Nekustamo īpašumu attīstītāja «Saliena» īpašniekam «Ostermalm Property Investments Limited» piederošais koka karkasa māju ražotājs SIA «Ostby» uzskata, ka maksātnespējas pieteicēja SIA «Sanibūve» maksātnespējas procesu izmanto ļaunprātīgos nolūkos, sacīja «Ostby» valdes priekšsēdētājs Raivis Ancāns.
Viņš norādīja, ka «Ostby» no 2005.gada strādā Latvijas, Zviedrijas un citu Skandināvijas valstu tirgos, ražojot koka karkasa māju paneļus un moduļus, un uzskata, ka ierosinātajam maksātnespējas procesam nav pamata, jo «Sanibūve» pieteikumu par «Ostby» maksātnespēju iesniedza saistībā ar civilstrīdu un šis process nav saistīts ar «Ostby» faktisko maksātspēju.
«Uzskatām, ka «Sanibūve» šo maksātnespējas procesu izmanto ļaunprātīgos nolūkos, lai iegūtu naudu par neizpildītiem līguma darbiem. Turklāt uzņēmums par šo «Sanibūve» rīcību uzzināja no medijiem,» sacīja Ancāns.
Pamatojoties uz to, ka «Sanibūve» būtiski kavēja līguma būvniecības darbu izpildes termiņus, kā arī pieļāva citus būtiskus līguma pārkāpumus, «Ostby» 2019.gada 30.augustā vienpusēji izbeidza pērn gada nogalē noslēgto līgumu ar «Sanibūve» par būvniecības pakalpojumiem kādā Zviedrijas projektā.
Ancāns skaidroja, ka «Ostby» lūdza «Sanibūve» līdz 2019.gada 30.augustam atbrīvot objektu no «Sanibūve» darbiniekiem un iekārtām. «Ostby» pieaicināja citus apakšuzņēmējus, lai turpinātu būvniecības darbus projektā un nekavētu «Ostby» saistības.
«Uzsveram, ka «Ostby» ir finansiāli spējīgs uzņēmums, kas spēj izpildīt uzņemtās saistības, vienlaikus «Ostby» nav pienākums apmaksāt «Sanibūve» rēķinus par neizpildītiem būvniecības darbiem,» sacīja Ancāns.
Viņš arī uzsvēra, ka «Ostby» kā uzņēmums darbojas neatkarīgi no «Saliena». «Mēs strādājam kā neatkarīgs uzņēmums, kas īsteno pasūtījumus galvenokārt ārpus Latvijas. Šim gadījumam nav nekādas saistības ar «Salienas» īstenotajiem projektiem, darbību un reputāciju,» piebilda Ancāns.
Vienlaikus «Sanibūve» pārstāvis zvērināts advokāts Dāvis Volksons informēja, ka uzņēmums izpildīja būvniecības darbus par kopējo summu 76 780 eiro. «Ostby» darbus pieņēma maijā, kad tika iesniegti darbu pieņemšanas-nodošanas akti.
«Par tiem nav izteikti iebildumi kopš maija un uz tiem arī ir «Ostby» valdes locekļa paraksts. Atbilstoši līguma noteikumiem darbi tika pieņemti. Trīs mēnešu laikā «Ostby» nav spējis izpildīt savu pienākumu - veikt parāda samaksu. Nespējas izpildīt savas finansiālās saistības dēļ un vēloties izvairīties no maksātnespējas procesa pasludināšanas, «Ostby» cenšas radīt iespaidu par strīda pastāvēšanu,» sacīja Volksons.
Viņš norādīja, ka nepatiess ir apgalvojums, ka «Ostby» nekas nebija zināms par maksātnespējas procesa iespējamību. «Maksātnespējas lietu nav iespējams ierosināt, ja parādniekam nav nosūtīts brīdinājums par nodomu iesniegt maksātnespējas pieteikumu. Šādu brīdinājumu «Ostby» ir saņēmis. Pēc maksātnespējas brīdinājuma saņemšanas tika izdomāti dažādi iebildumi,» pauda Volksons.
Viņš arī piebilda, ka «Ostby» nepatiesi norāda, ka lūdza līdz 2019.gada 30.augustam atbrīvot objektu. Volksons skaidroja, ka 2019.gada 21.augustā, pēc Ancāna mutiska rīkojuma, «Sanibūve» darbinieki tika «pazemoti un padzīti» no objekta, tika aizliegts atbrīvot objektu un izvest «Sanibūve» piederošos materiālus.
Kā ziņots, «Ostby» ierosināta maksātnespējas lieta. Zvērināts advokāts Dāvis Volksons stāstīja, ka lieta ierosināta 4.septembrī, balstoties uz «Sanibūve» pieteikumu par parāda saistībām, kurām ir iestājies samaksas termiņš. Maksātnespējas procesa lietu izskatīs tiesas sēdē 19.septembrī.
«Ostby» reģistrēta 2011.gada aprīlī, un tās pamatkapitāls ir 3000 eiro, liecina «Firmas.lv» informācija. Kompānijas vienīgais īpašnieks ir Maltā reģistrētais uzņēmums «Ostermalm Property Investments Limited», bet «Ostby» patiesais labuma guvējs ir Bahamu pilsonis Igors Vozjakovs. 2018.gadā «Ostby» apgrozījums bija 7,29 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa bija 371 801 eiro.