Koksne, dedzināmā kūdra un atkritumi ir resursi, kurus izmantojot Latvija var palielināt savu energoneatkarību tieši siltumapgādē. Tam nepieciešama lēmumu pieņēmēju vēlme to reāli īstenot.
Tādu ainu iezīmē vairāku nozaru uzņēmēji. Tiek norādīts, ka Latvijā būtībā zem kājām atrodas resursi, kurus iespējams izmantot siltuma un elektroenerģijas ražošanai. Vairāk nekā miljons TJ “Latvija ir ar meža resursiem bagāta valsts, un pašreizējos apstākļos šis resurss ir jāizmanto Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanai,” uzsver Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.
Latvijā vairāk nekā pusi valsts teritorijas klāj meži, kuru platība turpina pieaugt. Latvijas klimatiskie apstākļi un augsnes nodrošina izcilus apstākļus mežsaimniecībai. Mežsaimniecības tradīcijas un likuma prasības nodrošina meža apsaimniekošanas cikla nepārtrauktību, kura laikā tiek ievākta koksnes raža, veikta meža atjaunošana, kopšana.
Kā liecina Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava zinātnieku pētījumi, enerģijas apjoms, ko var iegūt no mazvērtīgākajiem koksnes sortimentiem un cirsmu atliekām, ir vērtējams 1,05–1,15 miljonu TJ apmērā, un šeit nav ieskaitīts tas enerģijas apjoms, ko būtu iespējams iegūt no koksnes, kas atrodas ārpus meža, grāvmalu un infrastruktūras objektu platību apaugumos. Latvijā pašlaik ir arī milzīgs pāraugušo saimnieciski mazvērtīgo koku sugu audžu apjoms, piemēram, pieaugušu un pāraugušu baltalkšņu audzēs atrodas apmēram 23 miljoni kubikmetru koksnes.
“Resursi mums ir, vajag tikai gribu kļūt neatkarīgiem, izmantojot savu vietējo, atjaunojamo resursu,” norāda A. Muižnieks. Viņš atzīst, ka ļoti augstās dedzināmās koksnes cenas ir labs stimuls, lai mežu īpašnieki cirstu pārstrādē mazpieprasītu koku audzes, piemēram, baltalkšņus, pāraugušas apses, kur nekas cits kā malka nav iegūstama. Mežu īpašnieki gan ir saskārušies ar mežizstrādes pieejamību, kas saistīta ar to, ka daļa no šādām cirsmām ir izstrādājamas nevis ar harvesteriem, bet gan daudz ir darba cilvēkiem ar motorzāģiem.
Atkritumu neizmantotais potenciāls
AS Eco Baltia valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs atzīst, ka tehnoloģijas, kuras ļauj atkritumus izmantot kā kurināmo siltuma un elektroenerģijas ražošanai, nav nekas jauns, jo tās ir sen zināmas un izmantotas visā Eiropā, izņemot Latviju. “Straujais energoresursu cenu kāpums būtībā Latvijai skaļi sauc – atkritumi ir arī energoresurss, ko pašlaik vienkārši brutāli norokam atkritumu poligonos,” uzsver M. Simanovičs. Pašlaik dalīti savākto atkritumu pāršķirošanas rezultātā no pārstrādei nederīgajiem materiāliem tiek iegūts kurināmais jeb RDF, kura nelielu daļu sadedzina Schwenk Brocēnu cementa rūpnīcā. Latvijā savāktais nesadedzinātais RDF tiek uzkrāts vai tiek eksportēts uz citām valstīm, kuru enerģijas ražotāji ir gatavi to izmantot kā kurināmo.
Visu rakstu lasiet 26.jūlija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!