22.aprīlī Ministru kabineta ārkārtas sēdē tika izsludināta ārkārtējā situācija uz vienu nedēļu, no 22.aprīļa līdz 29.aprīlim,
Daugavpils pilsētā un Daugavpils novadā.
Lēmums aicināt Ministru kabinetu izsludināt ārkārtējo situāciju tika pieņemts Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdē, kurā izskatīja Iekšlietu ministrijas ziņojumu par palu un plūdu izraisīto seku likvidēšanas pasākumos iesaistīto institūciju veiktajiem un plānotajiem drošības pasākumiem valstī, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas Pašvaldību savienības ziņojums par situāciju palu un plūdu skartajās pašvaldībās.
Saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu pašvaldībai īpašā tiesiskā režīma (ārkārtējās situācijas) laikā sadarbībā ar Valsts policiju (VP) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD), ja nepieciešams, ir tiesības veikt iedzīvotāju piespiedu evakuāciju no plūdu skartajām teritorijām, ja ir pamatots apdraudējums iedzīvotāju veselībai vai dzīvībai.
Tām jānodrošina arī evakuēto iedzīvotāju uzskaiti, pagaidu izmitināšanu, ēdināšanu, sociālo aprūpi un medicīniskās palīdzības sniegšanu, kā arī sadarbībā ar VP jānodrošina evakuēto iedzīvotāju īpašuma pastāvīga apsardze.
Pašvaldībām ir uzdots Ministru kabineta rīkojumu un ar to saistītos lēmumus savlaicīgi izziņot Daugavpils pilsētas un novada iedzīvotājiem. VUGD vajadzības gadījumā ir tiesības papildus iesaistīt Valsts robežsardzes un Nacionālo bruņoto spēku tehniskos līdzekļus.
Krīzes vadības padomes locekļi norādīja, ka pašvaldībām pēc iespējas efektīvāk jāizmanto jau šobrīd spēkā esošie tiesiskie instrumenti plūdu seku novēršanai un pārvarēšanai savās teritorijās. Piemēram, Civilās aizsardzības likuma 9.pantā noteiktais pašvaldībām paredz gan pienākumus, gan tiesības, kas ļauj pietiekoši pilnvērtīgi risināt esošo situāciju.
Pašvaldību pārstāvji Krīzes vadības padomes sēdē atzinīgi novērtēja valsts institūciju, īpaši VUGD, līdz šim sniegto atbalstu un veiktos glābšanas darbus.
Ministru prezidents, Krīzes vadības padomes priekšsēdētājs, Valdis Dombrovskis aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ņemt vērā operatīvo dienestu pārstāvju norādījumus par savlaicīgu evakuēšanos, lai nepakļautu sevi un glābējus nepamatotām briesmām.
Jau ziņots, ka VUGD turpina veikt glābšanas darbus Daugavpils pilsētā un novadā. Tikmēr Līksnas pagastā, dārzkopības kooperatīvā Kooperators, kur ap septiņiem no rīta tika pārrauts aizsargdambis 15 metru platumā, liecina Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta aktuālā informācija.
Ugunsdzēsēji glābēji apseko visas mājiņas, lai pārliecinātos, vai cilvēkiem nav nepieciešama kāda veida palīdzība. No trijām mājām kopumā ir izglābti seši pieaugušie, divi bērni un suns. Triju māju iedzīvotāji no evakuācijas ir atteikušies, savukārt vienas mājas iedzīvotāji evakuējās pašu spēkiem. Apsekošanas un glābšanas darbi turpinās.
Dārzkopības kooperatīvā Paukšti, kas atrodas aiz dārzkopības kooperatīva Kooperators Ziemeļu daļas, ir appludinātas 14 mājas. Minētajā teritorijā iedzīvotāji ir apzināti, palīdzība nav nepieciešama un viņi no evakuācijas atsakās.
Pilnībā ir applūdis arī dārzkopības kooperatīvs Ļubaste, tomēr tur dzīvojošie iedzīvotāji no glābēju palīdzības ir atteikušies. Savukārt, Tabores pagasta vasarnīcu kooperatīvā Maļutki applūdušas 292 dārza mājiņas un 4 viensētas. Sestdien no rīta ugunsdzēsēji glābēji saņēma informāciju, ka dārzkopības kooperatīvā „Maļutki” applūdušā teritorijā atrodas suņi, kuri netiek ārā. Ugunsdzēsēji glābēji žogā izveidoja caurumu, lai suņi varētu pamest applūdušo teritoriju, jo glābējiem rokās suņi nedevās.
