Ar Igaunijas augstākās tiesas - Valsts tiesas - spriedumu par 300 000 eiro naudassodu spēkā stājies Vides departamenta sods Igaunijas lielākajam degvielas tirgotājam "Olerex" par 2022.gadā noteiktā biodegvielas piejaukuma līmeņa nesasniegšanu.
Kompānija par tādu pārkāpumu sodīta otro reizi pēc kārtas.
Valsts tiesas ceturtdien pieņemtais spriedums nozīmē, ka stājies spēkā notiesājošais spriedums, ar kuru Valsts tiesa piesprieda naudassodu 300 000 eiro apmērā. 2021.gadā Vides departaments par tādu pašu pārkāpumu "Olerex" noteica 12 000 eiro sodu.
Pagājušā gada decembrī Vides departaments atzina "Olerex" par vainīgu, ka tā nav izpildījusi savas saistības attiecībā uz biodegvielas īpatsvaru 2022.gadā. Departaments apsūdzēja degvielas uzņēmumu, ka tā pārdotajā degvielā nav bijis pietiekami daudz atjaunīgo energoresursu degvielas. Par pārkāpumu departaments noteica astoņu miljonu eiro sodu.
Martā Tartu apgabaltiesa Vides departamenta noteikto sodu samazināja līdz vienam miljonam eiro, taču ceturtdien augstākā tiesa nolēma sodu vēl vairāk samazināt līdz 300 000 eiro.
Vides departamenta ģenerāldirektors Rainers Vakra sacīja, ka biodegvielas īpatsvara prasības mērķis ir padarīt degvielas biznesu tīrāku. "Prasība patērētājiem līdzās fosilajai degvielai piedāvāt atjaunīgo resursu degvielu ir izstrādāta, lai mazinātu klimata pārmaiņas un degvielas biznesu padarītu videi draudzīgāku, jo tam ir ļoti liela ietekme uz vidi. Šodienas Valsts tiesas lēmums liecina, ka Vides departaments ir uz pareizā ceļa, īstenojot šīs prasības," sacīja Vakra.
"Ietaupīšana uz vides rēķina nedrīkst atmaksāties. Biodegvielas īpatsvara saistību pārkāpumi ietekmē gan godīgu konkurences vidi, gan mūsu visu dzīves kvalitāti nākotnē. Jebkuriem turpmākiem pārkāpumiem ir jāseko stingrākiem sodiem, jo galīgais mērķis ir likuma izpilde," sacīja Vakra.
Igaunijas degvielas mazumtirgotāju darbības rezultātā pēdējos gados atjaunīgo resursu degviela ir kļuvusi patērētājiem pieejamāka, viņš teica. "Kopumā situācija kļūst arvien labāka, un mēs turpināsim strādāt, lai padarītu noteikumus skaidrākus un skaidrākus, un nodrošinātu, ka par pārkāpumiem tiek piemēroti sodi," solīja Vides departamenta vadītājs.
Šķidrā kurināmā likums noteic, ka Igaunijas degvielas mazumtirgotājiem ir jānodrošina, ka vismaz 7,5% no patērētājiem gadā pārdotās fosilās degvielas veido atjaunīgos energoresursos bāzēta jeb biodegviela. Lai izpildītu šīs prasības, degvielas mazumtirgotājiem ir vairākas iespējas, piemēram, ieviest biogāzi transportam, izmantot saules vai vēja enerģiju vai piedāvāt patērētājiem otrās paaudzes biodīzeļdegvielu jeb hidrogenētā augu eļļu (HVO) kā alternatīvu fosilajai dīzeļdegvielai.
"Olerex" pērn strādāja ar 559,3 miljonu eiro apgrozījumu un gandrīz 6,4 miljonu eiro peļņu.
"Olerex" Latvijas degvielas tirgū ienāca 2021.gada augustā, iegādājoties degvielas uzpildes staciju tīklu "Kool Latvija", pēc tam 2022.gadā Igaunijas kompānija pārņēma arī "Gotika Auto" un "Metro", kā arī šobrīd ir sākts process par ar "Latvijas nafta" zīmolu strādājošo degvielas uzpildes staciju pārņemšanu.
Latvijas Konkurences padome 2023.gada oktobrī atļāva "Kool Latvija" mātesuzņēmumam Igaunijas "Aqua Marina" iegādāties un izmantot tiesības pārvaldīt kopumā vairāk nekā 50 SIA "East-West Transit" un SIA "Naples" aktīvus - galvenokārt degvielas uzpildes stacijas, kas strādā ar "Latvijas nafta" zīmolu.
1990.gadā dibinātajai Igaunijas kapitāla holdinga kompānijai "Aqua Marina" pieder kompānijas "Olerex", "Olerex Terminal" un SIA "Kool Latvija". Tās aktīvi pārsnieguši 200 miljonus eiro.