Būvniecības uzņēmums SIA Arčers pabeidzis 2011.gada jūlijā sākto kultūras pils Ziemeļblāzma un tai piegulošā gandrīz 5 ha plašā parka rekonstrukciju un restaurāciju.
Kopumā kompleksā veikta ēku un apkārtējās teritorijas rekonstrukcija, restaurācija, kā arī būvniecība. Restaurēta pils kamerzāle, 3.stāva līmeņa foajē, vēsturiskā kāpņu telpa, Rožu istaba, atsevišķi elementi pils Lielajā zālē. Pils iekštelpas pēc atjaunošanas pamatā saglabājušas to sākotnējo funkcionālo pielietojumu, iespēju robežās maksimāli cenšoties atjaunot un restaurēt kultūrvēsturiski nozīmīgās interjera detaļas, piemēram, gaismas ķermeņus. Rekonstrukcijas gaitā konstatēts, ka ēkas būvniecībā izmantoti dažādi savdabīgi tehniskie risinājumi, kā arī saglabājušies pagājušā gadsimta sākumposmā izmantotie celtniecības materiāli.
Pils Lielajā zālē pēc rekonstrukcijas uz koncertiem vai teātru izrādēm iespējams pulcēt līdz 700 apmeklētājiem. Pirmo reizi ēkā rekonstruēts bēniņu līmenis, kur iekārtota deju mēģinājumu telpa. Pēc atjaunošanas ēkā būs arī kamerzāle, amatieru kolektīviem piemērotas mēģinājumu telpas, bibliotēka, vairākas mazākas zāles pasākumu rīkošanai un interešu biedrībām, kafejnīca. Ēka pielāgota cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Pilī izbūvēta speciāla autonoma skaņas un gaismas pārraidīšanas sistēma, kas lielo zāli un kamerzāli ļaus izmantot plaša diapazona vajadzībām. Bibliotēkā speciāla iekārta regulēs un uzturēs grāmatu fondam optimālo gaisa mitrumu.
Veicamo darbu apjomā ietilpa pilna iekšējo un ārējo inženiertehnisko komunikāciju izbūve, tostarp arī apgaismojuma ierīkošana Ziemeļblāzmas un Baltās baznīcas ielā, kā arī lietus ūdens kanalizācijas ierīkošana visas Ziemeļblāzmas ielas garumā.
Pie kompleksa iebrauktuves esošais koka namiņš pēc atjaunošanas pārtapis par informācijas centru. Apkārtējā teritorija pilnībā labiekārtota un apzaļumota. Atjaunotu veidolu ieguvusi parkā esošā rotonda un grota. Parkā uzbūvēts tējas namiņš, atpūtas lapene, ierīkots daudzfunkcionāls aktīvo nodarbību laukums, bērnu rotaļlaukums, iekopts franču dārzs ar strūklaku.
Rekonstrukcijas gaitā atklātas arī dažādas projektā neesošas, līdz tam nezināmas detaļas. Piemēram, ēkas lielajā zālē, atsedzot krāsojumu, būvnieki virs skatuves atrada vēsturisku dekoratīvo gleznojumu, kas pilnībā restaurēts. 4.stāva līmenī atjaunota rekonstrukcijas projektā sākotnēji neparedzētā, pagājušā gadsimta 80.gados izbūvētā Rožu istaba un 4 kapiteļi.
Demontējot iekštelpu detaļas, atrasts vēstījums, ko 1982. gadā atstājuši būvnieki, kuri veica pēdējo apjomīgāko Ziemeļblāzmas ēkas rekonstrukciju . Tajā teikts, ka ēka 69 gadus pēc būvniecības beigām (1913.g.) ir ļoti nolaista un speciālisti strādājuši, izmantojot vecas fotogrāfijas un aculiecinieku ieteikumus. Vēstījums adresēts nākamajiem Ziemeļblāzmas remontētājiem ar novēlējumu, lai viņiem veiktos labāk, nekā pils atjaunotājiem 1982.gadā.
Kultūras pils Ziemeļblāzma rekonstrukcijas un restaurācijas pasūtītājs – Rīgas domes Īpašuma departaments. Projekta autors un būvprojekta vadītājs – arhitekts Juris Monvīds Skalbergs. Kompleksa rekonstrukcija un restaurācija notika sadarbībā ar Vecmīlgrāvja attīstības biedrību un Bezalkohola biedrību Ziemeļblāzma. Būvuzņēmējs – SIA Arčers. Līgums noslēgts 2011. gada jūlijā, darbu izpildes termiņš – 20 mēneši. Līguma summa – 9 268 373,15 LVL (ar PVN).
Kultūras pils Ziemeļblāzma un tās parks pēc atjaunošanas apmeklētājiem pirmo reizi pieejams 4.maijā.