Nevienlīdzība starp bagātajiem un nabadzīgajiem iedzīvotājiem vairumā pasaules attīstīto valstu šobrīd ir rekordaugstā līmenī, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ziņojums.
OECD norāda, ka vairumā no 34 organizācijas dalībvalstīm plaisa starp bagātajiem un nabadzīgajiem ir lielākā pēdējo 30 gadu laikā, bagātākajiem 10% iedzīvotāju pelnot 9,6 reizes vairāk par nabadzīgākajiem 10% iedzīvotāju.
20.gadsimta 80.gados šis īpatsvars veidoja septiņi pret viens, vēsta organizācija.
OECD arī ziņo, ka turības plaisa ir pat vēl lielāka, 1% turīgāko iedzīvotāju 2012.gadā piederot 18%, bet 40% turīgo iedzīvotāju tikai 3% no mājsaimniecību bagātības.
Mēs esam sasnieguši augstāko punktu. Nevienlīdzība OECD valstīs ir augstākajā līmenī kopš brīža, kad tika sākta šādu datu apkopošana, vēsta organizācija.
Tā kā nevienlīdzība negatīvi ietekmē izaugsmes perspektīvas, pastāv ekonomiskie, kā arī sociālie argumenti, lai valdības censtos šo jautājumu risināt, teikts OECD ziņojumā.
Pētījumā konstatēts, ka nevienlīdzības pieaugums no 1985.gada līdz 2005.gadam 19 OECD valstīs ekonomikas izaugsmi no 1990.gada līdz 2010.gadam kopumā samazinājis par 4,7 procentpunktiem.
Ņemot vērā to, ka sieviešu saņemtais atalgojums ir par 15% mazāks salīdzinājumā ar vīriešiem izmaksāto algu, dzimumu vienlīdzības nodrošināšana nodarbinātībā ir viens veids, kā samazināt nevienlīdzību, uzsver organizācija.
OECD konstatējusi, ka nevienlīdzība visaugstākā starp OECD valstīm ir Čīlē, Meksikā, Turcijā, ASV un Izraēlā, bet viszemākā Dānijā, Slovēnijā, Slovākijā un Norvēģijā.