Prezidenta vēlēšanās pavasarī iesāktā tendence turpinās, un Polijā vara kļūst labēji konservatīva , otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Pēc maijā sagādātā pārsteiguma, Likuma un taisnības (Prawo i Sprawiedliwość jeb PiS) līdz tam mazpazīstamajam kandidātam Andžejam Dudam kļūstot par Polijas prezidentu, svētdien notikušajās vēlēšanās partija ir sagādājusi sev valdošo pozīciju arī parlamentā. Precīzs saņemto balsu un visu Seima vietu sadalījums kļūs zināms šodien, bet raksta tapšanas laikā no 90% apkopoto rezultātu ir zināms, ka PiS ir parlamenta apakšpalātā sev nodrošinājusi knapu vairākumu ar 232 vietām no 460.
Uz priekšu pagātnē
Britu The Economist vēlēšanu iznākumu ironiski komentē kā balsojumu par labāku vakardienu. Pēdējos astoņus gadus valdījušās proeiropeiskās, centriski labējās Pilsoniskās platformas (Platforma Obywatelska jeb PO) laikā Polija ir uzrādījusi labus makroekonomiskos rezultātus, sākot ar to, ka šī bija vienīgā ES valsts, kas nepiedzīvoja globālās finanšu krīzes un sekojošās eirozonas krīzes satricinājumus. Kā DB jau rakstīja pēc prezidenta vēlēšanām maijā (28.05.), sevišķi Polijas austrumu reģionos cilvēkiem gan šķiet, ka ekonomikas sasniegumi nav tikuši sadalīti pienācīgi, tāpēc arī parlamenta vēlēšanas tiešām ir sava veida vēstures korekcijas mēģinājums. Jau cits jautājums ir, kādi tad Polijai tiešām ir varianti jeb vai PiS solījumu populistiskā daļa vispār ir īstenojama.
Cita starpā PiS sola iet pret straumi vispārējai tendencei un nevis palielināt pensionēšanās vecumu, bet gan samazināt. Demogrāfija Polijā ir salīdzinoši labākā stāvoklī nekā Latvijā, tomēr pēdējos piecos gados sabiedrības skaita pieaugums ir iegūlies horizontālā līknē un sāk jau krist. Tajā lielā mērā vainojama ekonomiski motivētā migrācija, un šīs jomas vērotāji lēš, ka Polijas sabiedrība turpinās gan sarukt, gan novecoties, kas valsts sociālās sistēmas ilgtspējas sakarā pensionēšanās vecuma samazinājumu dara maz ticamu.
Citi solījumi ir celt pabalstu par katru bērnu līdz 500 PLN (ap 117 EUR) mēnesī, radīt īpašu nodarbinātības programmu ekonomiski atpalikušajiem reģioniem, uzlikt lielākus nodokļus ārzemju bankām, atvieglot ārvalstu valūtās ņemto kredītu atmaksas noteikumus, pielīdzinot maksājamās valūtas kursu brīdim, kad kredīts izsniegts, un visiem spēkiem pretoties ES vides pārmaiņu politikai, lai aizstāvētu Polijas industrijas intereses, kur aizvien liela atkarība ir no akmeņoglēm kā enerģētikas resursa.
Visu rakstu Polija kož labējā ābolā lasiet 27. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.