Pirmdien valdība izskatīja ministriju iesniegtos priekšlikumus jaunajām politikas iniciatīvām un citiem pasākumiem, kas pozitīvi ietekmē fiskālās telpas apjomu 2015. gadā. Izvērtējot un atbalstot ministriju iesniegtos priekšlikumus izdevumu daļā, fiskālā telpa 2015. gadā tika palielināta par vairāk nekā 36 miljoniem eiro.
Atzinīgi vērtēju ministrijas, kas atbildīgi attiecas pret valdības uzdevumu izvērtēt iespēju nākamgad īstenot jaunās politikas iniciatīvas, nepārsniedzot 2014. gadam paredzēto finansējuma apjomu. Izpratne par valsts budžeta veidošanas nosacījumiem veicinās pēc iespējas kvalitatīvāku un operatīvāku budžeta pieņemšanas procesu, norāda finanšu ministrs Jānis Reirs.
Priekšlikumus izdevumu samazināšanai iesniedza Ekonomikas ministrija (EM), Finanšu ministrija (FM), Labklājības ministrija, Tieslietu ministrija, Vides aizsadzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).
FM iesniegtie priekšlikumi 12,9 miljonu eiro apmērā nākamgad būtiski palielina fiskālo telpu un dod iespēju citām ministrijām īstenot savus pasākumus.
Satiksmes ministrija izteica priekšlikumus, kas palielina budžeta ieņēmumus, kā arī piedāvāja, kādiem mērķiem iegūtos līdzekļus investēt. VARAM, pārskatot savus priekšlikumus, fiskālo telpu 2015. gadam uzlabo par 3,5 miljoniem eiro, savukārt 2016. un 2017. gadam par 2,0 miljoniem eiro.
Labklājības ministrija, iesniedzot savu skatījumu priekšlikumu izvērtēšanai, budžeta ietvaros uzlaboja naudas plūsmu, tomēr fiskālo telpu tas nepalielina. Tikmēr EM izteiktie priekšlikumi paredz uzlabot fiskālo telpu 2015. gadam par 19,8 miljoniem eiro.
Izvērtējot ministriju priekšlikumus izdevumu palielināšanai, tika atbalstīts EM izteiktais priekšlikums palielināt izdevumus Centrālai Statistikas pārvaldei 2021. gada tautas skaitīšanas sagatavošanai un organizēšanai - sistēmas pilnveidošanas darbi secīgi katru gadu, administratīvo datu noliktavās iestrādājot papildu funkcionalitātes. 2015. gadā tam būs nepieciešami 211,5 tūkstoši eiro. Tāpat ministrija vēlas palielināt iemaksas starptautiskajās organizācijās, lai turpinātu iemaksas OECD komitejās un darba grupās, kas 2015. gadā prasītu finansējumu 43,6 tūkstošus eiro, savukārt 2016. gadā 44,0 tūkstošus eiro un 2017. gadā 44,4 tūkstošus eiro.
Tika atbalstīts arī FM priekšlikums 2016. gadā veikt ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumus un administratīvā sloga samazināšanu Valsts ieņēmumu dienesta klientiem, kam nepieciešami 12,6 miljoni eiro.
Pārējās valsts pārvaldes iestādes norāda, ka neredz iespējas atlikt jauno politikas iniciatīvu īstenošanas termiņu vai samazināt jaunajām politikas iniciatīvām piešķirto finansējumu, kā arī ir konstatējušas, ka jaunās politikas iniciatīvas (administratīvās kapacitātes stiprināšanas pasākumus) nav iespējams finansēt piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros.