Nodokļu ieņēmumi no stipro legālo dzērienu akcīzes šogad, salīdzinot jau ar tā ar ekonomiski smago 2009.gadu, turpina samazināties katru mēnesi – mīnus 1.9% janvārī, mīnus 11.3% februāri un mīnus 32.5% martā.
Par to liecina publiskotie akcīzes nodokļu ieņēmumu dati par šī gada 1.ceturksni.
«Valsts ieņēmumi no legālu alkoholisko dzērienu akcīzes turpina samazināties katru mēnesi, kamēr nelegālais alkohola tirgus turpina nekontrolēti «plaukt». Valdība acīmredzot uzskata to par normālu parādību, jo joprojām nevēlas sākt organizētu nelegālā alkohola apkarošanu valsts līmenī,» pauž apvienības ARTA biedri. Situācijā, kad valsts budžets tiek nemitīgi griezts, samazinot līdzekļus sociālajai, izglītības un medicīnas sfērai, šāda ignorance pret iespēju papildināt budžetu ir vērtējama kā nesaprotami bezrūpīga un klaji nesaimnieciska, uzskata Alkoholisko dzērienu ražotāju un tirgotāju apvienība.
«Pēc vienkāršiem matemātiskiem aprēķiniem, balstoties uz oficiālu statistiku, mēs varam apgalvot, ka divu gadu laikā valsts ir zaudējusi vidēji 30% ieņēmumu no alkoholisko dzērienu akcīzes. Tas noticis divu faktoru dēļ – būtisks akcīzes paaugstinājums legālajiem dzērieniem (2009.gadā par 40% stiprajam alkoholam un vīnam) un dramatiski straujš kontrabandas alkohola tirgus pieaugums,» pauž ARTA valdes priekšsēdētājs Vitolds Bremmers.
ARTA jau aprēķinājusi, ka 2009.gadā valsts zaudējumi no neieņemtās akcīzes un uz nelegālā tirgus rēķina, bija aptuveni 68.8 miljoni latu. Jau vairāk kā gadu ARTA biedru kompānijas – legālo stipro alkoholisko dzērienu un vīna ražotāji un tirgotāji aicina atbildīgo institūciju pārstāvjus, valdību un deputātus nekavējoties izstrādāt ilgtermiņa programmu organizētai alkohola kontrabandas un nelegālo alkohola ražotņu apkarošanai, taču reālu uzlabojumu nav.