Līdzīgi kā iepriekšējos pētījumos pēdējā mēneša laikā notikušās izmaiņas «DNB Latvijas barometra» indikatoros nav lielas, tomēr kopējā iedzīvotāju noskaņojumā iezīmējies pārrāvums – februārī iedzīvotāju kopējais vērtējums situācijai valstī bijis kritiskāks nekā iepriekšējos divos mēnešos.
Tikmēr nākotnes vērtējums kļuvis vēl nedaudz pozitīvāks – iedzīvotāji optimistiskāk vērtējuši iespējamās izmaiņas gan Latvijas ekonomikā, gan savas ģimenes materiālajā stāvoklī. Tiesa, visnozīmīgākais apliecinājums paļāvībai uz nākotni – ticība iespējai Latvijā atrast labu darbu – joprojām ir kritiski zems: par sliktām to atzīst, 76%, t.sk. 42% iedzīvotāju norāda, ka iespējas atrast labu darbu ir ļoti sliktas, kas ir pat nedaudz zemāks vērtējums nekā janvārī.
Jāpiebilst, ka aptaujas laikā viens no nozīmīgākajiem notikumiem politikā bija referendums par krievu valodu kā otro valsts valodu, bet jau drīz pēc tam uzmanības lokā nonāca jautājumi, kas tieši skar iedzīvotāju labklājību: kāpa degvielas cenas, sākās aktīvākas diskusijas par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu, tika saņemti būtiski lielāki rēķini par apkuri. Runājot par pēdējo - «DNB Latvijas barometrs» Nr.46 liecina, ka gandrīz divas trešdaļas aptaujāto uzskata, ka spēs nomaksāt rēķinus par mājokļa uzturēšanu (tiesa, 41% aptaujāto atzina, ka šī iemesla dēļ būs jātaupa citās jomās). Jāpiebilst gan, ka apkures rēķini par februāri, kas nepatīkami pārsteidza daudzus iedzīvotājus, tika saņemti jau pēc šī pētījuma veikšanas.
Kritiskais ekonomiskās situācijas vērtējums un ar to saistītā personiskā nedrošības sajūta, visticamākais, arī ir iemesls, kāpēc cilvēki īsti neplāno iesaistīties dažādos ekonomiskajos procesos, tostarp nekustamo īpašumu tirgū.
Runājot par nekustamajiem īpašumiem – tēmu, kam veltīta «DNB Latvijas barometra» pētījuma otrā daļa, vērojams, ka aptuveni trešā daļa iedzīvotāju uzskata, ka nekustamo īpašumu cenas kāps jau nākamā gada laikā, bet tam, ka šis tirgus kļūs aktīvāks, tic 15% iedzīvotāju, bet vēl retāk cilvēki paši plānojuši tajā aktīvi piedalīties.
Zināmā mērā pasivitāti varētu veicināt arī tas, ka lielākā daļa iedzīvotāju ir apmierināti ar pašreizējā mājokļa platību un pieejamo infrastruktūru (salīdzinot ar 2009. gadu, šie rādītāji ir pat pieauguši); biežāk neapmierinātība gan pausta par apsaimniekotāja darbību un mājas tehnisko stāvokli.
Kā galvenos kritērijus, izvēloties jaunu mājokli, vairāk nekā puse iedzīvotāju minējuši mājas tehnisko stāvokli un labu infrastruktūru. Zemas izmaksas ir trešais biežāk minētais aspekts, ko atzīmējuši 43% aptaujāto (gandrīz tikpat bieži starp svarīgākajiem ir atzīmēti tādi aspekti kā mājas siltināšana un zema mājokļa cena).
Citi apsvērumi – kaimiņi un tuvums radiniekiem, drošība, vietas prestižs un apkārtējās vides izskats (ainava), kā arī netiešās izmaksas, ko nosaka tuvums darbavietai un apsaimniekotāja darba kvalitāte, – cilvēkus uztrauc mazāk nekā mājokļa tehniskais raksturojums un cena. Interesanti, ka zemas regulārās mājokļa izmaksas (tostarp komunālie maksājumi) un tā cena starp nozīmīgākajiem aspektiem minēti retāk nekā 2009. gada augustā, kad tika veikts līdzīga rakstura «DNB Latvijas barometra» pētījums.
Protams, jāņem vērā, ka faktiski lielākā daļa aptaujāto pašlaik nemaz neplāno iegādāties mājokli, un realitāte (esošie resursi un piedāvājums), visticamāk, ienestu korekcijas. Tomēr aptaujas rezultāti liecina, ka pirms dažiem gadiem notikušais nekustamo īpašumu pirkšanas bums kaut ko ir iemācījis – mājokļa tehniskajai kvalitātei uzmanība ir jāpievērš. Iespējams, arī viens no galvenajiem neapmierinātības iemesliem ar pašreizējo mājokli – apsaimniekotāja darba kvalitāte – nākotnē varētu spēlēt aizvien nozīmīgāku lomu: cilvēki ievāks ziņas par to, kā māja tiek apsaimniekota un cik tas izmaksā.