Eiro vērtība jau kopš 2021. gada vasaras ASV dolāros gandrīz tikai sarūk. Rezultātā eiro cena ASV dolāros pietuvojusies tā saucamajai paritātei. Ņemot vērā šo visai pārliecinošo tendenci, visai iespējama izskatās tāda situācija, ka par vienu eiro jau tuvākajā laikā varēsim saņemt pat mazāk nekā vienu ASV dolāru.
Eiro zem paritātes ar ASV dolāru tika tirgots šīs tūkstošgades sākumā. Tomēr aptuveni kopš 2002. gada bija vērojams noturīgs kopējās Eiropas valūtas cenas pieaugums, kas turpinājās līdz iepriekšējam globālajam finanšu kraham. 2008. gadā eiro cena uz brīdi pat sasniedza 1,6 ASV dolāru atzīmi. Pēc tam kopējai valūtai kājas saļodzījās. Rezultātā eiro un ASV dolāra paritātes piesaukšana kopš 2015. gada kļuvusi jau par regulāru parādību.
Tiesa gan, ikreiz, kad eiro cena mēģinājusi pietuvoties apaļa viena ASV dolāra atzīmei, tā tomēr, šo paritāti nesasniedzot, ir piedzīvojusi atlēcienu. Piemēram, arī 2016. gada beigu daļā un 2017. gada sākumā eiro cena atradās pie 1,04 ASV dolāru atzīmes. Tiesa gan, jau aptuveni pēc gada tā atradās pie 1,25 ASV dolāriem. Pēc tam eiro cena atkal krita, un, sākoties pandēmijai, atkal atgriezās skaļākas runas par iespējamo paritāti ar ASV dolāru. Omai pēc pandēmijas pirmā šoka spēji uzlabojoties, tas tirgus dalībniekiem aizmirsās, un eiro cena atkal palielinājās. Savukārt nu ir kārtējais un, iespējams, izšķirīgais mēģinājums beidzot zīmīgo “vienu eiro pret vienu ASV dolāru” tomēr sazīmēt.
Eiropa ir neglītāks pīlēns
Parasti, ja valūta ir daudzmaz brīvi tirgota, tās izmaiņas atspoguļo tirgus skatījumu uz vietējās tautsaimniecības izredzēm. Šādi skatoties, šāds eiro cenas kritums neliecina, ka šobrīd ar Eiropas tautsaimniecības nākotni, vismaz salīdzinot ar ASV, tiktu saistītas kādas ļoti rožainas perspektīvas. Krievijas izvērstais karš tiešākā veidā, protams, skar Eiropu, kuras ekonomikai apvienojumā ar enerģijas krīzi un arvien sāpīgākām piegāžu ķēžu problēmām nu daļa ekspertu metušies paredzēt stagflācijas scenāriju. Tas nozīmētu toksiski augstu cenu un zemas ekonomiskās aktivitātes apvienojumu. Nav gan arī tā, ka valdītu kāds ļoti liels prieks par to pašu ASV ekonomiku. Drīzāk izskatās, ka notiek pēdējos gados jau daļēji ierastā sacensība par to, kura no lielajām valūtām varētu būt mazāk neglīta un kuras ekonomikas izaugsme noplaks mazāk strauji. Šo procesu var saukt par neglīto pīlēnu sacensību, kad problēmas ir faktiski visiem un investoriem jāizdomā, kur tomēr naudu nopakot labāk un drošāk.
Visu rakstu lasiet 24.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!