Starptautiskā sociālā uzņēmējdarbības akceleratora «New Door» programmas jaunajā iesaukumā apstiprinātas 11 spējīgas idejas, kas risinās sabiedrībā aktuālas sociālās problēmas, informē «New DoorRiga» programmas direktore Diāna Lapkis.
Šī gada akceleratorā izvēlētās sociālās idejas ir ļoti daudzveidīgas - bērnudārza izveide, kurā bērniem būs pieejams dziedinošs uzturs pēc GAPS vadlīnijām (GAPS - gremošanas sistēmas un psihisko traucējumu sindroms); virtuves meistarklases ar senioru iesaisti to vadīšanā; robotikas (STEM) nodarbības, kas veicina skolēnu interesi par eksaktajām zinātnēm; sociālo pakalpojumu sniegšana vardarbībā cietušām personām un cilvēku tirdzniecības upuriem, apmācību programma nelabvēlīgas vides nonākušiem jauniešiem vecumā no 16 - 25 gadiem, kuras pamatā ir neformālās izglītības metodoloģija; profesionāla asistenta pakalpojumi senioriem; sociālie, sociālpsiholoģiskie un juridiskie pakalpojumi krīzē nonākušajiem, kā arī integrācijas centra izveide jauniešiem ar īpašām vajadzībām.
Oļesja Sobolevska, «Renewed look» projekta vadītāja pamatojot to, kāpēc pieteikusies, stāsta: «Projekta «Renewed look» idejas pamatā ir otrās elpas piešķiršana jau sen aizmirstām lietām. Tas palīdzēs nodarbināt sociālā riska grupas auditoriju – vientuļās māmiņas, jauniešus no bērnu namiem, cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem u.c. Ļoti priecājos par cilvēku interesi un vēlmi darboties arī Latvijas reģionos. Dalība akceleratorā būs ļoti vērtīga pieredze, kas palīdzēs sagatavot biznesa projektu, attīstīs radošu pieeju un iegūt jaunus kontaktus,».
Savukārt Silvija Ābele, «GAPS Nest» projektu vadītāja saka: «Mūsu projekta idejas pamatā ir personiskā pieredze! Redzot, kā GAPS uztura vadlīnijas palīdzējušas pašu bērniem un ģimenei uzlabot veselību, vēlamies sniegt zināšanas un palīdzību arī citām Latvijas ģimenēm. Valsts bērnudārzos pieejamais uzturs diemžēl neveicina labāku veselību - bērni bieži slimo un ir daudz alerģisku mazuļu. Veselībai neoptimāla ēdienkarte nesekmē bērna atveseļošanos un neļauj māmiņām atgriezties darba tirgū. Ar akceleratora palīdzību vēlamies realizēt mūsu biznesa ieceres, radot bērnudārzu ģimenēm, kas ir atvērtas šim jaunajam dzīvesveidam,».
Iesniegtās jaunuzņēmumu idejas tika izskatītas divās atlases kārtās. 30 veiksmīgākie pirmās kārtas ideju autori tika uzaicināti uz otro atlases kārtu – ātrajām intervijām jeb «speed interviews», kur 2 - 3 minūšu laikā dažādu jomu eksperti jāpārliecina par sava projekta unikalitāti un atbilstību programmas mērķim. Akceleratora programmā kopumā apstiprināti 11 spēcīgi projekti, kas četras nedēļas nogales līdz martam cītīgi strādās pie savas biznesa idejas realizēšanas – saņems mājas darbus, tiksies ar nozares ekspertiem un mentoriem, kā arī iegūs regulāru atgriezenisko saiti.
Jauno uzņēmēju iniciatīvas atbalsta arī valsts, nodrošinot atbalsta finansējumu 12 miljonu apmērā no finanšu institūcijas «Altum» un Labklājības ministrijas izstrādātās programmas. Labklājības ministrs Jānis Reirs komentē: «Ļoti augstu vērtēju pilsoniskās sabiedrības iesaisti sociālo un citu sabiedrībai nozīmīgu jautājumu risināšanā. Iepazīstoties ar akceleratora ideju un iepriekšējos gados gūto pieredzi, skaidri redzama augsta pievienotā vērtība sociālo inovāciju un sociālā kapitāla veicināšanā, kā arī cilvēku ar invaliditāti iekļaušana sabiedrībā un darba tirgū. «New Door» akceleratora īstenotās apmācību programmas koncentrētā veidā sniedz iespēju ideju autoriem un potenciālajiem sociālajiem uzņēmējiem pieredzējušu mentoru vadībā izmantot jau pārbaudītus risinājumus sociālo uzņēmumu izveidei un attīstībai.»
Biedrība «New Door» ir starptautisks sociālās uzņēmējdarbības akcelerators, kas Latvijā aktīvi darbojas kopš 2013. gada. Šogad akcelerators notiek ar Ziemeļvalstu Ministru padomes Latvijā atbalstu. Akceleratora mērķis ir apmācīt, virzīt un iedvesmot sociālā biznesa novatorus. Biedrība palīdz īstenot idejas, nodrošinot nepieciešamās zināšanas, konsultējoties ar vietējiem un ārzemju ekspertiem, izglīto un konsultē uzņēmumus sociālās korporatīvās atbildības jomā, kā arī rīko sociālās uzņēmējdarbības seminārusun pieredzes apmaiņas programmas. Trīs gadu laikā akceleratoru pabeiguši 50 absolventi, kuri šobrīd veiksmīgi turpina biznesa attīstību Latvijas un ārvalstu tirgū.