2012. gadā lielāko komercķīlu ar prasījuma summu 527,10 miljoni latu reģistrējis finanšu nozares uzņēmums SIA EECF Bella FinCo, kuras īpašniece ir Norvēģijā reģistrētā kompānija Bite Finance International B.V., liecina Lursoft informācija.
SIA EECF Bella FinCo, kuras pamatdarbības veids ir naudas līdzekļu pārvaldes funkciju nodrošināšana Bites Grupas sabiedrībām – UAB Bite Lietuva, UAB TeleTower, SIA Bite Latvija, SIA TeleTower un Bite Finance International BV, vairāk nekā 527 miljonus latu apjomīgās ķīlas ņēmējs ir Deutsche Bank AG, London Branch. Kopumā pagājušā gada laikā SIA EECF Bella FinCo reģistrētas trīs jaunas komercķīlas – 527,1 milj. Ls, 26,5 milj. Ls un 26,5 milj. Ls apjomā.
Uzņēmums Bite Db.lv sīkākus komentārus par reģistrēto komercķīlu nesniedza, vien norādīja, ka ķīla izdota jau 2007. gadā un 2012. gadā tika pagarināta.
2011. gadā uzņēmuma apgrozījumu veidoja 9,454 milj. Ls, savukārt peļņa pēc nodokļu nomaksas bija 627,533 tūkst. Ls, norādīts EECF Bella FinCo gada pārskatā. Uzņēmuma valdē pašlaik darbojas divi valdes locekļi – Nikita Sergienko, kurš darbojas arī SIA Bite Latvija valdes locekļa amatā, un Anna Fadejeva, kas līdz pērnā gada 20. septembrim veica arī SIA Bite Latvija valdes locekles amata pienākumus, liecina informācija Lursoft. Uzņēmums EECF Balla FinCo reģistrēts 2007. gadā, tā juridiskā adrese ir Uriekstes iela 2A-24, savukārt pamatkapitāls – vairāk nekā 6,74 miljoni latu.
SIA EECF Bella FinCo iekļauta arī Latvijas lielāko uzņēmumu, vērtējot pēc gada apgrozījuma, sarakstā TOP 500, vērtējot pēc 2011. gada apgrozījuma, ieņēma 397. vietu.
Otras lielākās aizvadītajā gadā reģistrētās komercķīlas parādnieks ir infrastruktūras drošības uzņēmums AB Saferoad un AB Saferoad Holding, liecina Uzņēmuma reģistra statistika. Kā 390 miljonus latu apjomīgās ķīlas devējs norādīta kompānija Via Con International AB, savukārt ķīlas ņēmējs ir Nordea Bank. Saskaņā ar informāciju uzņēmuma starptautiskajā mājas lapā, SafeRoad ražo, uzstāda un remontē tiltu aizsargbarjeras, piemēram, margas, skaņas aizsargbarjeras, gājējus norobežojošās sistēmas un margas, transportlīdzekļus ierobežojošās barjeras un šo barjeru vārtus, kā arī citus ar ceļu un infrastruktūras drošību saistītus produktus, piemēram, zīmju krāsošanu uz ceļa.
Patlaban SafeRoad grupa darbojas 23 valstīs, un tajā strādā 2,6 tūkstoši darbinieku. Uzņēmums darbojas aptuveni 60 gadus, skaidrots tā oficiālajā mājas lapā saferoad.com.
Trešo lielāko ķīlu 290 miljonu latu apmērā pagājušajā gadā reģistrējusi valsts a/s Privatizācijas aģentūra (PA), savukārt ķīlas ņēmējs ir Finanšu ministrija. Kā Db.lv norādīja PA pārstāvis Andris Grafs, komercķīlas priekšmets ir Parex bankas un Citadele bankas akcijas, kas PA pieder līguma noslēgšanas brīdī un piederēs nākotnē un PA prasījuma tiesības pret Citadele banku, kas izriet no 2009. gada 22. maija aizdevuma līguma starp PA un Parex banka par aizdevumu subordinētā kapitāla vajadzībām. A. Grafs skaidro, ka pērn starp Privatizācijas aģentūru un Finanšu ministriju tika noslēgta vienošanās par spēkā esošā 2009. gada 21. maija komercķīlas līguma pārjaunojumu, kas paredz precizēt komercķīlas priekšmetu.
«Šādi tehniski precizējumi tika veikti, jo PA ieguldījumu veikšanai Parex bankā un Citadele bankā starp PA un Finanšu ministriju tika noslēgti vairāki aizdevuma līgumi, no kuriem vairāki šobrīd ir jau atmaksāti, līdz ar to arī vairākas komercķīlas tika dzēstas. Vienlaikus 2010. gada 26. augustā noslēgts Galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līgums par PA saistībām, kas izriet no akcionāru līgumiem ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku. Pārjaunojums komercķīlas līgumā veikts, lai nodrošinātu Finanšu ministrijas kā komercķīlas ņēmēja prasījumus un blakusprasījumus, kas izriet no aizdevuma līguma un minētā galvojuma apkalpošanas un uzraudzības līguma. Maksimālā summa, līdz kurai sniedzas prasījumu nodrošinājums, nav mainīts un tas atbilstoši sākotnējam komercķīlas līgumam ir 290 miljoni latu,» skaidroja A. Grafs.