Šodien notiks Satiksmes ministrijas un Ārlietu ministrijas saskaņoti avioreisi, lai no Ēģiptes varētu atgriezties Latvijas valstspiederīgie, kuri devušies ceļojumā ar sankcijām pakļautā tūroperatora SIA "TT Baltics" organizēto lidojumu, informēja Satiksmes ministrijas pārstāvji.
"TT Baltics" ir TUI franšīzes turētājs Baltijā, un tas ir pakļauts sankciju ierobežojumiem un nevar nodrošināt klientu atgriešanos Latvijā.
Atbilstoši Eiropas Padomes regulai par ierobežojošiem pasākumiem saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā no šā gada 28.februāra Latvijas gaisa telpu aizliegts izmantot visiem gaisa kuģiem, kas ir tiešā vai netiešā Krievijas pilsoņu kontrolē neatkarīgi no valsts, kurā gaisa kuģis ir reģistrēts.
Minētās sankcijas attiecas arī uz avio čarterreisiem, ko šā gada martā plānoja veikt tūroperators "TUI Baltic".
Pašlaik tiek plānoti četri avio reisi.
Šajās brīvdienās no Ēģiptes kūrortpilsētām Hurgadas un Šarmelšeihas Latvijā tiks nogādāti 349 valstspiederīgie, tostarp 65 bērni.
Satiksmes ministrija atbilstoši regulā noteiktajai kārtībai izņēmuma kārtā, kas attiecas uz lidojumiem humānu apsvērumu nolūkā, devusi atļauju lidojumiem no Ēģiptes uz Latviju, ko nodrošinās Lietuvas aviokompānija "GetJet Airlines", norāda ministrijā.
Jau ziņots, ka saistībā ar Krievijas agresiju pret Ukrainu, ES noteikusi sankcijas pret Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātiem oligarhiem un propagandistiem, tostarp pret Krievijas miljardieri Alekseju Mordašovu, kurš ir "TT Baltics" vienīgais patiesais labuma guvējs.
Mordašovs, kuram pieder arī Krievijas otrā lielākā tēraudrūpniecības uzņēmuma "Severstaļ" akciju kontrolpakete, ir nozīmīgs TUI akcionārs, jo viņa netieši kontrolētajam uzņēmumam "Unifirm Ltd." pieder 34% TUI akciju.
ES sankciju nolūks ir nepieļaut, lai Mordašovs atbrīvojas no savām TUI akcijām, vai gūst peļņu no investīcijām šajā uzņēmumā, norādīts TUI paziņojumā.
Vienlaikus publiskotajā paziņojumā Mordašovs apgalvo, ka viņam neesot "pilnīgi nekādas saistības ar pašreizējās ģeopolitiskās spriedzes rašanos" un neesot saprotams, kāpēc ES viņam noteikusi sankcijas.
Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāvji norādīja, ka "TT Baltics" līdz risinājuma rašanai ir jāatceļ plānotie ceļojumi, kā arī jāaptur jaunu pakalpojumu piedāvāšana un tirdzniecība. Tūrisma operatora pienākums ir informēt ceļotājus par atceltajiem ceļojumiem, savukārt ceļojumos esošos patērētājus tūrisma operatoram ir pienākums nogādāt atpakaļ atbilstoši noslēgtajiem līgumiem.
"TT Baltics" izpilddirektors Leonīds Močeņovs sacīja, ka šobrīd Ēģiptē atrodas aptuveni 1500 Latvijas, Lietuvas un Igaunijas klientu, kas jānogādā mītnes zemēs.
"TT Baltics" Covid-19 pandēmijas ietekmētajā 2020.gadā strādāja ar 8,101 miljona eiro apgrozījumu, kas ir 4,6 reizes mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas zaudējumi palielinājās par 5,8% un bija 2,204 miljoni eiro.
Uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka pirms 2020.gada "TT Baltics" strauji attīstījās, bet 2020.gadā uzņēmuma darbību negatīvi ietekmēja Covid-19 pandēmija. "TT Baltics" samazināts darbinieku skaits un citi izdevumi, kā arī saņemti maksājumu samaksas termiņu pagarinājumi. 2020.gadā uzņēmumā strādāja 20 darbinieku, kas ir par 10 darbiniekiem mazāk nekā gadu iepriekš.
"TT Baltics" darbību Baltijā sāka 2018.gada rudenī. Kompānija "TT Baltics" reģistrēta 2018.gada jūnijā, un tās pamatkapitāls ir 282 800 eiro. Uzņēmums pieder Krievijā reģistrētajai "KN-Holding", bet tās patiesais labuma guvējs ir Mordašovs.