Piena iepirkuma cenas Latvijā atlikušajos vasaras mēnešos varētu saglabāties esošajā līmenī, savukārt tās prognozēt turpmāk pagaidām ir pāragri, aģentūrai LETA sacīja Kazdangas piena pārstrādes uzņēmuma Elpa valdes priekšsēdētājs Gundars Sisenis.
Viņš pastāstīja, ka patlaban piena iepirkuma cenām ir tendence stabilizēties, un turpmākajā vasarā nav gaidāms straujš cenu kāpums. Turpretī to, kādas cenas būs šā gada pēdējā ceturksnī, ir grūti pateikt. Tas būs atkarīgs no situācijas Eiropas tirgū. Tāpat piena iepirkuma cenas turpmākajos mēnešos ietekmēs arī klimatiskie apstākļi, piemēram, nokrišņu daudzums Latvijā, kas iespaido lopbarības kvalitāti un, attiecīgi, piena izslaukumu un piena kvalitātes rādītājus.
«Ja rudenī agrāk uznāks salnas, nelielie un vidējie zemnieki, kam nav atbilstošas tehnikas iespējas, nevarēs ātri un operatīvi sagatavot skābsienu vai sauso sienu. Tādā gadījumā barībai nebūs attiecīgā kvalitāte. Proteīna saturu lopbarībā varētu ietekmēt novēlotā vasaras sākšanās, vēsais laiks un saules trūkums, līdz ar to lopbarības kvalitāte var nebūt pietiekamā augsta. Tas, katrā gadījumā, ietekmēs izslaukumu, piena ražošanu un arī kvalitātes rādītājus,» sacīja Elpa valdes priekšsēdētājs, neizslēdzot, ka rudenī, kad būs jāsāk izbarot šovasar sagatavoto lopbarību, piena izslaukums var kristies un piena iepirkuma cena mainīties.
Vienlaikus viņš piebilda, ka šovasar salīdzinājumā ar pagājušā gada vasaras mēnešiem piena iepirkuma cena ir būtiski kāpusi. Ja pagājušā gadā vidējā piena iepirkuma cena šajā laikā Latvijā pārsniedza 18 centus litrā, patlaban tā pietuvojusies 30 centiem par litru piena. Izejvielas cenu kāpuma dēļ šogad ir palielinājušās arī piena produktu cenas. Ļoti strauji esot pieaugusi sviesta cena, ko ietekmējušas iepirkuma cenas un pieprasījums pēc piena taukiem. «Iespējams, kaut kā ir mainījušies cilvēku iepirkšanās paradumi - pircēji mazāk lieto margarīnu, bet vairāk piena taukus, sviestu,» pieļāva Sisenis, piebilstot, ka pieprasījumu dēļ sviesta ražošanā izmantotā krējuma pieaugusi arī krējuma cena.
Viņš piebilda, ka iepriekš minēto faktoru ietekmē arī Elpa, visticamāk, arī atsevišķām Elpa produktu grupām, kuru ražošanā izmantoti piena tauki, cenas varētu kāpt vidēji līdz 10%. Taču, cik lielā mērā un kādām produktu grupām kopumā vidēji kāps cenas, ir grūti pateikt.
Sisenis atzīmēja, ka saistībā ar pieprasījumu pēc sviesta daļai Latvijas eksportējošo piena pārstrādātāju ir labs produkcijas noiets ārpus Latvijas, kas samazina spiedienu uz iekšējo tirgu. «Var tikai priecāties, ka tiem piena pārstrādes uzņēmumiem, kuri produkciju izved uz ārvalstīm, ir labas eksporta iespējas. Tas samazina spiedienu uz iekšējo tirgu un konkurenci,» viņš teica.
Jau ziņots, ka saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra aplēsēm, piena vidējā iepirkuma cena šogad jūnijā salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi Latvijā pieauga par 64,1%, bet mēneša laikā tā pieaugs par 1,2% - līdz vidēji 291,8 eiro par vienu tonnu. Vienlaikus Eiropas Savienībā piena vidējā iepirkuma cena šogad jūnijā bija 330,5 eiro.
Elpa ir reģistrēta 1993.gadā, un tās pamatkapitāls ir 85 910 eiro. Uzņēmums pieder deviņām privātpersonām, tostarp uzņēmuma valdes priekšsēdētājam Gundaram Sisenim. Kompānija ražo pienu, kefīru, jogurtu, saldo un skābo krējumu, biezpienu, mīkstos sierus, kā arī puscieto kazas sieru.