Pēdējā laika kiberuzbrukumu dēļ ir samazinājusies virtuālās valūtas Bitcoin vērtība, raksta Reuters.
Tāpat šie kiberuzbrukumi, kurus veic nezināmi avoti, kas uzbrūk Bitcoin biržām, vērš uzmanību uz vairākiem riskiem, ar ko var cilvēki saskarties, kad viņi izvēlas naudas vietā izmantot digitālās valūtas, norāda eksperti.
Tā saucamais DDOS uzbrukums pēdējā laikā licis vismaz trim biržas platformām, kas uzglabā un tirgo Bitcoin apmaiņā pret tradicionālajām valūtām, apturēt iespēju izņemt Bitcoin līdz brīdim, kamēr tās spēs noteikt, vai šie darījumi ir īsti.
Tas ir parādījis, ka Bitcoin, kas pastāv tikai virtuālā vidē un darbojas uz programmatūras koda pamata, ko izveidojis nezināms programmētājs vai programmētāju grupa, ir ievainojamāks pret uzbrukumiem nekā citi interneta biznesi, norāda eksperti. Tādējādi ar to ir riskantāk tirgoties nekā ar dolāru vai citām tradicionālajām valūtām. Šo pārtraukumu dēļ pēdējā laikā ir sarukusi arī Bitcoin vērtība. Pagājušā mēneša beigās Bitcoin maksāja 850 dolārus, taču tagad tas samazinājies līdz aptuveni 656 dolāriem.
Ikvienam, kurš spēlē šajā vidē, ir jābūt plānam, ko darīt, kad šis uzbrukums notiks, jo jautājums nav – vai tas notiks, bet gan – kad tas notiks,» saka KrebsOnSecurity.com eksperts Braians Krebs.
«Mācība investoriem bija tāda, ka Bitcoin nav tik likvīds, kā sākotnēji tika teikts,» norāda Corgentum eksperts Džeisons Šarfmans. «Šī tipa uzbrukumi efektīvi iesaldē daļu kontu, jo biržas nevēlas izmaksāt naudu nepareizajai personai,» viņš saka. «Ja kaut kas ir iesaldēts vai arī pastāv jautājums, vai es spēju izņemt savus Bitcoin, to vērtība krīt,» saka eksperts. «Vai tas biedē finanšu investorus? Atbildē ir jā,» viņš piebilst.
Otrdien Slovēnijas Bitcoin biržai Bitstamp nācās apturēt iespēju izņemt Bitcoin, vainojot ddos uzbrukumu. Iepriekšējā dienā patlaban vispopulārākā Bitcoin birža Mt. Gox sacīja, ka aptur Bitcoin izņemšanu. Brokeri uz to reaģēja, nodzenot Bitcoin vērtību līdz gandrīz divu mēnešu zemākajai atzīmei. Arī Bulgārijas Bitcoin biržai šonedēļ nācās apturēt iespēju izņemt Bitcoin.
Bitcoincharts.com dati liecina, ka abas pieminētās lielākās bitkoina biržas ir atbildīgas aptuveni par 56% no visa tirdzniecības apjoma ar šo valūtu. Notikušo daudzi uzskata par milzīgu triecienu šī virtuālā fenomena reputācijai, kas uzsver tā ievainojamību.
«Šīs valūtas veiksme būs atkarīga no industrijas drošības un stabilitātes, lai klienti spētu noticēt tam, ka to nauda netiks ierauta virtuālajā melnajā caurumā,» WSJ piebilst arī Ņujorkas Finanšu Pakalpojumu departamenta vadītājs Bendžamins Lavskis. Bitkoina entuziasti gan turpina norādīt, ka hakeru uzbrukums liecina vien par problēmām ar bitkoina biržu infrastruktūru nevis par fundamentālām pašas virtuālās valūtas problēmām.
Šādi uzbrukumi ļauj arī izteikt prognozes, ka bitkoina maiņas vietnēm savas infrastruktūras drošībā, visticamāk, nāksies ieguldīt milzīgus līdzekļus. Līdz ar to iespējams, ka ar pieaugošajām izmaksām nespēs sadzīvot liela daļa mazāko šī valūtas mijas vietu un būs spiestas aizvērties