Pandēmijas radītos izaicinājumus pēc zināma laika varēsim vērtēt kā ieguvumus, kompānijas ilgtspējas gada pārskatā par 2020.gadu komentē AS "Latvijas valsts meži" (LVM) vadība.
Kompānijas vadības ieskatā pērnais gads vērtējams kā veiksmīgs, vienlaikus atzīts, ka pērn palīdzēja arī 2008.-2010.gada finanšu krīzē iegūtais rūdījums, kad meža nozare tika skarta smagāk.
"Šo pieredzi izmantojām, operatīvi ieviešot attālinātās darba iespējas lielai daļai darbinieku, kā arī pārskatot koksnes pārdošanas nosacījumus. Tāpēc, visticamāk, arī pandēmijas radītos izaicinājumus pēc zināma laika varēsim vērtēt kā ieguvumus," pārskatā komentē LVM prezidents Roberts Strīpnieks.
Vērtējot LVM darbību pēdējos 20 gados, pārskatā skaidrots, ka kopš 2000.gada LVM apsaimniekoto mežu kapitāla vērtība palielinājusies par 845 miljoniem eiro jeb 47% salīdzināmajās cenās. Kopējā LVM apsaimniekoto mežu platība 20 gadu laikā palielinājusies no 1,36 miljoniem līdz 1,39 miljoniem hektāru un kopējā krāja pieaugusi no 255,8 miljoniem līdz 319,4 miljoniem kubikmetru.
Vienlaikus pēdējo 20 gadu laikā valsts kā īpašnieks dividendēs un nodokļu maksājumos no LVM kopumā saņēmusi vairāk nekā 1,3 miljardus eiro.
Kā norāda LVM, nemainīgi būtiska uzņēmumā ir vides vērtību saglabāšana - teju 18% no apsaimniekoto mežu un vairāk nekā 21% no visu zemju kopplatības LVM apsaimnieko ar dabas aizsardzības mērķi.
Palielinātas ekonomikas attīstības nenoteiktības apstākļos LVM lielākais izaicinājums ir spēja pielāgot uzņēmuma pamatdarbību atbilstoši tirgus pieprasījumam. Saskaņā ar LVM padomes apstiprināto budžetu 2021.gadā uzņēmums plāno atjaunot mežaudzes 17 000 hektāru platībā, izkopt jaunaudzes 33 000 hektāru platībā, kā arī 564 000 kubikmetru apjomā veikt meliorācijas grāvju attīrīšanu no piesērējuma. Iecerēts arī atjaunot meža meliorācijas sistēmas vairāk nekā 19 000 hektāru platībā un nodot ekspluatācijā 338 kilometrus meža ceļu.
Jau ziņots, ka LVM apgrozījums 2020.gadā bija 350 miljoni eiro, bet kompānijas peļņa pirms uzņēmuma ienākuma nodokļa nomaksas bija 75,7 miljoni eiro. Tādējādi, pēc aģentūras LETA aprēķiniem, kompānijas apgrozījums pērn sarucis par 6,7%, salīdzinot ar 2019.gadu, bet LVM peļņa pirms uzņēmuma ienākuma nodokļa nomaksas samazinājusies par 36%.
LVM vienīgais īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja - Zemkopības ministrija.