Skats nākotnē ir cerīgs, un potenciāls ir – tā bioloģiskās cūkkopības izaugsmes iespējas un ekonomisko izdevīgumu Latvijā vērtē Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) ekonomisti.
Bioloģiskajai cūkkopībai kā uz tirgu orientētai nozarei ir vieta Latvijas cūkkopībā. To var secināt pēc gadu ilgušajiem eksperimentiem cūkkopības uzņēmumos, nobarojot cūkas ar bioloģiski sertificētu barību gan konvencionālajā, gan bioloģiskajā sistēmā Eiropas Inovāciju partnerības projekta "Latvijas cūkkopības ilgtspējīga attīstība uz antibiotiku brīvas un bioloģiskas saimniekošanas pamatiem" ietvaros.
Patērētāju aptauja liecina, ka 26% iedzīvotāju vēlas iegādāties biocūkgaļu, bet 44% to nelieto uzturā tāpēc, ka bioloģiski sertificēta cūkgaļa tirgū nav plaši pieejama. Līdz ar to tirgus potenciāls bioloģiskajai cūkgaļai Latvijā ir, vērtē AREI ekonomisti.
Interesanti, ka pašlaik, neskatoties uz paaugstinātajām prasībām bioloģiski sertificētiem cūkgaļas ražotājiem (piemēram, atļauts izmantot tikai bioloģiski sertificētu barību, faktiski aizliegts izmantot antibiotikas, ievērojami augstākas dzīvnieku labturības prasības), Latvijā konvencionāli un bioloģiski ražotas cūkgaļas cenas atšķirība tirgū ir neliela – aptuveni 15%. Savukārt Dānijas piemērs, ko analizēja AREI eksperti, liecina, ka cenas atšķiras ievērojami, pat vairāk nekā divas reizes. Turklāt ārvalstu pieredze liecina, ka tirgus satricinājumu brīžos, kad konvencionālās cūkgaļas cena piedzīvo kritumu, bioloģiskā cūkgaļa spēj noturēt stabilāku cenu. Tajā pašā laikā cūkkopības nozare kopumā cieš no Āfrikas cūku mēra draudu ietekmes uz tirgu.
Viens no mītiem, ka, cūkām ēdot bioloģisko barību, rādītāji būs zemāki, sākotnējo eksperimentu gaitā, ko veica SIA "Ulbroka", SIA "Ecoland" un citi cūkkopības uzņēmumi, nav apstiprinājies. Tāpat neapstiprinājās bažas par bioloģiski sertificētas barības pieejamību un grūtībām ar barības aprēķiniem. AREI speciālisti, izvērtējot eksperimentu rezultātus, secinājuši, ka bioloģiski sertificēta barība, kas ir sabalansēta un nodrošina nepieciešamās minerālvielas un aminoskābes, sniedz ļoti labus rezultātus.
Cūku nobarošanas periods eksperimentā iesaistītajās bioloģiskajās saimniecībās bija ilgāks, nekā tas ir konvencionālajā sistēmā, līdz ar to arī izlietotās barības daudzums bija lielāks, liecina AREI aprēķini. Tas nozīmē, ka bioloģiskas cūkgaļas ražošanas izmaksas objektīvi ir augstākas. Kautiznākuma rezultāti, tikai barojot bioloģiski un pilnībā turot cūkas bioloģiskajā sistēmā, bija ļoti līdzīgi.
AREI turpmāk pētīs ne tikai nobarošanas posmu, bet arī citas izmaksu pozīcijas, salīdzinot konvencionālo un bioloģisko cūkkopību. Tāpat tiks pievērsta lielāka uzmanība biocūkgaļas noieta iespējām.
Projekta "Latvijas cūkkopības ilgtspējīga attīstība uz antibiotiku brīvas un bioloģiskas saimniekošanas pamatiem" mērķis ir Latvijā attīstīt ilgtspējīgu, kopējā Eiropas Savienības gaļas tirgū konkurētspējīgu cūkkopību, kas balstīta uz Latvijā inovatīvām metodēm – no antibiotikām brīvu cūku audzēšanas sistēmu, cūku audzēšanu bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā ar atbilstīgu nozares gala produktu virzību tirgū un datorizētu fermas vadības rīku, kas salāgots ar selekcijas datu uzskaites sistēmu.
Projektu īsteno kooperatīvā sabiedrība Latvijas cūku audzētāju asociācija, sadarbības partneri: biedrība Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija, Agroresursu un ekonomikas institūts, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, SIA "Cūku ciltsdarba centrs", SIA "Agrosels", SIA "Ulbroka", SIA "Ecoland Latvia", z/s "Jurkas", SIA "SKAI Baltija", SIA "PF Vecauce".