Salaspilī ar kodolsintēzes reaktoru vecā kodolreaktora vietā fiziķi cer ražot siltumu un elektrību – tā būtu «kodolenerģētika jaunās skaņās» jeb elektrības ieguves veids, kas neatstāj radioaktīvos atkritumus. Fiziķiem ir biznesa plāns, kura īstenošanai nepieciešami 140 miljoni latu. Ar to piesaisti pagaidām neveicas, taču, ja laikus neizdosies piesaistīt finansējumu, tehnoloģiju var patentēt kāds cits, vēsta Diena.
«Īsumā – Latvija tiks pie kodolenerģētikas jaunās skaņās – nebūs radioaktīvo atkritumu, jo mēs no vienas gāzes radīsim otru un pāri paliks enerģija. Ar to varēsim iesākt, ko vien vēlamies – sildīt Salaspili, ražot elektrību,» skaidrojot, kas ir «saule mucā», ko fiziķi cer uzstādīt Salaspilī vecā kodolreaktora vietā, stāsta SIA EK sistēmas tehniskais direktors Alnis Kaļāns.
SIA EK sistēmas biznesa plāns paredz, pirmkārt, ražot tīru enerģiju, izmantojot pirmo uzbūvēto iekārtu; otrkārt – ražot un tirgot iekārtas, kas katra svērs aptuveni 50 tonnas, skaidro A. Kaļāns. Ar minētajām iekārtām varēs ne vien ražot enerģiju, bet arī vākt radioaktīvos atkritumus.
«Es zinu, ka tas izklausās pārāk labi, lai būtu ticami, bet – ir!» tā A. Kaļāns. Viņš norāda, ka enerģētika ir bizness, līdz kuram ir divi soļi – zinātne un inovācija. «Mums jāatrod finansējums un jāapgūst izmantot potenciālu, kas Latvijā palicis kopš deviņdesmitajiem gadiem, tādējādi mazināsim savu enerģētisko atkarību,» pauda SIA EK sistēmas tehniskais direktors. Projekts jau ir tapis un arī prezentēts «visās iespējamās vietās», tostarp arī Briselē, Dienai stāstīja A. Kaļāns. Tā īstenošanai ir nepieciešami 140 miljoni latu, kurus piesaistīt nav viegli. «Mums ir pieredze, personāls, licencēta vieta, tehnoloģija un gatavība strādāt. Taču, cik līdzjutēju, tik nemīlētāju,» norādīja A. Kaļāns, skaidrojot, ka budžetā zinātnei ir atvēlēts «ļoti mazs cipariņš» un Latvijā zinātnes nozares konkurē savā starpā par finansējuma piesaistīšanu.
«Ja nepasteigsimies Latvijā, to varētu atklāt un patentēt kāds cits. Ķīnieši stāv rindā, sakot – dodiet mums projektu, pārdodiet tehnoloģiju, un visu izdarīsim – mums ir gan nauda, gan vieta. Viņi šo tehnoloģiju vēl nav atklājuši, bet, ja vilksim laiku, gan jau viņi izdomās – tas nav nekas neizdarāms,» stāsta A. Kaļāns.