Jaunā kadastrālās vērtēšanas sistēmas pilnveidošanas un kadastra datu aktualitātes nodrošināšanas koncepcija paredz, ka kadastrālās vērtības tiks noteiktas 85% apmērā no vidējā tirgus līmeņa, norāda Valsts zemes dienesta (VZD) ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.
«Šāds ierosinājums koncepcijā iekļauts tādēļ, lai neviena kadastrālā vērtība nākotnē nepārsniegtu īpašuma tirgus vērtību. Patlaban tā nav, un nereti ir arī gadījumi, kad kadastrālā vērtība ir augstāka par tirgus vērtību,» sacīja Baklāne-Ansberga.
Viņa skaidroja, ka koncepcijas izstrādāšanas mērķis bija izšķirties par kadastrālās vērtēšanas sistēmā pastāvošo problēmu labākajiem risinājumiem, lai ar racionāli un sabalansēti ieguldītiem resursiem panāktu kvalitatīvākas, nekustamā īpašuma tirgus vērtībām atbilstošākas un sabiedrībai izprotamas kadastrālās vērtības.
Baklāne-Ansberga norādīja, ka galvenās patlaban esošās kadastrālās vērtēšanas sistēmas problēmas ir tas, ka kadastrālās vērtības nereti ir neprecīzas un neatspoguļo īpašuma patieso vērtību un objekta stāvokli dabā, savukārt sabiedrība neizprot un neakceptē kadastrālās vērtības, pieņemot izplatītos negatīvos viedokļus un aizspriedumus.
Koncepcijā paredzēta kadastrālās vērtēšanas procesa pilnveidošana, lai paplašinātu sabiedrības līdzdalību vērtēšanas procesā un nodrošinātu sabiedrībai pieejamu informāciju par vērtībām, kā arī sāktu pāreju uz vienotu īpašuma vērtēšanu, nodrošinot vērtību vieglāku salīdzināšanu ar nekustamā īpašuma tirgus informāciju.
«Paredzēts, ka kadastrālo vērtību aktualizācijas cikls nebūs mazāks par diviem gadiem esošā viena gada cikla vietā, ļaujot īpašniekiem un uzņēmējiem prognozēt savu darbību ilgākam termiņam. Paredzēts precīzs bāzes izstrādes atskaites periods, nebūs vērtību prognozēšanas. Tāpat vērtēšanas procesa pilnveidošanai paredzēta plašāka pašvaldību, iedzīvotāju un uzņēmēju organizāciju iesaiste,» skaidroja Baklāne-Ansberga.
Lai uzlabotu kadastrālo vērtību atbilstību situācijai dabā un pilnveidotu vērtēšanas modeļus, koncepcijā ir paredzēta būvju datu ieguves un aktualizācijas sistēma.
«Katrs īpašnieks reizi piecos gados iesniegtu deklarāciju par savu īpašumu un norādītu īpašumu skārušās izmaiņas, kuras var ietekmēt būves vērtību. Patlaban vērtības ir neatbilstošas, jo kadastrā nav aktuālu datu par būvēm,» sacīja Baklāne-Ansberga.
Tāpat koncepcijā ir paredzēts, ka turpmāk zemes izmantošanas veidu noteiks VZD, lai nodrošinātu vienveidīgu šo datu piemērošanu vērtēšanā un salīdzināmu zemes vērtību noteikšanu.
«Patlaban ar to nodarbojas pašvaldību domes, ir liels iesaistīto personu skaits, process ir laikietilpīgs un dārgs. Izmantojot teritorijas plānojuma informācijas sistēmu, VZD zinās faktiskos datus un varēs noteikt zemes izmantošanas veidu,» sacīja Baklāne-Ansberga.
Tāpat koncepcijā ir paredzēta īpašumu nomas maksu uzkrāšanas mehānisma izveidošana, lai kadastrālo vērtību bāzes izstrādē nodrošinātu ieņēmumu kapitalizācijas metodes izmantošanu komerciāla rakstura un ražošanas īpašumu vērtēšanā. Šim nolūkam paredzēta nekustamā īpašuma vērtētāju, tirgotāju, pārvaldnieku iesaiste nomas informācijas iegūšanā.
Baklāne-Ansberga sacīja, ka izstrādātā koncepcija pašlaik ir nodota apspriešanai un VZD gaida pašvaldību atsauksmes. «Plānots, ka koncepciju jau šogad varētu apstiprināt Ministru kabinets, un tad VZD varētu ķerties pie koncepcijas īstenošanas,» piebilda Baklāne-Ansberga.