Fondēto pensiju iemaksu samazināšana par vienu procentpunktu samazinās nākotnes pensionāru ienākumu līmeni.
Tādu nākotnes ainu prognozē Finanšu nozares asociācija. Jāatgādina, ka lai kompensētu darbaspēka nodokļu izmaiņu radīto samazinājumu budžeta ieņēmumos, Ministru kabinets atbalstīja priekšlikumu uz trijiem gadiem no 2025. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim pārnest 1 procentpunktu no fondētās pensiju shēmas (otrā līmeņa) uz pensiju pirmo līmeni, novirzot attiecīgi pirmajam līmenim 15% un otrajam līmenim 5%. Tādējādi pēc Finanšu ministrijas informācijas valsts papildus iegūtu 104 milj. eiro 2025. gadā, 162 milj. eiro 2026. gadā, 171 milj. eiro 2027. gadā, bet 2028. gadā pat 179 milj. eiro.
Pirmā līmeņa riski
SEB Life and Pension Baltic SE valdes locekle Kristīne Lomanovska uzsvēra, ka Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, ir trīs līmeņu pensiju sistēma, kurā katra līmeņa uzdevums ir mazināt noteiktus riskus. Pirmais pensiju līmenis darbojas pēc paaudžu solidaritātes principa — valsts sociāli apdrošināto iemaksas novirza pašreizējiem pensionāriem pensiju izmaksai. Otrais pensiju līmenis ir tas, kurš mazina demogrāfiskos un sabiedrības novecošanās riskus, jo iemaksas tajā tiek izvietotas finanšu tirgos un pelna naudu – palielina šo iemaksu veicēju kapitālu, ko izmanto, sasniedzot pensijas vecumu. Trešais līmenis balstās uz brīvprātīgām iemaksām, par kurām ir iespējams atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli valsts noteiktā limita ietvaros. “Apņemšanās bija 10% novirzīt pirmajā (valsts) pensiju līmenī un 10% novirzīt otrajā līmenī, bet šāds apmērs nav bijis, jo bija 2% līdz 2012. gadam, 2014. gadā - jau 4%, 2015. gadā — 5% un no 2016. gada - 6%, un tagad no 2025. gada tiks sperts solis atpakaļ uz 5%,” norādīja K. Lomanovska.
Viņa vērš uzmanību uz sarkanajām lampiņām pensiju sistēmā, jo pensionāru skaits uz 1000 darbspējīgajiem iedzīvotājiem 2040. gadā kļūst kritisks, jo tajā laikā darba tirgū jāienāk tiem, kuri dzimuši 2020. - 2022. gadā. Tā kā dzimstība Latvijā un ne tikai te sarūk, tad tas nozīmē, ka paaudžu solidaritātes sistēmai — mazāk strādājošo, bet vairāk pensionāru — būs problēmas. “Var jau būt, ka valdība atradīs motivācijas instrumentus un bērni sāks dzimt Latvijā vairāk, nevis ar katru gadu arvien mazāk, taču tas nepalīdzēs risināt problēmas 2040. gadā. Vēl paliek pensionēšanās vecuma palielināšana un nodokļu paaugstināšana, par ko valdība vienmēr saka, ka tas nav dienaskārtībā ar maģisko piebildi šobrīd,” tā K. Lomanovska.
Visu rakstu lasiet 24.septembra žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.