Šīs nedēļas sākumā Maskavā sākusies tiesas prāva pret sieviešu mūzikas grupas Pussy Riot dalībniecēm, kas apsūdzētas huligānismā. Apsūdzība izteikta par Pussy Riot uzstāšanos Maskavas katedrālē, protestējot pret Vladimira Putina atgriešanos Krievijas prezidenta amatā.
Pussy Riot šā gada sākumā uzstājās pareizticīgo katedrālē, izpildot «panku lūgšanu» novērst V. Putina atgriešanos Krievijas prezidenta amatā.
Bargākais sods, kas Pussy Riot dalībniecēm var tikt piespriests, ir septiņi gadi cietumā.
Novērotāji saka, ka šī tiesas prāva atklās, cik liela ietekme Krievijā ir pareizticīgajai baznīcai. Tās galva – Patrarhs Kirils – nodēvējis protestētāju lūgšanu par zaimošanu, raksta The Guardian.
Grupas dalībnieces – 24 gadus vecā Marija Aļokina, 22 gadus vecā Nadzežda Tolokoņikova un 29 gadus vecā Jekaterina Samuceviča tika aizturētas martā pēc tam, kad Kristus Pestītāja katedrāles altāra priekšā viņas dziedāja dziesmu, kurā Jaunavai Marijai tika lūgts «izsviest Putinu». Kopš tā brīža trīs sievietes, no kurām divām ir bērni, atrodas apcietinājumā.
Pussy Riot dalībnieces noliedz apvainojumus, ka huligānismu virzījis «reliģisks naids». N. Tolokoņikova atvainojusies tiem, kurus viņas ar uzstāšanos aizskārušas, un norādīja, ka uzstāšanās mērķis nebija kādu aizvainot.
Patlaban nav skaidrs, cik ilgi norisināsies tiesa.
Patlaban vairākas valstis, kā arī cilvēktiesību aizstāvju grupas, kā arī vairākas mūzikas grupas, piemēram, Red Hot Chili Peppers, izteikušas bažas par notiekošo tiesas procesu, raisot jautājumu, vai V. Putins, kas atrodas prezidenta amatā jau trešo termiņu, būs kļuvis pielaidīgāks pret opozīcijas viedokļiem.
«Tiesas spriedums būs atkarīgs nevis no likuma, bet no tā, ko vēlas Kremlis,» uzskata Ludmila Aleksejeva, padomju laiku disidente un cilvēktiesību aizstāve, kā arī Maskavas Helsinku grupas vadītāja.
Pussy Riot apraksta sevi kā «paaudzes daļu, kas meklē veidu, kā paust savu neapmierinātību ar Putina 12 gadu dominēšanu politiskajā arēnā».