Šodien Ministru kabinets (MK) nolēmis konkursa rezultātā piesaistīt profesionālu, starptautisku investīciju banku, kuras uzdevums būs noteikt valstij labāko bankas Citadele investoru piesaistes modeli, informē Privatizācijas aģentūra.
Pateicoties veiksmīgām Latvijas valdības sarunām ar Eiropas Komisiju (EK), Citadele bankas investoru piesaistei ir iespējami vairāki modeļi: tas var būt viens vai vairāki investori, kas iegādājas Latvijas valstij piederošās akcijas, tā arī var būt bankas akciju kotēšana biržā.
Starptautiskās investīciju bankas uzdevums būs izanalizēt tirgus situāciju un noteikt labāko investoru piesaistes modeli bankai. Tā veiks aktivitātes privātā kapitāla piesaistes stratēģijas sagatavošanai un ieviešanai, tajā skaitā tirgus situācijas izvērtējumu, īstenos mārketinga aktivitātes, nodrošinās bankas padziļināto izpēti un sarunas ar potenciālajiem investoriem.
Minētā investīciju banka tiks izvēlēta konkursa rezultātā, kurā tiks uzaicinātas piedalīties starptautiski atzītas un respektablas investīciju bankas, kas atbildīs stingriem kritērijiem. Investīciju bankai būs jābūt ar nevainojamu reputāciju un pieredzi banku akciju pārdošanas darījumos virs 100 miljoniem eiro, kā arī jābūt darba pieredzei valsts atbalsta lietās Eiropas Savienībā banku nozarē. Konsultanta atlasei tiks veidota speciāla atlases komisija, kurā piedalīsies Finanšu ministrijas, Ekonomijas ministrijas un PA pārstāvji. Plānots, ka investīciju banku konkursu PA organizēs tuvāko mēnešu laikā.
Līgums ar finanšu konsultantu Nomura International plc pēc pušu vienošanās tika izbeigts, jo valdība iepriekš bija lēmusi par pārdošanas procesa atlikšanu un šobrīd ir nepieciešams izstrādāt konsultantam jaunu darba uzdevumu, kas atbilst sarunu rezultātam ar EK.
Pārdošanas procesu plānots slēgt nākamā gada septembrī, oktobrī.
«Privātā kapitāla piesaiste Citadelei ļaus turpināt bankas stratēģiju vietējā tirgū, it īpaši mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanas jomā un pavērs jaunas attīstības iespējas,» norāda bankas Citadele padomes priekšsēdētājs Klāvs Vasks.
Pērnā gada Citadeles darbības rezultāti un pirmā pusgada prognozes parāda, ka banka ir sasniegusi optimālo biznesa atdevi, ņemot vērā esošos Eiropas Komisijas restrukturizācijas plāna noteikumus, skaidro bankas pārstāvis. Lai turpinātu attīstīt banku par vērtīgāko vietējo finanšu grupu Baltijā, ir nepieciešams piesaistīt privāto kapitālu un strādāt kā pilnīgi brīvam tirgus dalībniekam, saka K. Vasks.
Viņš uzsver, ka viena vai vairāku investoru piesaistes process bankas darbību neietekmēs. Citadele turpinās strādāt un attīstīties, apkalpojot gan privātpersonas, gan uzņēmumus un institūcijas, gan arī strādājot privātā kapitāla pārvaldīšanas sektorā.
«Banka šobrīd ir veiksmīgi attīstījusies jau līdz tādai pakāpei, ka tā pēc būtības no restrukturizācijas fāzes ir izgājusi un tai ir vajadzīga nākotne,» norāda K. Vasks.
Pērno gadu banka noslēdza ar 5,5 miljonu latu peļņu, savukārt Citadeles koncerns gadu noslēdzis ar 9 miljonu latu peļņu, kas ir ievērojami labāki rezultāti nekā 2011.gadā.
Šobrīd Citadele Latvijā ir 3. lielākā banka pēc aktīvo klientu skaita, 3. lielākā banka pēc maksājumu karšu skaita. Kopumā Citadele Latvijas tautsaimniecības attīstībai kredītlīdzekļu veidā izsniegusi gandrīz 674 miljonus latu.
Valsts kā akcionāra ieguldījums bankā Citadele patlaban ir 77,3 miljoni latu bankas pamatkapitālā un 45,2 miljoni latu Privatizācijas aģentūras subordinētais aizdevums, par kuru Citadele valstij maksā peļņas procentus. Savukārt Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas kā otra Citadeles akcionāra ieguldījums bankā ir 25,8 miljoni latu.
Kopš 2010. gada 1. augusta, kad banka Citadele sāka savu darbību, tā Latvijas valstij pirms termiņa ir atmaksājusi visus termiņnoguldījumus par kopējo summu 143,2 miljoni latu. Papildus tam banka Valsts Kasē procentu un citos maksājumos ir pārskaitījusi vēl 25 miljonus latu.
Banka Citadele dibināta 2010. gada 30. jūnijā, bet faktisko darbību sāka 2010. gada 1. augustā. 75 % (mīnus vienas) bankas Citadele akciju pieder Latvijas valstij VAS Privatizācijas aģentūra personā, bet 25 % un viena akcija pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.