Šorīt Daugavpilī, Nometņu ielā, ugunsdzēsēji glābēji no mašīnas, kura atradās uz applūdušas ielas, izglāba divus pieaugušos un vienu bērnu.
Svētdien uz Daugavpili VUGD nosūtīja papildus glābšanas aprīkojumu.
Carnikavā palieņu pļavas sāka applūst jau piektdienas pēcpusdienā. Šobrīd VUGD ir apzinājis 4 applūdušas mājas Carnikavā un 30 mājas Gaujā. Iedzīvotājiem palīdzība šobrīd nav nepieciešama.
Visās plūdu skartajās un apdraudētajās vietās VUGD amatpersonas regulāri veic apsekošanu.
Sasniedzot 7,88 metru atzīmi, šorīt ūdens līmenis Daugavā pie Daugavpils par gandrīz metru pārsniedzis kritisko septiņu metru atzīmi. Mežciemā sācis applūst dārzkopības kooperatīvs, 23 kooperatīva pastāvīgajiem iedzīvotājiem piedāvāts evakuēties.
Kā pastāstīja Daugavpils novada padomes priekšsēdētāja Janīna Jalinska, patlaban ar smilšu maisiem un smiltīm turpinās ceļa un dambja stiprināšana, kas aizsargā kooperatīvu no Daugavas palu ūdeņiem.
Ja ceļš vai dambis tiks pārrauts, 232 kooperatīva mājiņas kopā ar tajās dzīvojošajiem un kooperatīva teritorijā esošajām automašīnām applūdīs piecās līdz desmit minūtēs, skaidroja Jalinska.
Tā kā ūdens līmeņa kāpšana Daugavā Latvijas-Baltkrievijas pierobežā, lai arī lēna, tomēr turpinās, varot prognozēt, ka ūdens līmenis upē vēl kādu laiku turpinās celties arī pie Daugavpils.
2010.gada palu maksimums - 7,72 metri - Daugavpilī patlaban ir pārspēts par 16 centimetriem.
Patlaban Daugavpilī ir applūdušas pļavas Kalkūnos un Nīderkūnos, transporta kustībai ir slēgta Nometņu iela, sākušas applūst dzīvojamās mājas Grīvā, Muižas un Brjanskas ielā. Apdraudētajās vietās turpinās aizsargkonstrukciju stiprināšana, pieberot un noblietējot smiltis.
Cilvēku evakuācija Daugavpilī līdz šim rītam nebija nepieciešama, no applūstošajām teritorijām izglābts viens suns, kuram piemeklēta arī pagaidu uzturēšanās vieta.
Daugavpils novadā appludināti pašvaldības ceļi 37,4 kilometru garumā, daļēji appludināti trīs valsts ceļi un citu īpašnieku ceļi. Appludināti 953,5 hektāri lauksaimniecības zemes, tai skaitā 156,5 ha ziemāju, 76 ha sēto zālāju, 130 ha aramzemes, kā arī 197,7 ha karjeru. Kopumā Daugavpils novada teritorijā applūduši aptuveni 4920 ha platības Kalkūnes, Sventes, Nīcgales, Līksnas, Tabores, Laucesas pagastā.
Applūduši ir arī aptuveni 95% no 400 dārza mājiņām dārzkopības kooperatīvā "Ļubasti" Līksnas pagastā un 260 mājiņas Tabores pagasta dārzkopības sabiedrībā "Maļutki".
Apdraudētajās teritorijās atrodas 148 iedzīvotāji. Šiem iedzīvotājiem ir liegta piekļuve sauszemei, dažiem arī savām saimniecības ēkām, kurās atrodas mājdzīvnieki. Applūdušajā teritorijā tiek nodarīts būtisks zaudējums infrastruktūrai un saimnieciskajai darbībai - bojāti pašvaldības un valsts ceļi, traucēta lauksaimniecības produkcijas realizācija, problemātiski organizēt skolēnu nogādāšanu uz skolām. Kopumā Daugavpils novadā riska zonā dzīvo 279 iedzīvotāji 122 dzīvojamās mājās, daļa iedzīvotāju jau evakuēti un izbraukuši.