nodokli, un no atlikušās summas fiziskā persona samaksā vēl 15% lielo iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tas noteikti izmaksāšot lētāk nekā 23% iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālais nodoklis 34,09% apmērā algai līdz 4000 eiro mēnesī, un vēl 34,09% solidaritātes nodoklis algas daļai, kura pārsniedz 4000 eiro līmeni.
LDDK sociālo un darba lietu eksperts Pēteris Leiškalns ierosināja atcelt valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu griestus lielo algu saņēmējiem un visu šo summu novirzīt pensiju uzkrājumam. Tāpat bija ideja ieviest arī valsts sociālo pakalpojumu maksimālos griestus. Tomēr šāda risinājuma gadījumā visa solidaritātes nodokļa nauda nonāks sociālās apdrošināšanas, nevis valsts pamatbudžetā, kur arī nepieciešami šie vairāk nekā 40 milj. eiro.
Visu rakstu Alternatīvas solidaritātes nodoklim neatrod lasiet 23. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.