Ekonomikas ministrijā (EM) līdz šā gada 1.aprīlim jāveic dienesta pārbaude par komersantiem piešķirtajām elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesībām kopš 2012.gada 28.augusta, kad valdība nolēma apturēt jaunu tiesību piešķiršanu vismaz līdz 2016.gadam.
Šādu rīkojumu devis ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.
2012.gada augustā valdība nolēma pārtraukt jaunu kvotu izsniegšanu, savukārt termiņu pagarināšanā - ieviest stingrākas prasības. Ir izveidota darba grupa, lai samazinātu obligātā iepirkuma komponentes maksājumu pieaugumu. Tomēr ministrijas administratīvā vadība ir turpinājusi kvotu izsniegšanu arī pēc valdības lēmuma, uzņemoties jaunas saistības visiem elektroenerģijas patērētājiem. Šāda ministrijas administratīvās vadības rīcība ir pretrunā skaidri paustai valdības nostājai jaunas kvotas neizsniegt un daudz stingrāk uzraudzīt to īstenošanu, uzskata D.Pavļuts.
Administratīvo lēmumu pieņemšana par kvotu izsniegšanu ir Ekonomikas ministrijas administratīvās vadības kompetence, tāpēc nepieciešams pārliecināties, vai ministrijas administratīvā vadība, pieņemot faktiskos lēmumus par kvotu piešķiršanu, ir ievērojusi likumības un lietderības principus, uzskata D.Pavļuts.
Dienesta pārbaudes laikā komisijai ir jāizvērtē Ekonomikas ministrijas administratīvās vadības pieņemto lēmumu likumība un jāsniedz ministram slēdziens ar rekomendācijām par nepieciešamo rīcību līdz š.g. 1.aprīlim. Pēc iepazīšanās ar komisijas ziņojumu ekonomikas ministrs lems par turpmāko rīcību, lai nodrošinātu sabiedrības interesēm atbilstošu administratīvo lēmumu pieņemšanu.
Saskaņā ar EM informāciju, izsniegto kvotu skaits varētu būt vairāki desmiti, bet detalizētu informācijas apkopojumu par izsniegtajām atļaujām, to saņēmējiem un saistību apjomu ministrs sagaida no dienesta pārbaudei izveidotās komisijas.
Db.lv rakstīja, ka ekonomikas ministra ierosinātās reformas par paaugstināta elektroenerģijas tarifa «iesaldēšanu» līdz 2016. gadam raisīja asu protesta vilni atjaunojamo energoresursu ražotāju vidū. Savukārt lielie ražotāji, kuriem elektrības tarifā ietvertais atbalsts atjaunojamo energoresursu projektiem un dabasgāzes koģenerācijas stacijām būtiski sadārdzina maksu par elektroenerģiju, norādījuši, ka reformas vajadzēja ieviest jau agrāk.
D.Pavļuts jau 2012.gada jūlijā uzdeva veikt un atklāta konkursa ceļā nodrošināt neatkarīga ārējā audita norisi par elektroenerģijas obligātā iepirkuma kvotu izsniegšanas procesa organizāciju Ekonomikas ministrijā, lai noskaidrotu, vai tiesību izsniegšana, pagarināšana un atcelšana notiek tiesiski, atbilstoši normatīvajiem aktiem un tajā paredzētajai kārtībai, kā arī tiek nodrošināta efektīva risku vadības sistēma. Audita laikā, ko veic konkursa ceļā izvēlēts auditors, ir jāizvērtē un jāpārbauda obligātā iepirkuma tiesību piešķiršanas un anulēšanas kārtības atbilstība normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, pārbaudīta uzraudzības procesa atbilstība normatīvajiem aktiem, tiks veikts uzraudzības procesa pietiekamības un efektivitātes novērtējums, kā arī auditoram ir jāizstrādā priekšlikumi un ieteikumi obligātā iepirkuma tiesību piešķiršanas, anulēšanas un uzraudzības procesa uzlabošanai un pilnveidei.