Finansists un bestselleru autors Nasims Nikolass Talebs, kurš izveidojis Melnā gulbja neparedzamības teoriju, uzskata, ka uzņēmēji ir pelnījuši lielu cieņu par savu riskēšanu un būtu jānosaka speciāla diena, kurā tie tiktu godināti.
«To varētu saukt par Nacionālo uzņēmēju dienu,» sarunā ar britu laikrakstu Independent izteicies N. Talebs, skaidrojot, ka šī diena varētu būt veltīta uzņēmējiem tāpēc, ka tie ir varoņi, kuri nereti uzņemas pašnāvniecisku risku, lai ļautu izdzīvot ekonomikai kopumā. «ASV un Lielbritānijai ir fantastika riskēšanas vēsture – bez kauna zaudēt un visu sākt no jauna. Mums ir jāatjauno šis gars,» sacīja finansists.
N. Talebs uzsver, ka riskējušie uzņēmēji, kuru plāni sabrukuši, būtu jāciena tāpat kā karavīri, jo tā pat kā neesot neveiksmīga karavīra – dzīva vai miruša – neesot arī neveiksmīgu uzņēmēju. «Ja jūs uzņematies riskus un ar pašcieņu stājaties ar seju pret savu likteni – nekas, ko jūs darāt, nepadarīs jūs neievērojamus. Savukārt, ja jūs neuzņematies riskus, nekas ko jūs darāt, jūs nepadarīs lielus,» sacīja N. Talebs.
Finansists norāda, ka jāveicina mazu uzņēmumu darbība. «Es esmu kapitālists, bet tāds, kurš dod priekšroku uzņēmumiem, kurus joprojām vada to dibinātāji un īpašnieki. Mazie [uzņēmumi] ir spēcīgi. Mums vajadzētu sadalīt lielās, birokrātiskās kompānijas un izmantot pretmonopola likumdošanu,» atzina N. Talebs. Savas idejas viņš pamato sacīdams, ka nodarboties ar muļķībām ir daudz vieglāk makro līmenī nekā mikro līmenī.
Viņš arī kritizēja banku sistēmu, uzsverot, ka baņķieri krīzes laikā ir zaudējuši vairāk naudas nekā ir spējuši nopelnīt, bet joprojām saņem lielas algas. N. Talebs uzskata, ka finanšu jomā strādājošajiem būtu jābūt pilnībā atbildīgiem par savā rīcībā nodotajiem līdzekļiem. Bankām būtu jāaizliedz arī uzņemties lielus riskus, kuru rezultātā cieši nesaistīti cilvēki.
Skarbus vārdus N. Talebs veltījis arī izglītības sistēmai norādot, ka zināšanu nodošana «no augšas uz leju» ir ilūzija. «Izglītība bez erudīcijas ir pilnībā nekas. Stīvs Džobss, Bils Geitss un Marks Cukerbergs nepabeidza universitātes. Pārāk daudz uzmanības tiek pievērsts formālai izglītībai. Es saviem bērniem esmu teicis neuztraukties par atzīmēm, bet gan izbaudīt mācīšanās procesu,» sacīja finansists un publicists.
Melnā gulbja teorija ir metafora, kas apzīmē notikumus, kuri ir pilnībā negaidīti un atstāj ievērojamas sekas.