No trešdienas, 23. marta, sāk darboties reformētais ES preču zīmju un dizainparaugu reģistrētājs.
Līdz ir ar ES jaunās regulas 2015/2424 stāšanos spēkā uzņēmēju maksājamās nodevas par savu ES preču zīmju un dizainparaugu reģistrāciju un atjaunošanu ir nedaudz zemākas. Nosaukumu ir mainījusi arī šīs jomas centralizētā ES iestāde – līdzšinējais Alikantē bāzētais ES preču zīmju reģistrētājs, ko līdz šim pasaulē pazina kā Iekšējā tirgus saskaņošanas biroju, ir pārtapis par ES Intelektuālā īpašuma biroju (angl. EUIPO).
«Preču zīmju īpašniekiem un reģistrētājiem svarīgi ir tas, ka vairs netiek prasīts iesniegt preču zīmes reģistrācijai grafisko attēlojumu, samazinās preču zīmes reģistrācijas atjaunošanas maksa, ir ieviesti jauni absolūtie un relatīvie reģistrācijas atteikuma pamati, kā arī jauna preču un pakalpojumu klasifikācija noteiktām preču zīmju reģistrācijām. Šīs izmaiņas reģistrētāji izjutīs uzreiz,» db.lv komentē zvērināts advokāts un biroja Sorainen partneris Agris Repšs.
Par pašreizējo situāciju viņš saka, ka Latvijā preču zīmes reģistrācijas pieteikuma maksa ir 90 eiro; reģistrācijas maksa ‒ 95 eiro. Līdz šim Eiropas Kopienas preču zīmes (turpmāk tās sauc par ES preču zīmēm) reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas uzņēmējam izmaksāja 1090 eiro. «Salīdzinājumam, ja piemērotu Latvijas pieteikuma maksu (90 eiro) visām 28 ES dalībvalstīm, tad sanāktu 2520 eiro. Tā kā, manuprāt, 1090 eiro par ES mēroga preču zīmi ir adekvāta maksa,» saka A. Repšs.
Viņš arī norāda, ka starptautiskā reģistrācija EUIPO (jeb līdz šim ‒ OHIM) ir dārgāka. «Kopumā jau nav lēti, tomēr es nedomāju, ka maksas ir nesamērīgi lielas. Lielas maksas ir, piemēram, ICSID šķīrējtiesā (t.i., Starptautiskajā Ieguldījumu strīdu izšķiršanas centrā. – red.piez.), kas izskata ieguldījumu strīdus starp investoriem un valstīm. Tur, iesniedzot prasību, kopējais administratīvo maksu apjoms ir apmēram 120 tūkst. USD. Un tas ir tikai sākumā.»
Jautāts par Latvijas biznesam pieejamo preču zīmju aizsardzības sistēmu ES kopumā, E. Repšs vērtē, ka dalībvalstu uzņēmējiem šīs tiesības ir vienlīdzīgas. «Ir iespējams reģistrēt preču zīmi nacionālajā reģistrācijā, un šāda reģistrācija aizvien būs spēkā arī Latvijā. Ir iespējams veikt Kopienas preču zīmes reģistrāciju (tagad ‒ ES preču zīmi). Šāda reģistrācija arī būs spēkā visās dalībvalstīs. Visbeidzot, iespējams veikt starptautisko reģistrāciju (norādot bāzes valsti) WIPO (Starptautiskajā Intelektuālā īpašuma organizācijā), attiecinot šo reģistrāciju uz noteiktām valstīm. Visas trīs reģistrācijas var veikt paralēli. Tāpēc es domāju, ka kopumā sistēma ir gana visaptveroša, un Latvijas biznesam ir līdzvērtīgas iespējas kā jebkuram citam ES komersantam.»
Eksperts gan norāda, ka šādu reģistrācijas sistēmu pastāvēšana var radīt praktiskas dabas problēmas, tāpēc ieteicams apsvērt reģistrācijas stratēģiju kopā ar kompetentu juristu. «Piemēram, lai Kopienas preču zīme būtu spēkā, tā ir jālieto visās ES dalībvalstīs. Ja kādā ES valstī preču zīme netiks lietota vairāk nekā piecus gadus, tad šādu reģistrāciju varēs atcelt, pat ja preču zīme netiek lietota tikai vienā vien valstī. Un šāda atcelšana attieksies uz visu Kopienas preču zīmes reģistrāciju. Tāpēc īpaši Latvijas komersantiem ir jāapsver, ka varbūt varētu arī neizmantot preču zīmi visās ES valstīs, vai arī varbūt ir jāveic starptautiskā reģistrācija, attiecinot to uz konkrēti atlasītām valstīm.»
Plašāk lasiet rakstā Preču zīmes nedaudz palētinās trešdienas, 23.marta laikrakstā Dienas Bizness (8.lpp)!