Elektroenerģijas OIK tālākais pieaugums apdraud energoietilpīgus ražotājus Latvijā. Ražotāji prasa izveidot īpašu fondu, lai apturētu šīs komponentes sloga kāpumu.
Rūpnieki, it īpaši tie, kuri nodarbojas ar dziļākas pārstrādes produktu ražošanu, nonākuši lejupejošā spirālē, kur, pieaugot obligātās iepirkuma komponentes (OIK) cenai, šā gada aprīlī sarūk peļņa, jo pircēji nav gatavi paaugstināt iepirkuma cenu. Faktiski ir sarukusi pašmāju ražotāju konkurētspēja salīdzinājumā ar citu valstu konkurentiem. Iespējamais OIK samaksas pieaugums nākamajos gados būtībā svītro Latviju no energoietilpīgu un dziļākas pārstrādes produktu investīcijām piemērotu valstu vidus.
Jārēķinās, ka pat vietējā kapitāla uzņēmumi šādas investīcijas varētu vairs neveikt Latvijā, bet gan ārzemēs – kaimiņos Igaunijā. Lai šo situāciju novērstu vai vismaz samazinātu OIK pieauguma triecienu, uzņēmēju organizācijas piedāvā izveidot īpašu OIK fondu pie valsts budžeta. Šajā fondā tiek piedāvāts ieskaitīt Latvenergo (ir lielākais OIK saņēmējs) valstij – īpašniekam – izmaksājamās dividendes.
Gulbenē strādājošās bērza izstrādājumu ražošanas SIA Konto valdes loceklis Agris Koris ir satraukts par iespējamo OIK maksājuma pieaugumu, jo šobrīd tā īpatsvars elektroenerģijas maksājumā sasniedzis 25%. «Pašlaik, neskatoties uz elektrības lielo īpatsvaru produktu pašizmaksā, pat šodienas augstajos energoresursu cenu apstākļos spējam veiksmīgi strādāt un investēt attīstībā, tomēr nākamajos gados plānotais elektrības cenas kāpums liek ļoti nopietni domāt par darba organizāciju, un vismaz teorētiskā līmenī aptuveni 60 km attālumā esošā Igaunija kā ražotnes bāzes vieta izskatās aizvien pievilcīgāka,» situāciju iezīmē A. Koris.
Viņš norāda, ka uzņēmums ražo bērza masīvkoka līmētās plātnes, kuru vidējā cena ir 500 Ls/m3. «Lai šādu augstas pievienotās vērtības produkciju ražotu, ir nepieciešama elektroenerģija, kuras izmaksas aug lēcienveidīgi,» norāda A. Koris. Viņš savu teikto pamato ar to, ka elektroenerģijas patēriņš pēdējo piecu gadu laikā ir bijis ap 2 GWh, taču samaksa par to ir pieaugusi vairāk nekā par pusi.