Diskusijas sabiedrībā ir radījis enerģētikas speciālistu spertais solis, sagatavojot vēstuli Eiropas Komisijai (EK) ar aicinājumu apturēt Latvenergo TEC-2 rekonstrukcijas otro kārtu.
Šim projektam atvēlētās investīcijas ir milzīgas. TEC-2 pirmās kārtas rekon-strukcija, kas tika nodota ekspluatācijā 2008. gada nogalē, spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, izmaksāja ap 178 miljoniem eiro. Šis rekonstrukcijas projekts tika veikts globālās ekonomikas augšupejas periodā. Savukārt identiskas TEC-2 otrās kārtas izmaksas ekonomikas lejupslīdes brīdī ir pieaugušas vismaz par 182 miljoniem un šobrīd tiek lēstas 360 miljonu eiro apmērā. Interesants ir arī fakts, ka izvēlētais šīs rekonstrukcijas realizētājs ir Turcijas būvkompānija GAMA - Krievijas monopolkoncerna Gazprom biznesa partneris Turusgaz gāzes vada projektā Turcijā. Pētot jautājumu saistībā ar TEC-2 rekonstrukciju, konstatēts, ka šā procesa izmaksas paredzēts iekļaut tarifā gala patērētājiem. Tas nozīmē, ka visiem - gan mājsaimniecībām, gan arī uzņēmumiem - šī rekonsrukcija būs jāapmaksā.
Jārunā arī par šā TEC-2 rekonstrukcijas pamatotību. Proti, jautājums ir par to, vai Latvijai tas ir vajadzīgs. Sabiedrībai šīs rekosntrukcijas pamatotība tiek argumentēta ar drošības jautājumu. Respektīvi, starpsavienojumi neesot droši, un tāpēc vajagot, lai mums būtu pašiem sava šāda mēroga energostacija. Protams, ir patīkama sajūta, ja garāžā stāv divas automašīnas, un gadījumā, ja viena no tām sabojājas, var izmantot otru. Jautājums vienīgi ir par to, cik ts maksā, un vai šis ir īstais brīdis, lai izšķirtos par tik lieliem izdevumiem. Tas sabiedrībai nav izskaidrots. Ir skaidri zināms, jau esošās termoenergostacijas gadā strādā ar 30% noslodzi.
Mēs tiekam baroti ar informāciju, ka Latvijai šausmīgi pietrūkstot savu energojaudu. Tas nav korekts apgalvojums! Situācija ir tāda, ka vasaras mēnešos šeit saražotā enerģija izmaksā dārgāk par to, ko var nopirkt. Līdz ar to nav īsti skaidrs, kāpēc tieši šobrīd būtu nepieciešams realizēt vēl vienu energostacijas projektu, apzinoties, ka pietiekami ilgu laiku tā vienkārši nestrādās.