Nodokļu strīdu – starp nodokļu maksātājiem un iekasētājiem – mediācijas sistēma jau vairākus gadus sekmīgi darbojas Beļģijā, Lielbritānijā, šo valstu pieredzi var izmantot arī Latvijā, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Tā uzskata nodokļu eksperts ar vairāk nekā 42 gadu pieredzi SIA BDO Tax starptautisko nodokļu daļas direktors Remi Trochs. Viņš gan atzīst, ka mediācija kā tāda Latvijā pašlaik ir jaunums, tomēr tas nebūt nav šķērslis, lai iedzīvinātu arī šo jomu nodokļu strīdu izskatīšanā. Pēc SIA BDO Tax ziņām, nodokļu mediācija sekmīgi darbojas tādās valstīs, kā Nīderlande, Beļģija, Vācija, kā arī Lielbritānijā.
«Ārvalstu pieredze liecina, ka Latvijā nav jāizdomā jauns divritenis, bet gan jāizvēlas mūsu apstākļiem piemērotākais,» DB pārliecību pauda Mazo un vidējo uzņēmumu sadarbības padomes priekšsēdētājs Andris Lasmanis. Viņam vairāk interesētu tieši mikrouzņēmumu un mazo uzņēmumu nodokļu mediācijas iespējas, jo šādiem uzņēmumiem nav lielu iespēju savas intereses aizstāvēt tiesvedībās, kuras ir ļoti garas un dārgas.
Nodokļu maksātāji strīdu mediācijas palīdzību mēdz rosināt, jo tas, pēc R. Trocha sacītā, ir efektīvāks veids, lai ātrāk atrisinātu nodokļu strīdus. Viņš norāda, ka Beļģijā līdzīgi kā Latvijā nodokļu administrācija veic auditu un nosaka nodokļu maksātājam papildu nodokļu maksājumus, kurus var apstrīdēt noteiktā kārtībā. Pēc R. Trocha sacītā, Beļģijā nodokļu strīdu mediācija nav bijusi brīnumnūjiņa, kura būtu atrisinājusi visas strīdīgās situācijas, taču atsevišķiem nodokļu maksātājiem tā ir bijusi ātrāka un efektīvāka nekā gara tiesvedība ar visām no tās izrietošajām sekām.
Latvijas situācijā ļoti interesanta varētu būt tieši Lielbritānijas nodokļu mediācijas sistēma. Proti, nodokļu strīdu mediācija Lielbritānijā ir iespējama, ja šīs valsts nodokļu administrācijai un nodokļu maksātājam ir diametrāli atšķirīgs viedoklis par faktisko situāciju, kā arī gadījumos, kad nodokļu iekasētāju un maksātāja starpā nav komunikācijas. Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji pat uzskata, ka Lielbritānijas piemērs ir pilnībā attiecināms uz Latviju, jo mediācija iespējama tādās situācijās, kad nodokļu maksātājs vēlas zināt, kādēļ nodokļu administrācija nepiekrīt grāmatvežu iesniegtajiem pierādījumiem un grib izmantot kādus citus, kā arī situācijās, kad nodokļu administrācija ir izdarījusi nepareizus secinājumus.
Savukārt Vācijā nodokļu mediācija ir atkarīga ne tikai no pašiem strīdniekiem, bet arī no tiesas lēmuma par mediācijas lietderību konkrētā strīda risināšanā. Svarīgi pieminēt, ka šobrīd Nīderlandē tiek skatīts jauns likumprojekts par mediāciju. Nīderlandē mediācija nav iespējama, ja ir uzsākts kriminālprocess vai arī nodokļu maksātājs vēlas vērtējumu juridiskai normai.
Protams, mediācija, piemēram, Vācijā var tikt noteikta arī tad, ja strīds ir izvērsies daudz plašāks par konkrēto problēmsituāciju, kā arī emocionālos un bezizejas gadījumos, kad strīdnieki ir nonākuši strupceļā. Tomēr visu valstu piemēros būtiskākais ir ātrums salīdzinājumā ar garajiem tiesvedības procesiem teju vai visās valstīs.
Visu rakstu Nodokļu strīdus ārzemēs atvēsina ar mediāciju lasiet pirmdienas, 10. novembra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!