Miljardieru skaits pasaulē turpinājis augt un šogad sasniedzis jaunu rekordu.
Proti, tādu cilvēku skaits, kuru bagātība pārsniedz miljardu ASV dolārus, globālā mērogā gada laikā palielinājies par 346 līdz 2816 indivīdiem (dati rēķināti uz 31. janvāri), liecina "Hurun Global Rich List 2020" informācija.
Kopējā miljardieru bagātība sasniegusi 11,2 triljonus ASV dolārus, kas ir par 16% vairāk nekā attiecīgajā periodā pirms gada.
Pasaulē ir tikai divas tautsaimniecības - ASV un Ķīna, kuras ir lielākas par kopējo šādu miljardieru bagātību. Lielā mērā par šādu pieaugumu paldies jāsaka spīdošajām tendencēm akciju tirgū. Pēdējo dienu laikā gan akciju tirgus pamatīgi papurinājusi neskaidrība, ko radījusi koronavīrusa izplatīšanās. Tiesa gan, jāņem vērā, ka nedaudz ilgākā termiņā akcijas tāpat to īpašniekiem daudzviet nodrošinājušas ļoti dāsnu peļņu.
Pieejamie dati liecina, ka šobrīd tieši Ķīna ir valsts ar vislielāko miljardieru skaitu - šajā valsī šādu indivīdu skaits sasniedzis 799.
Otrajā vietā šajā ziņā ir ASV ar 626 miljardieriem. Tālāk seko Indija, Vācija un Apvienotā Karaliste - katra ar vismaz 100 miljardieriem. Visvairāk miljardieri dzīvojuši Pekinā - 110. Tam seko Ņujorka ar 98 miljardieriem.
Septiņi no pašiem bagātākajiem miljardieriem bijuši amerikāņi. Savukārt pats bagātākais Ķīnas miljardieris Džeks Ma šajā topā ierindojas 21. vietā (ar bagātību 45 miljardu ASV dolāru apmērā). ASV prezidenta Donalda Trampa bagātība, ja vērtē "Hurun Global Rich List 2020" datus, tiek rēķināta trīs miljardu ASV dolāru apmērā. Viņš ar šādu naudas kaudzi tādējādi ir 900. bagātākais planētas iedzīvotājs.
Jau trešo gadu pēc kārtas planētas bagātākā cilvēka statusu saglabā "Amazon.com" dibinātājs Džefs Beizoss. Viņa bagātība uz 31. janvāri tiek rēķināta 140 miljardu ASV dolāru apmērā. Interesanti, ka šķiršanās prāva uz saraksta augšgalu katapultējusi arī viņa agrāko sievu. Nu Makenzija Beizosa ar 44 miljardiem ASV dolāriem ir 22. pasaulē bagātākais indivīds.
Strauji - par ceturto daļu līdz 107 miljardiem ASV dolāriem - pagājušogad auga "LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton" vadītāja un īpašnieka Bernards Arno bagātība (jo strauji palēcās "LVMH" akcijas cena). Tradicionāli pasaules bagātnieku līderu saraksta topā atrodams arī "Microsoft" dibinātājs Bils Geits un holdinga kompānijas "Berkshire Hathaway" vadītājs Vorens Bafets.
Pasaulē ir vien 90 miljardieri, kuri ir jaunāki par 40 gadiem. Pati jaunākā no tiem ir influencere/ kosmētikas nozares pārstāve Kailija Džennere, kura turklāt šo slieksni sasniegusi pati ar savu darbu. Var ironizēt - tam, ko saka un dara lielākie influenceri, ir gandrīz tikpat liela ietekme kā kādu pasaules kārtības noteicēju ziņojumiem.
Pēdējā laikā, ja pavērtē daudzu Rietumvalstu iedzīvotāju sajūtas, tās izskatās visai čābīgas. Pirms ikgadēja Davosas Ekonomikas foruma veiktās "Edelman Trust Barometer" aptaujas rezultāti (šajā aptaujā piedalījās 34 tūkst. cilvēki dažādās pasaules valstīs) pat liek domāt, ka uzticība mūsdienu kārtībai tuvinās krīzei, kas jau liek spekulēt, ka sociālā situācija daudzviet var būt visai volatīla.
DB jau rakstījis, ka daudzi cilvēki mūsdienās pauž bažas par nevienlīdzību, korupciju, automatizāciju, kura atņem darbu, un dabas problēmām. Tāpat milzīgu kritiku (pat neuzticību) saņem valdību, biznesu, mediju un nevalstisko organizāciju darbība. Tas viss turklāt daudziem licis apšaubīt gan demokrātijas, gan kapitālisma pamatus.
"Bailes ir pārmākušas cerības," norāda minētā aptaujas veicēja vadība. Kopumā vien 18% no globāli aptaujātajiem teikuši, ka esošā sistēma jeb pasaules kārtībā strādā to personīgā labumā. Globālā mērogā 56% respondenti teikuši, ka kapitālisms savā esošajā formā ir vairāk slikts nekā labs. ASV tā pauduši 47% respondenti, bet piemēram, Apvienotajā Karalistē - 53% un Francijā - pat 69%. Aptuveni 60% aptaujāto teic, ka tehnoloģijas mainās pārāk ātri, un valdība tās pietiekami labi nesaprot, lai pareizi regulētu. Tāpat 61% norādīja, ka tic tradicionālajiem medijiem, kas ir par četriem procentpunktiem mazāk nekā pirms gada.